СКАНДАЛ И СРАМОТА: Мегафоните на СДСМ со говор на омраза кон Куранот и сите муслимани, го прогласија исламот за фашизам и нацизам

  • July 6, 2017

Продолжуваат досега невидените навреди кон сите муслимани и кон исламот од страна на водечките и најпознатите членови на СДСМ. Во своето најново обраќање преку Фејсбук, Каролина Ристова – Астеруд од СДСМ го изедначи исламот со злосторничките идеологии како фашизмот и нацизмот.

Зборувајќи за Македонија, цитирањето на Куранот од страна на муслиманите Каролина Ристова Астеруд го смета за “идеологија која не е социјалдемократска, туку се вика со едно чадор име – политички ислам / исламизам, а во нејзините најекстремни форми се исламо-фашизам / исламо-нацизам”.

– Па и за тазе “откриен” политичар и тазе-печен “социјалдемократ” многу ќе да е утката, кратерска. Тоа не само што е антитеза на социјалдемократијата, туку на сите други современи, легални и легитимни европски идеологии, како и антитеза на самиот уставен поредок. И овде, и во цела Европа, баш на ист начин како што беа и се антитеза нацизмот и фашизмот, пишува Астеруд.

Според Астеруд, кога муслиманот го цитира Куранот и пророкот Мухамед, со тоа станува исламист, порачувајќи им на муслиманите дека нивните верувања и нивната исламска религија „плаче за реформи“, а кога станува збор за исламот и муслиманите, според Каролина Астеруд “треба да се признае проблемот”.

Ристова – Астеруд им порачува на муслиманите и припадниците на исламската вероисповест што таа ја нарекува идеологија, дека “социјал-демократијата е антитеза на таа идеологија, исто како што останува да биде и на “лаичките” верзии на фашизам и нацизам”.

Инаку, Ристова- Астеруд, која е професорка од Правниот факултет доаѓа од највисоките редови на СДСМ. Долги години Ристова -Астеруд беше пратеник во Собранието на Република Македонија, како и член на највисоките тела на СДСМ како Централниот одбор и Извршниот одбор.

Каролина Ристова Астеруд беше активен учесник во Шарената револуција на СДСМ и Сорос организациите, рамо до рамо со Зоран Заев и нејзините долгогодишни пријатели Радмила Шекеринска и Јани Макрадули.

На социјалните мрежи е пријателка со Андреј Жерновски, Ѓорги Спасов, генералниот секретар на СДСМ Александар Кирацовски, главниот сдсмовски идеолог Љубомир Фрчкоски и многу други водечки луѓе на СДСМ.

СДСМ веќе два дена не се оградува од ваквите скандалозни ставови на Ристова – Астеруд.

Мегафоните на СДСМ со жестоки напади кон сите жени муслиманки со марама

Претходно, мегафоните на СДСМ/Сорос тргнаа во отворена хајка против сите жени од исламска вероисповест кои од верски причини и лични убедувања носат марама на главата. Таков е примерот со доскорешниот шеф на центарот за комуникации на СДСМ Ивор Мицковски.

Мегафонот на СДСМ на неговиот фејсбук профил директно се обрати до Мухамед Зекири и неговата сопруга, но и до сите жени муслиманки кои носат марами:

„Зекири, за кој ку*ац ќе ни се социјалдемократи ко тебе. Ало бе мајсторе, држиш забулена жена… Заостанато општество… Иди у Саудиска Арабија…“.

Ова е отворена навреда кон сите жени со исламска вероисповест, кои се нечии баби, мајки, сопруги, сестри или ќерќи и кои порано или сега носат марама на главата.  Ова е жестока навреда од гласноговорниците на СДСМ за многу Албанки, Турчинки, Македонки со исламска вероисповест, Ромки, припаднички на бошњачката заедница…

Претходно «
Следно »