Wednesday, 25/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

СУДИЈАТА ПАНЧЕВСКИ ГИ РАЗОБЛИЧИ ПРИТИСОЦИТЕ НА АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДА: Бев брутално нападнат од СЈО, судството дозволи криминална истражна процедура!

User Rating

„На 5-ти октомври 2017-та јас бев таргетиран од СЈО и полицијата пребаруваше и некомпетентното судство во мојот дом во Гевгелија“. Вака во свој напис објавен на социјалните мрежи, судијата Владимир Панчевски обвини за брутален напад врз него од страна на Специјалното јавно обвинителство, потенцирајки дека судството дозволило криминална истражна процедура.

Неговиот напис го пренесуваме во целост:

Специјалното тело беше формирано како независно тело за да ги истражи сите криминални обвиненија со видео материјали од прислушкувањето на високиот врв  кои беа дадени од опозицискиот лидер.

loading...

Сите случаи тој  ги поднесе  на обвинителот  во Судот 1 каде што тогаш јас бев претседател.

Тогаш јас забележав Уставот на Република Македонија познава три столба и тоа Уставна поделба на моќта на законодавната власт (Собрание), извршна власт (Влада) и корективнаво однос на претходните двете е моќта на судии и судството ).

Во првата половина на 2015 година како претседател на Суд 1 бев повикат во политичкото аташе на Девид Стивенсон во неговата резиденција во Бардовци- Скопје, заедно со други македонски експерти за формирање на специјално тело и  бреинсторминг за материјалите за прислушувањето, дискусија за основите на ново Специјално обвинителство и неговите идни надлежности.

На средбата јас нагласив дека ова се незаконски стекнати материјали од лидерот на опозицијата и незаконски беа објавени само за политички цели и политичка борба со владеачката партија и високи функционери и овие незаконско стекнати материјали со прислушување не треба да бидат прифатени  за доказ бидејќи вакви материјали не пропишува законот и не се прифатливи, и дека приватни разговори  се плодови на отровно дрво не смеат да бидат докази во суд.

Тоа беше мое мислење кое секако не беше прифатено од Девид Стивенсон и другите  експерти, тоа беше прва средба со тој човек.

После една година, на  12-ти февруари по закон за специјлен обвинител беше назначена Катица Јанева и нејзиниот тим и на нивната прва конференција беше презентиран првиот случај наречен Титаник и барајќи од Основен Суд Скопје  и имаше неколку високи функцинери  уапсени во притвор базирајќи се на незаконско стекнатите материјали.

Јас лично како претседател, немав контакт со случаите бидејќи  бев посветен на специјалните судии со автоматски систем на менаџирање случаи и независното  донесување на одлуки, јас го кажав тоа и бев јавно обвинет за влијание на судиите за носење одлуки кои не се во корист на Специјалното јавно обвинителство и е како една партија и е само на една страна во судот во процесот на носењето  на одлуки.

На  5-ти ти октомври 2017 јас бев таргетиран од СЈО и полицијата бараше и некомпетентното судство бараше во мојот дом во Гевгелија.

Додека траеше ова јас бев брутално нападнат и следен од специјалниот обвинител Катица Јанева, а судството дозволи криминална истражна процедура.

Тоа заврши со кршење на домашните закони и Уставна поделба употребувајќи физичка сила со ограничување на моите основни човекови права и слободи пред медиумите и пред моите колеги најавуваји дека Владимир според  Судот 1 во Скопје со непочитување на претпоставка дека е невин, бев јавно прогласен за виновен за криминални дела според  Кривичен Законик за прислушување и давање на службени информации од судот и  злоупотреба на моќ пред една година кога бев претседател на судот.

За време на истражувањето, специјалниот јавен обвинител Катица Јанева и Ленче Ристоска даваа изјави пред судот.

Морам да нагласам дека додека еден од полициските службеници кој беше воден од тимот на СЈО од канцеларијата  го украде  клучот од вратата на мојот дом, што беше документирано на безбедносните камери.

Чив беше предлогот и кој нареди таква злоупотреба на моќ од страна на СЈО и по чија наредба беше тоа јас не знам. Јас пријавив до надлежните институции, но се сомневам дека ќе реагираат. Исто така ова го испратив до амбасадорот Бејли негова екселенција пред еден месец, но не добив одговор се уште за жалбата.

Почитуван г-дине, во очај, но без страв и со чиста совест за овој заговор против мене, љубезно ве замолувам да го разгледате овој случај  и да ги разгледате фактите и инволвирањето на Американската амбасада на следниов ЛИНК.

 

Како американски луѓе ви даваме доверба и мора да се вклучите, па се надевам дека ќе го разгледате случајот  и ќе го видите ова на мојот Фејсбук профил каде ја објавив злоупотребата на високи функционери  во Американската амбасада  во Скопје.

Ви благодарам.

Со нетрпение го очекувам Вашиот одговор,

Владимир Панчески, судија

 

loading...

12 Comments

 1. Македонец

  Господине Панчевски, зар не гледате каде заглавиле работите во Македонија. Уште по првиот состанок со Дејвид Стивенсон вие како судија и надлежните органи на Македонија требаше на Американците да им дадете 24 часа да е напуштат Македонија како не пожелни лица за мешање во внатрешните работи на државата. Да сите дипломати на чело со Бејли. Вашата пониженост дополнително е обелоденивте кога го молите Бејли за правда. Ова е страмота и грев за Македонија како преставници на народот на колена да молите странци да ви доделат правда во собствената држава. За ова е виновен и главниот суд и Македонските власти на ВМРО ДПМНЕ и Груевски кој толку слепо е заглави Македонија во овај пораз. Затоа на Македонија под хитно им е потребна нова Македонска Патриотска Партија со вистински Македонски патриоти а не досегашните гробари од двете политички партии.

  • СПС

   Во потполност се сложувам со вашиот коментар, со се што е речено.

  • Zlatko

   Prvo da REZIMIRAME Gospodinov E Samo te.Beshe Pretsedatel na Skopje 1 Sudot a Ne Premier ili Pretsedatel na MKD, taka Da Negovata Eventualna Reakcija Bi Bila da Go INFORMIRA Ministerstvoto za Pravda i Eventualno Pretsedatelot na MKDvo Sto Veruvam Go Napravil toa..??? E Sega Site Nie da se POTSETIME za Onaa KALAKURNICA Sto Ni Se SLUCI vo PRZINO 1 i 2, so Gluposta od Specijalen Obvinitel koj Premina GLATKO vo SPECIJALNO Obvinitelstvo so Eden KUP Specijalki na Celo So “Prasica 6″Fatime/Pushtime, i Lenceto”Trenirana”vo SAD za SETO OVA i Glumazata na Pesot Bejli/Orav(so BG Ljubovnikot) oti Se Raboti za Dobroto na MKD..??? Isto da se Potsetime Koj Toa DOZVOLI za Apsenjeto i Pritvorot na Temelko, pa Odzemanjeto Patni Ispravi/Domashen Pritvor/pa Javuvanja vo Sud i sl.a Crpko Za Sto Pati POTESHKI Dela Osloboden oti Bil””Lider na Opozicija””.?? Tie ISTI SUDII sega Se NIZ Site SUDSKI MINSTANCI te.KOLAT i BESAT po NALOG na Bejli/Tesla(Air da Ne VIDI Magareto Debelo)/Portir Ji , taka Da Dami i Gospodo Imajte Predvid Za Seto Ova PRED da Obvinuvate i Plukate..?? Moze So PRAVO da Obvinuvate za PRZINO 1 i 2 Koj Toa POTPISHA i Prifati Za Site NAS KALAKURNICA a za “Mezdunarodnata”Pravilna Postapka za “Vrakajne na Demokratijata”vo MKD na Celo So CrpkoRadovskata OPINOK-BANDA sose On/Off Uckite..?? Gospodinov Kako Gledam Go IZVESTUVA Bejli za Krshenjeto na ZAKONOT i USTAVOT na REPUBLIKA MAKEDONIJA i Ocekuva Odgovor “”Spored Demokratskite Parametri na SAD”” ili Po Nashki kako PREMIER/PRETSEDATEL ili GUVERNER na REPUBLIKA MAKEDONIJA oti MKD Nema Svoj Premier (si Dade OSTAVKA Pred Bejli and Co. Jan.2016) a Pak FIKUSOT””Horhe””posle RZENJETO na PORTIROT Ji (Zamenik na Pomoshnikot na Picke Materin) POCNA So Priucuvanje na Crpko kako Da Vladee So MKD Maj 2017, Eve Dami i Gospodo Koj Pridonel i se Ushte Pridonesuva za KALAKURNICATA Narecena Nov Zivot vo MKAEDONIJA zatoa Vnimavajte Koj i Kako, a Ovoj Sudija Realno Ne Moze Nishto sto Se DOKAZA so Doagjanjeto na”ZIVOTOT” kade EXPRESNO e RAZRESHEN i Pretres i sl.Glupost od Bejli and Co. SAMO GOSPOD NEKA NI E NAPOMOSH Spolaj Vi

  • Ag'r

   Dali ima nekoja niva partija koja saka dase registrira,, edni vreme odea niz drzavata razni kekcii mu davaa na narodot…. Ali kako izgleda i samite trazat nekoj drug da im ja zavrse rabotata…od tolku mnogu nisto

 2. kire

  MAKEDONEC VO POTPOLNO SE SOGLASUVAM SO VASIOV DOPIS I SETO OVA TREBA DA BIDE SRAM ZA CELA MAKEDONIJA POSEBNO ZA IMENOVANIOT SUDIJA KOJ KUTEL ZA NASTANOV MESTO VEDNAS DA GO POVIKA NARODOT I ZAEDNICKI DA SE ISFRLAT SITE OD AMERIKANSKATA AMBASADA SO STO MNOGU NA PODRUG NACIN KE SE ODVIVAA RABOTITE . DRUGO ZASTO DIREKNO NE SE JAVIL VO SOODVETNI SLUZBI VO AMERIKA . AMA EVE I JA KOJ GO STITAM VO VAKVAVA SITUACIJA MORAM DA IMAM DOZA NA SOMNEVANJE DALI BIL VO SE CIST ILI I TOJ STIVENSON I BEJLI IMALE INFORMACII SO KOJ GO DRZAT VO SKUT . INAKU ZASTO POSLE ODI GO MOLI BEJLI ZA MILOST . VO SITUACIJAVA E STVARNO CUDNO AKO IMAL VINA ZASTO E OSTAVEN I PONATAMU DA RABOTI VO SUDOT MOZE SEGA KAKO SLUGA NA BEJLI A SPIUN NA VMRO I NARODOT DRUGO NEGLEDAM LOGIKA ZA NEGOVIOT ANGAZMAN.

 3. Klime

  Sto gnasa e ovaj BEJLI???
  So kakvo pravo se mesa vo vnatresnite raboti na m.k .zarem ne gi precekoril .site zakonski pravila i propisi
  Znaci .li ova da se protera ovaj pes !??

  Koja partija vo idnina ke se nafati da gi sredi ovie raboti e pobednicka sem za ovi svinju. Komunjarski .za mig nevaži Ništo.

 4. Dejan vojvoda

  Moze li tekstot od pismeno da go objavi te vo celo St za da go preprativ kade shto treba vo Washington za da znae Belata kuka kako se odnesuvala nivniot diplomati vo Makedonija, please?

  • Vistinata koja boli

   A tie mnogu ke se potresat !!!???

   • LXV

    Скрос. Ќе му се стреси периката на Портокаловиот Морон.

 5. grobar ...

  Sudijata Pancevski edno mu pisuva t.e. za “rabotenjeto” na americkana ambasada a ovaa crpkana amerikanska sosema drugo mu odgovara,demek ne se plasi ne se boj (kurov koski nema moj) za rabotata tvoja … samo baranje za napustanje na Bejli ke gi razdrma barem malku.pa duri i od poedinec koj e vo “vladata”,pisuvanje proza i poezija ne pali kaj “deckive” … samo koj ima madinja …

 6. Petar Avstralija

  Bravo Makedonec vo pravo si samo na koj im kazuvate na abdali na prokopsani na neluge da na sakaa Makedonija nemashe da dojde do ova derege site politichari nemaat mozok ne znaat da mislat so svojata glava.A shto velat deka makedonskiot narod se oslobodio od fashizmod Goa e samo laga makedonij se oslobodi so sreka koga germanskite i bugatskite fashisti ja napushtija Makedonija ako beshe sami da se oslobodija kade se sega shto pravat si Ja piknaa opashkTa vgas I si molchat kako da se raboti za neshto drugo sramota toj narod treba samo odnadvor nekoj da go mava so kamshik i toj ke si bide poslushen kako bubalka narod he’s mozok.

 7. Аминта

  MNOGU ODAMNA NA MAKEDONSKIOT NAROD MU JA PODGOTVUVAA OVAA CHORBA ZA SRKANJE. SO GODINI GI PRISLUSHKUVAA VLADINITE FUNKCIONERI, GI SELEKTIRAA I FINGIRAA ISTITE ZA DA SE OCRNAT SITE VO VMRO. ZA CELO VREME JA PODGOTVUVAA PETTATA KOLONA (OBOENITE SOROSOIDI) – A SE SO CEL: UNISHTUVANJE NA USTAVNIOT POREDOK VO REPUBLIKA MAKEDONIJA I SAMOUKINUVANJE NA MAKEDONSKIOT NAROD. E PA NAZDRAVJE MAKEDONSKI NARODE, POLEKA ZAMINUVASH VO ISTORIJA, A BIDEJKI ISTORIJATA KE NI JA PISHUVAAT(REDAKTIRAAT) DRUGI I OTTAMU KE TE IZBRISHAT

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ