Thursday, 24/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

СРЕДБА МИЦКОСКИ-ЈАНША: Република Македонија мора да оствари реален напредок во поглед на европските интеграции

User Rating

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по посетата на Вашингтон, САД ја продолжи својата интензивна дипломатска активност отпочнувајќи неколкудневна агенда на посети на Република Словенија, Република Хрватска и Република Србија.


-Во текот на вчерашниот ден претседателот Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски остварија средба со поранешниот премиер и сега лидер на словенечката опозиција и претседател на СДС, Јанез Јанша. На средбата во Љубљана се разговараше за повеќе актуелни теми, врзани за можностите за меѓу партиска соработка, актуелната политичка состојба и стратешките интереси на државата врзани со членството во НАТО и ЕУ. Мицкоски посочи дека државата економски стагнира, а граѓаните секој ден живеат полошо. Остануваат проблемите поврзани со недостатокот на демократскиот капацитет на власта за што најдобар пример е политичкиот терор врз неистомислениците кој мора веднаш да престане, информираат од ВМРО-ДПМНЕ.

loading...

Мицкоски посочи дека Република Македонија мора да оствари реален напредок во поглед на европските интеграции, притоа потребно е да престане праксата на гол популизам на владата без суштински реформи во клучните области.

-Потребно е ангажирање на севкупните капацитети за остварување на реален напредок кој мора да биде вреднуван и од кој највекје корист ќе имаат самите граѓани, посочи Мицкоски.

Соговорниците позитивно ги оценија меѓупартиските односи, и изразија подготвеност за нивно дополнително интензивирање во периодот кој престои.

Лидерот на СДС Јанша даде поддршка на ВМРО-ДПМНЕ и изрази надеж дека државата што побрзо ќе оствари конечен напредок во однос на нејзините евроатлански интеграции.

loading...

6 Comments

 1. Бозон

  Милимицко и наноалександар, на сиктер кафе во ходник. Во канцеларија не ги пуштаат. Ходникот им е и пораката.
  Од кај ли се појавија овие калници без грам достоинство. Т.н. академски граѓани? Мивки.

  • MANIMAL666

   Напротив.
   Совршен пример на македонските „академци“ – лигави пиздулиња сас диплому кои што ги убедиле дека нешто знаат.
   https://i.imgur.com/tjCTpwd.png
   Туку, како една реченица не одвои за нападот врз Македонија? Само евроатлантска окупација врти ;-).
   А несудениот брисераш асли се дозасвињил }:-).

 2. Паисий

  Ицо,

  Не бе лощо да се поизкъпеш преди срещата.

  Все пак представяш ВМРО, макар че нямате нищо общо
  с истинското.

  • MANIMAL666

   Опа, нова брбушка! 🙂
   Од зозаковски происход, чим уште тие бајати финти за капење ти се вовед }:-).

 3. Adna

  Micko glušec eden netie sram što se glupiraš po svetov takvi glupaci gi imame premnogu nemožete na red .da dojdete
  Gospode prosti im drug komanda so nivniot mozok.

 4. kire

  ABE MICKO PREDAVNIKU ISTATA SKOLA NA GRUJO . MKD PAGASE DRUGARTI BESE VO AVSTRIJA OD KADE DAVASE NAREDBI NARODOT DA BIDE ZATVOREN . SEGA POVTORNO SE KRCMI MKD VECERVA I UTRE VO AVSTRIJA OVOJ VO SLOVENIJA GOSTI TERA SO DRUGARCETO PREDAVNICE GORCEV KOJ PRI GOVORCETO PRED NOVINARITE NEMOZESE DA GLEDA NAPRED TUKU BRKASE KOMARCI PO KOSINJATA I NEVADEJKI JA AMERIKA I EU OD USTA KAKO SPASITELI NA NEGOVATA BANDA DAMOZAT DA PREZIVEAT VO OVA STO NADOAGA . DRSTESE DOBRO PREDAVNICI PRIPAZETEGO I FIKUSOT ZASTO SPIKAN E VO MISJA RUPA USTE GO DRZI UPLAVOT OD PORTIROT KOJ GO PREPLASI DO SMRT .

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ