Wednesday, 25/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ТАЛАТ ПОВТОРНО ИСКЛУЧУВА МИКРОФОНИ: Џафери ги испрати Адеми и Манојловски на кафе во Тетово да продолжат со моабетот

5%
User Rating

По долгата расправа во собраниската сала помеѓу пратеникот од ДУИ, Џеват Адеми и пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Горан Манојловски дали има доволен број на македонци функционери во Тетово, претседателот на Собранието, Талат Џафери, со исклулување на микрофонот им ја прекина дебатата при што им порача да седнат на кафе во Тетово па таму да расправаат за овие прашања – пренесе порталот А1он

Горан Манојловски во својот говор за Законот за употреба на јазиците рече дека ова законско решение не е спроведливо, нема да го разбие јазот меѓу Македонците и Албанците и дека уште повеќе ќе побуди чувства на недоверба и страв кај граѓаните од двете етнички заедници.

loading...

-Ќе ви набројам неколку негативни случаи во Тетово за практикување на власта и непочитување на чувствата кај сите. Во локалната самоуправа имаме три јавни претпријатија, а нема ниту еден Македонец. На 31 раководна позиција нема ниту еден Македонец, 6 средни училишта, а нема ниту еден директор Македонец. Ако говориме за градење доверба, ова не покажува дека ја немаме во пракса. За празникот 8 Септември нема никаква активност во Тетово, рече Манојловски.

Џеват Адеми реплицираше на овие обвинувања на Манојловски при што го негираше сето она што го кажа пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ односно дека во општина Тетово нема доволен број функционери Македонци на клучни позиции.

– Мене не ми претставува никаков проблем јазикот да ни биде средство за разбирање. Мојот македонски е многу подобар од неговиот албански, а и двајцата сме од Тетово. Да се зборува за чувства е многу субјективно. Не е точно дека нема Македонци на клучни позиции.Директорот на средното медицинско училиште е Македонец, на спортската гимназија, на економското училиште исто така е Македонец, но беше сменет затоа што нè нападна на 27 април, рече Адеми.

loading...

9 Comments

 1. Klime

  Naskoro ovoj TALAT TERORISTOV KE DA VE SRELJA .SO KRTESNICA BRE VARDARCI BEZIMENI GLUPAVI PIJANDURI PREDAVNICKI ZIVOTNI
  DO DPMNE ZAREM NE SE .NASPAVTE ZAREM USTE VI TREBAAT EVRA BEJLIEVI EVRA PA MAMETO VASE PREDAVNICKO STO CEKATE
  A ZNAETE DA BARATE GLASOVI EVEVI KUROT VMROVCI NIKAKVI
  ZA SDS ,,NESE MAKEDONCI ZA NIV KOGA KE DOJDEME NA VLAS PRAVITE MAKEDONCI KE BIDAT VO KOKTEL SAPUNIZIRANI ,,, SAPUNIZIRANI,,,,, SAPUNIZIRANI,,, SO SIPTARITE OVA E MAKEDONSKIOT ZAVET
  KOMU GAZOT MU STISKA NEKA BIDE MAKEDONEC KOMU MU E SIROK KAKO NA ZAEV TOGAS ,, SAPUN,,

 2. СПС

  Па кога му се дало прилика да седне на тоа место, сега ќе ни ја демонстрита неговата култура. Па уште со полна уста сите медиуми го нарекуваат претседател на собрание. Арам да ви е на сите такви, и над глава и ваша и на вашите поколенија да им тежи крвта и тешките судбини на оние кои се бореа и умреа за Македонија, слободна, независна, на Македонците. Проклети да бидете и вие и вашите потомци, оти на најперфиден начин ја продавате земјата македонска.

  • Им се спрема клање на шиптари

   Што може еден беден шиптар да презентира инцест козоебач муслимански.Убаво викаат само сапун од шиптарите и комуњарите правење.Сум вмро ама не дпмне

 3. Vistinata koja boli

  Pa site vie go dozvolivte toa, na celo so pratenicite na VMRO, koi vo znak na protest samo skandiraa !?

  • Им се спрема клање на шиптари

   Извини ама они се дпмне немаат врска и никогаш немале врска со вмро.Се знае од каде се дојдени од да сдс либералната партија и сл мизерни петокраки.Видете им го централниот комитет и се е јасно

 4. Zlatko

  Igraj Igraj Duri IMASH Sila , ama Nekako BRZO Se TOPI a Forina , E POSLE ke ja Vidime Site ZAEDNO ama Ne Po STARO kako So Majskiot USTEN Dogovor so Cadorot ami SEGA So ZBOROT Na MAKEDONSKIOT NAROD oti dpmne NEMA SILA kako Vo Toa VREME pa Im Se VERUVASHE vo SE , Bi SVADBA POMINA Sega Se Drugi VREMINJA a Tebe Ti E Kristalno Jasno Oti Vodata NE E na VASHATA VODENICA ama Za Brzo ke Ja VIDIME Seta KALAKURNICA oti BEZ dpmne Nishto Nit VAZI Nit BUTUR a pak dpmne Nemaat BezRezervna PODRZKA Prakticno za NISHTO pa Ke MORA da Se Umilkuvaat kaj MAKEDONSKIOT Narod, E ama Tamu Takvite kako Tebe SE MNOZAt sO “0”(Nula) Na Zdravje ABDALI

 5. Им се спрема клање на шиптари

  Мамето шиптарско да му го ебем терористичко.Леле едвај чекам пак да пукне да му ја сечеам главата како другар ми лавот Чиста Македонија.Се чув со него се спрема да ги распука со се што има.Будала е скроз не му чукаат од е екстремен радикал не ебе ни вмро ни никој.Како Ќосето е

 6. Dimitar

  Za ovoj, se znae što treba! Čitaj M A K E D O N O U B I E C !!!

 7. Trpe

  A glupacite od SDS go podrzuvaat vo potkopuvanjeto na drzavata i ke glasaat protiv svojot narod samo za nekolku dolari koi im gi isplati SORO i USAID stramota!

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ