Monday, 21/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ТЕТОВЧАНИ НА ГОЛЕМ ПРОТЕСТ: Теута Арифи не се грижи за здравјето на граѓаните, последните денови не можеше ниту да се диши!

User Rating

Втор ден по ред жители на Тетово организирани преку социјалните мрежи протестираа против состојбите со третманот и палењето на сметот на претоварната станица на влезот во градот.

Жителите на Тетово се собраа на градскиот плоштад по што повторно се упатија кон зградата на Општината. И денеска како и вчера од страна на учесниците во протестот беа фрлени повеќе кеси со ѓубре пред влезот во општината, а дел од присутните фрлаа и со јајца врз објектот.

loading...

Дел од учесниците се надеваат дека денешниот старт на работите за расчистување на депонијата нема да остане само на тоа туку дека конечно сметот ќе биде отстранет од тој простор.

– Надежта умира последна само ако ние не умреме или не се разболиме претходно од големото загадување од депонијата. Сепак се надевам дека властите ќе имаат слух и оти ќе се реши овој проблем со депонијата, рече Небојша Стојановски.

За Олгица Алампиоска овој проблем со сметот би требало да се реши што е можно побрзо.

– И претходно сме имале проблеми, но изминатите денови не можеше ни да се спие поради страшната миризба и чадот насекаде низ улиците и по домовите, рече Алампиоска.

По околу половина час пред зградата на општината учесниците во протетот мирно се разотидоа.

loading...

2 Comments

  1. СПС

    Југохром го затворија, загадувањето не се намали. Целта беше да се иселат Македонците кои работеа во тој Југохром!

    • Manimal

      Ма не, па тие се цивилизирани и за соживот, за владеење на правото и за сите да работаат, за ојропа и нато, блескавите ѕвезди водилки кон слободата… }:-)

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ