Wednesday, 25/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

СКОПЈЕ, ГРАД НА БЛУДОТ: Шест разголени проститутки утре ќе нудат сексуални услуги од излог на булеварот „Св.Климент Охридски“

5%
User Rating

Шест провокативно облечени девојки утревечер од излози на булеварот Св. Климент Охридски на скопјани ќе им нудат сексуални услуги. Секоја ќе има свој излог и различен настап по примерот на сексуалните работнички од борделите на„Улицата на црвени фенери“ во Амстердам. Излогот е дел од годинашното одбележување на Меѓународниот ден за борба против насилство врз сексуални работнички.

„Публиката ќе има можност да разговара со девојките, но преку стакло. Тие ќе поставуваат прашања од типот ‘дали вакво нешто му треба на Скопје ‘ и слично, а публиката ќе одговара со гестикулации“, најави Борче Божинов, претседател на граѓанската иницијатива за заштита и унапредување на правата на сексуалните работници „Стар-стар“.

Девојките ќе бидат во излозите на објектот до клубот „Вулкан“ од 17 до 22 часот со пауза од 19 до 20 часот. Целта на овој перформанс, Божиновски вели дека е отсликување на шармот на „Улицата на црвените фенери“ со бордели во Амстердам, со цел на јавноста да и се покаже дека сексуални работници во Македонија има, но скриени се, стигматизирани од околината и трпат насилство кое не можат да го пријават.

loading...

Божиновски вели дека бројките од 3.000 до 5.000 сексуални работници во Македонија кои кружат во медиумите не се точни. Тој тврди дека бројката на сексуални работници е многу поголема.

И годинава, сексуалните рабтнички за своите права ќе се борат преку традиционалната парада на црвени чадори, која е закажана за в недела на улица Македонија. Мото на парадата е „СТОП на насилството врз сексуалните работници!“.

Излозите со девојки и парадата се во организација на граѓанската иницијатива за заштита и унапредување на правата на сексуалните работници „Стар-стар“ во соработка со Коалицијата „Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници“.

loading...

13 Comments

 1. RUSIN

  I shto?!Ova vo Ungarija go imashe ushte pred 20 godini vo Budimpesta se sekavam,pa eve posle 20 g.Viktor Orban in go stavi krajot!!!Mi e zborot,se ima svoj pocetok i kraj,samo vo slucajov,iako izgleda kao stramen pocetok na kompletna vulgarizacija i prostituizacija na Makedonija,ke e samo 20 pati pobrz i posramen kraj za vladeackava struktura,oti luge,taa e vestacka,isto kao domat orazneriski od odamna fashiziranata Holandija,chunki tie luge od Hitler pa navaka nikogas ne ni probale vistinski domat,a ne pa nie preku staklo erekcija,em kvazi seks!!!
  Nasiot narod od pamtivek leginjal so izgasnato svetlo,ta da gi naseti site chuvstva na ako sakate i zabranetoto ovoshje,elem,toa kao takvo bilo od pamtivek kaj nas,sho sea ovie prodavaat pufki zimno vreme,koa narodecot nash da go podivish (zdivish) ne moesh,isto kao i shto ne moesh da go pripitomish!!
  Nejse ne berete gajle,zajako e samo div,ama mnogi zajci ginele prebegnuvajki go patot pred kola,zash farovite gi oslepuvale,ta taka i aktualniot zajak,kje si go najdi patot do necjija trpeza!!!
  P.s Povik do Mirka da prochita i konechno da se inspirira da se kandidira za pretsedatel,oti nejki taa,evo jas se stavam na izbor na sirokiot auditorium!!
  Koj ne me razbral,em pogresno sfatil,naka mi prosti,a onie sho prochitale megju redovi,neka vi se na site chestit prestoeckite praznici i ne berete gajle!!
  Dedo Gospod e so mas!!Na ovoj ili na onoj nacin!!
  Amin!! PEACE!!!

 2. Љупчо

  И покрај тоа што не подржувам вакви перформанси со јавно промовирање на проституцијата, факт е дека проститутките го продаваат свесно сопственото тело за пари. Што правиме со ПРОСТИТУТКИТЕ кои свесно продаваат исто за пари, држава која не е нивна. Тука пред се мислам на проститутките од СДС. Овој перформанс го гледаме и ќе го гледаме уште малку во ритамот 3-6-9.

  • siptaroMrazac

   ova e edna od sdskite merki za vrabotuvanje.promocija na prostitucija. pa kurvi povelete vrabotete se

 3. Alef Templar

  Bash me interesira od kade kje gi uvezuvaat. Moldavija, Ukraina, Bugarija, Albanija, Kosovo…?

  • Чиста Македонија

   Така некако.Ама ете и да се спречи овој срамен регенеративен настап нема народ.А младината се повеќе ни се регенерира,наркомании педерастии сељачизми и други дегенеративни содомистички синдроми.Жална Македонијо

   • Manimal

    И тоа има свои добри страни – ќе видиш кои се дегенериците и нема да се размножуваш со нив :-).
    Ќе си ги воспиташ децата дека тоа е одвратно, а не „кул“.
    И дали ќе го донесат Кирацо, да види малу женско ахм? }:-)

    • Ag`r

     Ode decata gi slikaat na krajot na godinata, I ovaa godina maskite bea slikani vo dve pozi, ednata normalna a drugata imitacija na zensko so stavanje na dlankata icpod muckata ( provokativna ) poza……za da roditelite odlucat koja ke ja kupaat!!!! Pa tuka od damna vo prodavnicite ima zenska obleka na cii etiketi pisuva * sukjna za man or woman.
     Pa vo ovoj slucaj pederite se man a ne woman…kade bile nivnite prava ha ha ha nedaj boze da pocnat vo soping centrite na izlozi da promoviraat dilda HAAA HA HAhaah dovagjaat losi I teski vreminja za idnite generacii

 4. Biser

  siptarska vlast = prostitucija, sto ve cudi?

  • Ag`r

   europizdacija

 5. Stavrosgrekos

  BOKI 13 SEXMINISTER PEDERSTANA NEVIDENA
  A KADEE SEKERINSKA?????
  MOZEBI POZADI AAAAAA!??

 6. Child of God

  Sodom i Gomora.
  Ako ne znaete sto e otvoretego Svetoto Pismo (BIBLIJATA) i pročitajte, ako pak ne prasajte nekoj od pravoslavnite svestenici, sto znači ako nekoj reči Živeeme vo vremeto na Sodom i Gomora.

 7. SK MKD

  A sto ne se legalizira ovaa dejnost po terkot na onie drzavi kade sto e veke legalizirana i veke da ne se jadat lajnenici … koj ne saka ne mora da gi ebe kurvite, nikoj so sila nikogo ne tera nisto !

 8. Makedonja

  Gledam i nemozam da vi se nacudam na komentarite stvarno ste glupavi ama bas. Abe glup narod uste poglupa drzava pa podobro da se legalizira prostitucijata nego da stradaat po ulici ili bilo deka nevini devojki ili zeni da taka sekoja budala da kazam ako mu se prisaka neka ode u javnata kuka i neka si plate i ke se zadovole da taka ke se namale na 99.9% siluvanjeto ama prost narod uste poprosta drzava.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ