Thursday, 19/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

СЕ РАСПРОДАВА БАЛЕТСКИОТ СПЕКТАКЛ „КЛЕОПАТРА“: Јубилејни 25 години уметничка дејност на Александра Мијалкова

User Rating

Беше предизвик повторно да работам со тимот на меѓународни реномирани уметници. Чест ми е што мојата кариера ќе ја крунисам со ликот на Клеопатра, последната кралица на Египет. Нејзината женственост и убавина мене како уметник ми овозможија да ги изразам мојата индивидуалност, креативност и танчарски сензибилитет, рече Мијалкова

По повод одбележувањето четвртина век уметничка дејност на примабалерината Александра Мијалкова, Македонската опера и балет го подготви досега својот најобемен проект – балетскиот спектакл „Клеопатра“.

loading...

Настанот ќе се одржи на 17 и 19 ноември со почеток во 20 часот, но за овие две изведба билетите се веќе распродадени. Како што информира раководството на МОБ на денешната прес-конференција, поради големиот интерес, закажана е уште една изведба на 23 ноември, за која половина од билетите се веќе продадени. Директорот на МОБ, Игор Дурловски, рече дека размислуваат за закажување четврта изведба во декември бидејќи интересот е голем, а ова е првпат во МОБ претстава да се распродава толку многу време пред нејзиното одржување.

Дурловски посочи дека за оваа претстава е одбран проверен тим на уметници, кореографи, сценографи, костимограф, композитор… кои работат на светските сцени, а сега ги имаме и кај нас вклучени во еден проект.

Директорката на Балетот, Олга Панго, рече дека проектот е работен по светски стандарди, а на сцената ќе бидат повеќе од 150 луѓе, ако се изостави оркестарот, но вкупната бројка на луѓето што партиципираат и однадвор е 350 до 400 души.

– Со ова Балетот направи еден голем исчекор бидејќи толку грандиозен проект јас не паметам да сме имале – рече Панго.

Примабалерината Александра Мијалкова рече дека ова балетско дело ќе биде крунисување на оние 25 години уметничка балетска дејност.

– Беше предизвик повторно да работам со тимот на меѓународни реномирани уметници. Чест ми е што мојата кариера ќе ја крунисам со ликот на Клеопатра, последната кралица на Египет. Нејзината женственост и убавина мене како уметник ми овозможија да ги изразам мојата индивидуалност, креативност и танчарски сензибилитет – рече Мијалкова.

На денешната прес-конференција присуствуваа и членовите на авторскиот тим, кореографот Василиј Медведев (Русија), асистентот на кореографија Станислав Фечо (Словачка), композиторката Нериа Голдберг (Литванија) која направи специјална музика за овој балет и Бобан Ковачевски, кој ќе го игра Марк Антони, партнерот на Клеопатра (Александра Мијалкова).

Во улогата на Цезар е Васил Чичијашвили (Грузија), Марија Кичевска Шокаровска како Октавија, Мими Поп Алексoва Атанасовска во улогата на Змија, Киро Павлов како Октавијан и Дојчин Дочев (Бугарија) во улога на Аполодор.

Со оркестарот ќе диригира Александр Анисимов од Белорусија. Костимографот Павол Јурас изготвил 400 оригинални костими за потребите на овој спектакл.

loading...

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ