Sunday, 27/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

СКАНДАЛОЗНО ТВРДЕЊЕ ОД СДСМ: Зголемената акциза на нафтата нема да ги погоди сиромашните, тие немале автомобили!

User Rating

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ обвинија дека зголемувањето на акцизата негативно влијаело врз буџетот на секое семејство. Владата ваквата одлука ја донела во погрешно време кога расте цената на нафтата на светските берзи.

 

Според пресметките на опозицијата повисоките цени на дизелот прави штета од околу 40 милиони евра врз индустријата и транспортот, цената на горивата скокнала за 30%, а трошоците на индустријата за една година ќе се зголемат за 5,5 милиони евра.

loading...

-Вкупните дополнителни трошоци од покачување на акцизата со кој ќе ја намалиме конкурентноста на македонскиот транспорт и ќе ги зголемиме трошоците кои ќе влијаат директно врз трошоците на производство врз трошоците на финалните производи за консумација на граѓаните и за трошоците на патниот сообраќај, рече Драган Цуклев, ВМРО-ДПМНЕ.

Предлогот на опозицијата не ја доби поддршката од мнозинството во првото читање во Комисијата за финансирање со образложение дека повисоката акциза не влијае врз сиромашните.

-Покачувањето на акцизата на дизелот нема да ги погоди сиромашните граѓани бидејќи 60% од сиромашните домаќинства во Македонија немаат автомобил, нагласи Мира Стојчевска, СДСМ.

Со зголемувањето на акцизата, според власта, буџетските приходи ќе се зголемат за 30 милиони евра, пари кои ќе се наменеле за инвестиции во здравството и образованието.

Извор: Алсат

loading...

6 Comments

 1. Trpe

  Od tuka im e gleda pametot kamionite vozat na voda a bidejki taa e evtina i prevozot e evtin pa i siromasnite nemaat probelemi bidejki ne vlijaae na krajnata cena na proizvodite ove e verojatno konstatacija na ministerot doktor na ekonomija “bruto neto”?

 2. zaJeb

  AAAAAiiiiiiiiiiiii

  Ovie be BETER od feudalni kmetovi !!!!

  Vie siromasnite pasete treva, mesoto i taka e SKAPO za vas !!!!

 3. Savonarola

  Хахахаха. Која Марија Антоанета јајара. :)))))))))

 4. Аминта

  Поголема ГЛУПОСТ здравје! Овие ептен прочукале.
  Значи, богатите месо, сиромашните зелка, а во просек сите јадеме сарми??? Дали црпнатите лејки знаат дека цената на сите производи зависат од цената на нафтата, што значи и сиромашните директно ги плаќаат малоумните економски глупости на црпнатите.

 5. Branko MAKEDONSKI

  taman si bev totalno goltarski namrgodzen troa ke crkna em bez pari em bez evra i glej oooop mojti pajton i go cita so ni preporucujat elitava mentalno’inteligentna nedostizna i nedostapna…… i za malku ke pcoisav nabrzaka ! …. arno ama ne oti neam so da jadam (taka lesno ne se umira ) … tuku od smea u poslednji trzaj od “nasive” visoko strucni i visoko obrazuvani ” elitni vladari biznismeni i ekonomisti” crpnati ot gornio se so opinci u glaata !

 6. aleksandar ivanovski makedonski

  AMORI MIRO,OROSPIJO STARA TI SI OD BOGATITE ILI SIROMASITE!!!??? PLEME TVOJE KURVINSKO DA EBAM,DALI E TOA ODGOVOR ZA MAKEDONSKITE GRAGANI,OVCO ISKUBANA,NITU ZA KUR NE TE BIDVA!!!

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ