Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

СРПСКИ ИНФОРМЕР ПРЕДУПРЕДУВА: Албански екстремисти се распоредени во четири дивизии на Балканот!

5%
User Rating

Албански екстремисти се распоредени во четири дивизи на Косово, на север на Црна Гора и Грција, како и во Македонија, пишува Информер.рс.


Ова драматично предупредување доаѓа од професорот по безбедност Милан Мијалковски, истакнат експерт во областа на борбата против тероризмот. Според неговите зборови, вооружените албански екстремисти се поделени во девизии низ целиот регион.

– Албанците на овој простор имаат 160.000 лица кои се подготвени и вооружени. Во четири девизии се распоредени во Косово, во македонија, на север на Грција и Црна Гора. Доколку од Запад и од Америка од нивните ментори, добијат команда за напад, тие веднаш ќе нападнат“-предупредува Мијалковски во изјава за ,,Спутник“.

loading...

Според неговата изјава, но и според изјавите на други безбедносни стручњаци, Албанците подготвуваат нови судири-пишува Информер.рс

Марко Ѓуриќ, Директор на Канцеларијата за Косово, вели дека не е тајна дека постои план и желба на одредени високи претставници, во регионот повторно да избувне војна.

– Искуствата кои ги имавме од минатото не учат да веруваме дека екстремистите на овие простори не се измислена категорија- подвлекува Ѓуриќ.

Александар Павиќ, аналитичар од рускиот Фонд за стратешка култура, истакнува дека предупредувањата на стручњаците треба да се сватат сериозно.

– Проценките на професорот Мијалковски мора најсериозно да се сватат. Албанците се ,, топовско месо“ за евроатланските интереси во регионот.Нивната задача е да се оневозможи ширењето на руското и кинеското влијание, но и да се спречи потполната стабилност на сувренеите држави на овој дел од балканот. Најдобар начин за тоа е хаос, ширење на нарко-мафијашката мрежа и ,, Голема Албанија“, која треба да биде евроатлански ,, носач на авионот“. Има многу Албанци добро вооружени кои чекаат да бидат активирани- нагласува Павиќ.

Орхан Драгаш, директор на Меѓународниот институт за безбедност прашува:

– Што работат службите на земјите во регионот, ако на Албанците им е дозволено да формираат вака бројна ,,војска“?!Албанците ништо не прават без консултација со Америка и Англија.

Извор
Информер.рс

loading...

13 Comments

 1. Stranec

  “…Sto pravat sluzbite vo regionot?”
  Ednostaven odgovor e:
  1) Grcite se spremni – imaat I oruzje I politicko-finansiska poddrska od UK I USA za bilo kakvi voeni avanturi na Balkanite…
  2) Srbite se spremni – kupija dosta oruzje neodamna od Rusija, se vo krajna faza na pregovori za S-300, imaat zeleno svetlo od Putin I od DUMATA. Ako vlezat vo “Finansiski Cajtnot” kako na primer vo tekot na minatite vojni – Rusija I Kina ke go odvrzat keseto. Politicki mnogu podobro ke izigraat ovoj pat. Srbenda dva pati ne pravi ista greska.
  3) Makedonija ne e spremna. Rada si ja cesla pizdata od sabajle do vecer! Vrska nema od Odbrana, vrska nema od Logistika, Vrska nema od Finansii, Vrska nema od Voeno-Politicko-Ekonomsko zaokruzuvanje I uspesno vodenje na odbrambena vojna I kontra-propagandna vojna.
  zaev kur go boli, si vodi covekot visoka diplomatija so Bojko Borisov…
  Samo nie ke naebeme na Balkanot – NIKOJ DRUG!!!

 2. kire

  ABE DRAGAS KOGA SE PRASUVAS STO PRAVAT OVIE ZEMJI SO ALBANCITE A ZOSTO NE SE PRASAS STO PRAVAT SRBITE I SRPSKATA POLITIKA STO PRAVI MALI SLOBA DALI TOJ NEE INDIREKNO VMESAN VO OVA I NOVIT PRETSEDATEL PA VALJDA VO SAD NEBESE SAMO KAFE DA PIE ZOSTO MU OTKAZA NA PUTIN I ZASTO STALNO IGRATE PODMOLNA IGRA PA ZATOA SITE VE IZBEGAVAAT VIE STE NESTABILNI PA PRAVITE BANALNI PROBLEMI SO CRKVI ,MANASTIRI ZA DA GO DEFOKUSIRATE NARODOT A DA MALI SLOBA JA GURA ZAPADNATA STRATEGIJA PA CEKAJ STO MISLIS NIE MASTILO PIEME PA AKO BEVTE TOLKU JAKI NEMASE DA VI SE SLUCI KOSOVO A SEGA I SA NIS NEZNAETE AMA ZA VO DRUGITE DRZAVI SE ZNAETE . DOSTA SO VASITE DEMAGOGII I VIDETE SE BLIZI VREMETO ZA BEOGRADSKI PASALAK .NEMOJTE DA IZIGRAVATE DUSEGRIZBICI ZASTO AKO SE ZAPUKA U MKD VAS KE VE POSTEDAT . MOZE VIE VO SRBIJA MNOGU GLEDATE TURSKI SERII SO ROZEVI NAOCARI MALCE OLADETE .

  • Novak

   Da, pieme mastilo. I ne samo sto pieme, nego sme i glupi kako ovci. A Srbija, ni pod razno ne mozes da ja sporedis so ovaa zemja. Srbija bila i ke ostane drzava!

 3. kire

  STRANEC I TI GLEDAS MNOGU TURSKI SERII SO SRPSKI PREVID. PRVO MOMENTALNO PUTIN NEMA DADENO NI STRELA NA SBIJA ZASTO PRETSEDATELOT JA PRIFATI SAD T.E KES U DJEP DRUGO SRBITE NI 5% NESE STO BEA DRUGO NIKOJ NE GI ESAPI SAMO GRCITE PA POGLEDNI MLADINATA VO KOJ PROCENT E DROGIRANA PA ALKOHOLICARI I SEGA KOJ KE IM VOJUVA MALCE OLABAVETE SO KOMU IDE INFORMACII .VO RED MKD E TAPA ZOSTO ZAEV MORA DA SPROVEDE AGENDA PA ZATOA TREBA PRVIN DA SE RASCISTI KAJ NAS A POSLE DRUGI POLITIKI.TAKA STRANEC MNOGU NE LETAJ SO DEZINFORMACII.

  • Stranec

   Kire, mnogu mi e zal sto si se rodil bez mal mozok ama ajde ke go probutkas zivotot I taka….kroce, kroce… pazi da ne se sprepnes.

  • Novak

   Druze, Rusija ja snabdi Srbija so oruzje. Pricinata sto ne pristignaa Migovite i S-300, e sosema drugo prasanje. Ti ili sakas na sila da zboruvas ili makedonija ja pravis velesila haha ili tolku ti sece :/

  • Novak

   I pokraj site tvoi dezinformacii na kraj stavas “stranec ne letaj so dezinformacii”? E covek da te cita samo za smeja

  • Goran

   Kire, a da namalis tekstot so mali bukvi? Odlicno ne sluzi vidot, blagodaram

 4. jovan

  O glupav ,,kire,,, ti go ima nacukano Zaev so se madinja zgora na toa i po nekoj siptar se dodeka si ziv ke patis od bolki i nema da se oslobodis ,,glup komunjae eve ti 10 evra i stoi soblecen cekaj

 5. rango

  kiree ..makedonija so e edna sila u picku mater..abee odi jebise kloshar eden, od takvi ko tebe”tvdokorni”..kurov mi puka..odi jebise budalo edna, so mislis ti mk nekoj ja esapi..pa obicen prvut..prashina, nrvka e be..celava shema e kako srbija i rep,srbska da se vovedat vo nato so sila..tuka e igrata zatoa ovaa istok- zapad linija so ja sproveduva sds isplanirana..abdaaal

 6. Гуштер

  море…. море… јаки аналитичари од “Фејзбук”…а бре луге карикатура невидена сте!!! Та и овој Кире и Ранго многу јаки аналитичари…сигурно употребувате паковани гомна од “слободен печат” и слични ретардирани Соросоидни кујни. Можеби и тоа кога г. Груевски пред изборите на митинзите ни кажуваше, што ке ни се случува со Македонија..од страна на СДС#…дека никаков “живот” нема да ни донесат и дека се е монтирана хајка против ВМРО….а денеска ни се случува со СДС# и тогаш никои вие не верувавте…и тогаш тресевте вакви гомна од “слободен печат”
  Затоа сега покрај вие “сезнаковци” од “фејзбук аналитичари” што ке бидете силовани од сите, туку и ние кои се осекаме како вистински Македонци ке бидеме силовани за цел живот.

 7. radd

  ДОБРО, ПА ВИЕ НОРМАЛНИ ЛИ СТЕ ШТО ОБЈАВУВАТЕ?!??

  ШТО НЕ ЗДОБОЛЕ НАС КАКВИ ГЛУПОСТИ ИЗМИСЛУВААТ ГЕЏОВАНСКИТЕ МЕДИУМИ ОД СЕВЕР. НА СРБИЈА И’ Е НАЦИОНАЛЕН СПОРТ ИЗМИСЛУВАЊЕ И ОБЈАВУВАЊЕ НА БЕСМИСЛЕНИ И НА ЗЛОНАМЕРНИ ПРИКАЗНИ.

  • Kostakos

   Segde vulgari ce se pojava.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: infom[email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ