Thursday, 24/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

СЛОВЕНИЈА ОДИГРА ВО НАША КОРИСТ: Поразот на Шпанија од Словенците го отвара патот за Македонија со реми да се пласира во полуфинале

User Rating

Се отворија работите во групата 2 во Вараждин, откако вечерва Словенија ја совлада Шпанија со 31-26 Сега патот на Македонија е за нијанса полесен затоа што постојат реални варијанти за пласман во полуфиналето и со едно реми и една победа во двата наши преостанати меча.

Кој очекуваше дека „отпишаните“ Словенци ќе воскреснат и ќе ја совладаат Шпанија? Тоа се случи вечерва во Вараждин и веднаш проработеа дигитроните. Пред нашиот натпревар со Чешка (вечерва 20.30 ч.) табелата гласи: Данска 6, Германија 4, Шпанија 4, Македонија 3, Словенија 3, Чешка 2 бода.

loading...

Оттука на Македонија ѝ се отвораат варијанти со кои може да се пласира во полуфинале со една победа и со едно реми.

Ако вечерва одиграме реми со Чешка, а утре ја победиме Данска, тогаш сме во полуфинале ако Германија ја победи Шпанија или ако одиграат нерешено.

Ако вечерва ја победиме Чешка, а утре одиграме реми со Данска, тогаш сме во полуфинале ако Германија и Шпанија одиграат нерешено.

Словенците, од друга страна ќе навиваат против нас, за Чешка, за да ги оживеат своите кревки шанси за полуфинале. Затоа вечерва гризаа против Шпанците и одиграа маестрално второ полувреме, кое го добија со 18-14, за вредна победа. Одличен беше нивниот голман Урх Кастелиц со 12 одбрани, а стрелците ги предводеше Гаспер Маргуч со пет погодоци.

loading...

1 Comment

  1. Maja Mućeva

    Slovenija se pokaža kako najdobra vo EU,do sega ja kradea i zatoa gubeše,nije sme mnogu poslabi od SLO

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ