Sunday, 27/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

СРЕДБА НА ЛИДЕРИТЕ НА ОПОЗИЦИЈАТА: Мицкоски ги собра коалиционите партнери на работен ручек во врска со преговорите за името!

5%
User Rating

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес оствари работен ручек со претседателите и претставниците на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“.

-На средбата се разговараше за актуелната политичка и економска состојба, како и во однос на процесот за изнаоѓање на решение за името со кој раководи владата на Република Македонија. Заедничка беше согласноста дека Владата не споделува информации и процесот на преговори за името го води на максимално нетранспарентен начин што одава впечаток дека се крие нешто од очите на јавноста. Токму затоа произлегува потребата од лидерска средба на која премиерот и министерот за надворешни работи би информирале за детали околу разговорите за името, информираат од партијата.

Воедно беше постигната заедничка согласност дека премиерот и владата нема монопол над носењето на решение за вакво чувствително прашање кое ги засега сите граѓани на Република Македонија.

-На средбата се изрази и загриженост за економската состојба која постојано се влошува и изневерените очекувања на граѓаните. Државниот и јавниот долг постојано се зголемува и достигнува рекордно ниво, а граѓаните не живеат подобро, информираат од ВМРО-ДПМНЕ.

Коалициските партнери изразија и загриженост за политичкиот терор кој го практикува власта, базиран на страв и владеење со уцени и заплашувања. Нема ниту напредок на патот кон Европската Унија и НАТО наспроти ветувањата на владата за откочување на процесите.

loading...

loading...

4 Comments

 1. kolega2357

  Нимиц веќе разбира дека ваков проблем со идентитетот и Уставот НЕМА решение, ниту сега, ниту во иднина! Спор за идентитетот на една држава или еден народ НЕ постои, ниту има или може да се бара решение за ваков беспредметен спор или тнр. „разлика”! Сега Нимиц очајнички сака да направи решение, таму каде што не може да има решение!

 2. Zlatko

  Kolku Se PRISUTNI a Kolku NE Nema Podatok ili Koj OTSUSTVUVA seedno.??? Ama Najvazno OTSUSTVUVAAT Vistinskite Clenovi na VMRO-dpmne so Dusha i Srce , Otsustvuvaat MAKEDONSKITE PATRIOTI bez Razlika Na Partiska Pripadnost , i NAJLOSHO OTSUSTVUVA == MAKEDONIZMOT == ..??? Se E Nakako MLITAVO bez Nekoja ZESTOKOST , so Konstatiranje na Problemi vo MKD sto JASNO SE GLEDAAT od SATELIT so BezBroj Povtoruvanja , No BEZ IDEJA Bez NACIN Kako PROTIV Ovie NAKAZI , so Najavi na MAjski Mitinzi Vo JUNI Moze 2-ri ili 3-ti itn. BEZ DA SE Precizira Koja Godina..?? OVA E Apla Za Da POMINE Duri I kako Patriotski IMBECILIZAM a Ne Kako PATRIOTSKI Odgovor na Cela Ovaa GNASOTIJADA vo MKD..?? Povejke Od OCIGLEDNO E koj Ja SPREMIL Ovaa ABDALSKA Agenda == KJORAVONO KOPITO Bejli po Sovetite od Tesla i Onaa Bivshata FUKARA od MVR == Tolku Od OPOZICIJATA(Zarobena od Bejli) , Toklu Od NADEZTA za MAKEDONSKIOT NAROD i MAKEDONIJA..??? Od Sega Natamu Samo GOSPOD Moze Da I POMOGNE na MAKEDONIJA da OPSTANE kako Makedonija Bez KRVOPROLEVANJE , a NajRealno E Vojna i TEMELNO CISTENJE na GNIDITE i GOMNATA Pred Se MAKEDONSKI , AKO SAKAME MAKEDONIJA vo Vistinska Smisla na ZBOROT , a So GLEDANJE SEIR Ke IMAME samo BURLESKA KARIKATURA od MAKEDONIJA SPOLAJ VI

 3. Бранко М

  Малце да се пошегувам, немаме полна информација:
  – каде се одржа средбата?
  – што беше на дневен ред (мени)?
  – и кој е плати средбата (ручеко)?
  А сега малце посериозно, вчера во врска со отворањето на американската амбасада во Ерусалим, го слушав Трамп.
  Човеко јасно и гласно на англиски (американски) рече:
  “Никој нема право на ЕДЕН НАРОД да му кажува каде и кој ќе БИДЕ негов ГЛАВЕН ГРАД!?“
  Значи, тије (израелците), МОЖА да го направа Ерусалим за главен град на државата, Америка ИМА право да отвори амбасада каде сака, иако е со меѓународен договор Ерусалим поделен на Западен Ерусалим (еврејски дел) и Источен Ерусалим (палестински дел).
  Само НИЈЕ НЕМАМЕ ПРАВО ДА СЕ НАРЕКУВАМЕ КАКО ШТО ОД ПАМТИ ВЕК И ДЕДО ПРАДЕДО СЕ НАРЕКУВАМЕ.
  МАКЕДОНИЈА и МАКЕДОНЦИ!!!

 4. Trpe

  Ne ruceci treba akcija na vreme bidejki na Crpko mu se brza a toa znaci i na EU biorokratite i Amerika isto taka im se brza !

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ