Thursday, 24/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ТОДОР ПЕТРОВ:СИТЕ МАКЕДОНЦИ ЕДЕН ЗА ДРУГ, ЗА АМАНЕТОТ МАКЕДОНСКИ!

29%
User Rating

Македонците и Македонија се опсервација на специјална војна по сите основи и од сите страни, од странски мешетари и од домашни (нео)врховисти и колаборационисти. Мораме да се обединиме заради одбрана на името на државата и идентитетот на нацијата, затоа што во единството е силата, и затоа што само така можеме да опстоиме, свои на своето за навек да останеме! Со сите разлики меѓу нас Македонците, само Македонија е нашиот единствен заеднички именител, само Македонија е нашиот единствен зааеднички содржател! Со Македонија не’ има, без неа сите до еден заедно нема да постоиме!

И како што Вилијам Гледстон (29 декември 1809 година – 19 мај 1898 година) четирикратниот британски премиер, во врска со македонското прашање, на 19 јануари 1897 година рекол: “Зошто да не биде Македонија на Македонците, како што е Бугарија на Бугарите и Србија на Србите?“ Така и денес, зошто да не сме – Сите Македонци еден за друг?! Зошто и денес да не биде: Македонија на Македонците?! Не против другите, се разбира во мир и љубов, во коегзистенција и толеранција со сите, но едноставно затоа што: Без Македонците, Македонија нема да ја биде, пандорината кутија како црна дупка на Балканот ќе ги проголта сите! Та, наместо (с)помен за загинатите и упокоените во сите војни во Македонија и за Македонија, во спомен на сите окупации врз Македонија, во спомен на сите геноциди врз Македонците, аманетот Македонски! … Македонската света земја којашто Вие со македонска крв ја окупиравте, не Ви ја продадовме, ниту Ви ја подаривме! Таа никогаш нема да биде Ваша! Чувајте ја, почитувајте ја, сакајте ја, обработувајте ја, но знајте, дека утре, кога Вашите деца ќе си играат, во секое поточе, во секоја река, под секое дрво, под секој камен, живеат духовите на нашиот древен народ Македонски! И наскоро, многу побргу отколку што Вие можете и да си помислите, духот на семоќниот наш Врховен Бог Македонски – Македон, ќе слета над оваа земја и со својот здив ќе ги откорне плитко закопаните коски на Вашите мртви претци и ќе ги исфрли преку Синото, Белото и Црното Море, во Азија и Африка, онаму од каде што дошле, а нашето семе како Феникс повторно ќе никне на својата света земја Македонија! Не поткревајте го Армакедон! Македонија вечна, од исконот до бескрајот! Амин!

Пишува Тодор ПЕТРОВ

loading...
loading...

15 Comments

 1. kire

  TODORE !!!! GI POCITUVAM SITE TVOI KAZUVANJA I DURI PRED EDNO DVA TRI MESECA SPOMNAV DEKA SO TVOETO POLITICKO ISKUSTVO I ZNAENJE TREBA DA BIDES VODAC VO VAKVAVA ZOVRIENA SITUACIJA NA MAKEDONSKIOT NAROD . AMA ISKRENO DA KAZAM ME RAZOCARA KAKO I DRUGITE MOI ISTOMISLENICI . OD VAKVI DOBRI TEKSTOVI I KOLUMNI NEMA FAJDE TREBA CARE ZA SOSTOJBAVA AKCIJA NO TI NE PONUDI NISTO ZNACI NEMOZES DA BIDES VODAC BEZ AGRESIVNOST I DODEKA NE ZASTANES PRED MAKEDONSKIOT NAROD KAKO ALEKSANDAR I DA GO POVEDES VO OSLOBODITELNA VOJNA OD OVAA MAKEDOSKA NENARODNA I AMERICKA HUNTA NO NE ZNACI DEKA SE LISUVAME OD TVOITE ZNAENJA I ISKUSTVA. POTREBEN E COVEK KAKO VLAHOV MICOV SO AGRESIVNOST ILI FILIP KOJ VO MOMENTOV NAJVEKE ODGOVARAAT NA BARANJATA NA MAKEDONSKIOV NAROD ZA DA SE VRATI MAKEDONIJA NA SVOITE STARI PATEKI I NAPRAVI STABILNA I PROSPERITETNA DRZAVA ZA MAKEDONSKIOT NAROD NE ZA OVIE PREDAVNICI I KVISLINZI I AMERICKATA DJUKELA OD KALETO . MISLAM DEFINITIVNO GRUJO I NEGOVIVE ISTOMISLENICI SAMI SE ODALECIJA OD NARODOT I NEMA VEKE STO DA TRAZAT SO VAKVA KALKULANTSKA POLITIKA OVOZMOZUVAJKIMU NA BEJLI DA JA DRZI MAKEDONIJA POKORENA SO POMOS NA DOMASNIVE VAZALI KOJ BEZMILOSNO JA RAZNEBITUVAAT MAKEDONIJA .

 2. Филип

  Тодоре, само че Гладстон използва „македонци“ като колективно име на разнообразното население на областта. Гладстоновата идея е, че това население, подложено на всевъзможен натиск, включително от „въоръжени пропаганди“, трябва да бъде оставено свободно да се самоопредели и да получи автономия. Това собствено е и искането на етническите българи в областта и на Вътрешна македоно-одринска революционна организация (ВМОРО

  • Zoran

   Ajde be.Samo vas bolvarite ve ima. Ima mnogu takvi asimilirani gnidi kako tebe, i mora da se pogolemi bolvari od bolvarite.

  • Manimal

   Ти демек нова сила? 🙂 Прдле.
   НЕ ПОСТОИ такво нешто како етнички болварин на Македонскиот полуостров.
   Само во МАЈКА РУСИЈА.
   И затоа продолжувам овде, а и на друго место, бидејќи се откажавте од пискарање кај веста за болварската назовипартија:

   „Замислената Бугарија требало да биде словенска, русофилска држава, а тоа не би била без историските придобивки на Македонците, јазикот словенски, писменоста, азбуката и културата. Без Македонците, тнр. “б’гари” се изгубено овчко стадо, без своја историја, свој јазик, своја писменост. Замислете што би настанало да се пропагирала вистината, вистинската историја дека:

   1. Бугарите се турки народ, азијати, верувале во Тангра, зборувале турки јазик

   2. Анто-траките од Бугарија, тнр. Блгари, кои го географското име, никогаш немале никакви историски придобивки; немале ниту свое народно име, оти го носат името на територијата Бугарија, ниту пак имаат некаква своја историја, освен улогата на РОБ долга 1400 години на турките народи- Бугари, Кумани и Османлии.

   3. Целата писменост и словенска култура, тнр. блгари ја имаат земено од нас, македонците, поискрено напишано УКРАДЕНО.

   Поради сето погоре наброено, бугарија никогаш нема да признае македонски народ инација, оти со тоа би признала дека тнр. Блгари се една фатаморгана, еден народ без традиции, без никакво славно потекло, без никакви културни и цивилизациски придобивки.

   Затоа, бугарските преродбеници и дејци во 19 век настојувале да ги представат македонците како бугарски народ, пред својата домашна публика, но и пред светската јавност. Тогашната бугарска пропаганда дека Македонија е бугарска земја, а Македонците – бугари, не била ништо помала од онаа пропаганда што се спроведува и денеска од бугарската држава и бугарските националисти.“

   Има оште, хе хе хе…

 3. Филип

  Британският консул в Скопие Рафаел Фонтана пише в писмо до английския консул в Солун Алфред Билиоти следното:
  „ Те работят за генерално българско въстание, и подготвят да посрещнат клане, за да постигнат края на виждането им за „Македония за македонците“, означаващо без съмнение „Македония на българите“.
  „Македония на македонците“, мемоар на Обществото за македонорумънска култура от 1912 г., преиздаден в 1917 г., в който настоява за автономна Македония по швейцарски образец, тъй като областта е етнически многообразна – арумъни, българи, турци, албанци, гърци и прочие.[
  В 1898 година историкът Уилям Милър пише:
  „Напоследък бе предложено друго решение на Македонския въпрос. Европа, твърди то, е отстъпила България на българите и Сърбия на сърбите, защо да не даде Македония на македонците – или като автономна провинция на Турция, или като независима балканска държава? Това решение, макар и да получи високо одобрение от господин Гладстон, чийто услуги никога няма да бъдат забравени от балканските народи, изглежда, по скромното ми мнение, невъзможно. Няма паралел между случая а Македония и случаите на Сърбия и България. Няма македонска националност; цялата трудност в тази страна е, че тя е смес от враждуващи националности, които нямат нищо общо помежду си, с изключение може би на тяхното недоволство от съществуващия режим. Нито от друга страна някоя от македонските националности е достатъчно силна, за да подчини всики други, а федерация би била непрактична.

  • Zoran

   Umri gnido pobugarcena.

  • Zoran

   Ti ke tumacis sto sakal da kaze i sto mislel konzulot, umobolno kopile. Celata istorija vi e laga i krazba.Nemalo MAKEDONCI ?? Pa za da ima bolvari na treba da ima makedonci.

  • Manimal

   Ма хау јес ноу! 🙂
   „Затоа, бугарските преродбеници и дејци во 19 век настојувале да ги представат македонците како бугарски народ, пред својата домашна публика, но и пред светската јавност. Тогашната бугарска пропаганда дека Македонија е бугарска земја, а Македонците – бугари, не била ништо помала од онаа пропаганда што се спроведува и денеска од бугарската држава и бугарските националисти.

   Како и денеска, така и во 19 век Македонците не се чувствувале бугари, немале бугарска национална свест, па затоа бугарите лажеа и изнајдуваа безброј причини зошто македонците не се чувстуваа бугари. Ако ги видиме извештаите и патеписите на бугарските официјални лица од просветната и религиската свера за Македонија и македонците во 19 век, наоѓаме заклучок дека македонците се чувствувале како македонци, а за да го оправдаат непостоењето бугарско самосознание, ќе видиме дека тие ги користат истите излитени бугарски пропагандни фрази: “србите ги лажат македонците дека се македонци, грците ги лажат македонците дека се македонци, а не бугари…” Денеска пак, бугарските историчари исконструираа една голема лага дека “српскиот учен Новаковиќ во 1888 г. го измислил македонизмот, како преодна фаза кон целосна србизација на македонските” и од тогаш демек почнало да се споменува македонското име.

   (Морам да се уфрлам дека ова ми е можеби најомилениот болваризам – Србите измислиле Македонци за да ги србизираат! 🙂 АНФАКИНБИЛИВАБЛ!)

   Секретарот на бугарскиот Егзарх за Македонија, Петко Рачев Славејков, главниот во спроведувањето на бугаризацијата во Македонија, во 1871 г. објавува статија под наслов “Македонското прашање”, каде прави осврт на македонското преродбенско движење, критикувајки ги Македонците кои себеси се сметале за потомци на античките Македонци, додека други пак за чисти словени, но не и бугари; приврзаниците на обете македонски партии ги нарекува “македонисти”. Славејков пишува: “…Многу пати имаме слушнато од Македонистите дека тие не биле Бугари, туку Македонци, потомци на древните Македонци…Сме слушнале и друг доказ. Некои македонисти се двојат од Бугарите врз друга основа, според која тие се чисти Словени, а Бугарите се Татари и не знам ти што”. Понатаму и самиот Славејков го опишува “она мислење дека божем старите Македонци биле Бугари, т.е. Словени”, каде авторот на гореспомнатата статија јасно укажува дека за голем дел од Македонците, поимот бугар означувал словен, не етноним, а тие се сметале за наследници на античките Македонци, кои пак биле чисти бугари т.е. чисти словени. Ова македонистичко движње во Македонија било масовно, за што Славеков вели “идеја што многумина сакаат да ја спроведат во живот”, а притоа заклучува дека на целиов овој процес во Македонија гледа “како знак на освестеност (македонска)” на Македонците, додека бугарскиот народ се уште не бил создаден или како што Салвејков вели “неустроениот наш народ”. На крајот, Славејков заклучува дека Македонците (за него претставувале долни Бугари, а вистинските Бугари биле горни Бугари) не се сметале за Бугари и не биле освестени како такви во 1871 г., па вели: “Во однос на стравот (на Македонците) од бројноста на горните Бугари и од нивното порано пробудување, тоа не прилега ни да се спомнува, како што не треба да се гледа така ни на децата на еден татко. Само затоа што некои браќа (Бугарите) се освестиле час понапред, од тоа не следува дека тие треба да бидат погорни”. Меѓутоа, треба да се потцрта дека целава македонска преродба, Бугарите вешто ја криеле како од својата, така и од светската јавност, но, работава излегла во јавност “благодарение на непретпазливоста на еден од нашите собраќа”. Извор: (Статия на Петко Рачов Славейков във вестник ”Македония”, издаван в Цариград, година В, бр. 3 от 18. И. 1871 г. Цитирано по Събрани съчинения, т. 7. Публицистика, С: Български писател, 1981 г., стр. 21 – 24).
   Славејков сам ги демантира современиве бугарски историчари, оти неговата статија “Македонското прашање” се појавува 1871 г., 17 години пред наводното измислување на македонизмот од страна на Новаковиќ. И тоа не постојат само македонци по национално сознание, туку и критична маса која добро ја познавала историјата.“

   • Самуил

    Не ми цитирай български възрожденци какво писали. Намери един който се е изяснявал за етнически македонец и ми цитирай него. Доста имало “етнически” македонци!Ако имало що не писали нищо за себе си?..

    • Manimal

     Шо е бе пиздуле овцојебско, вистината боли? }:-)
     Демек има етнични болвари? НЕМА, а болгарите се во МАЈКА ИМ РУИЈА, онаа шо ве ИЗМИСЛИ на овие простори!

     Денеска пак ќе чуете уште една небулоза од бугарските “историчари” дека македонскиот народ го создал Тито и србокомунистите 1945 г., а пред тоа, сите македонци се чувствувале и биле само бугари. Ама јас пак ќе Ве навратам во минатото и ќе дадам цитати од бугарскиот учен од 19 век, Атанас Б. Шопов, кој ги демантира своите сонародници од 20 век и вели :„Па дури ни денес, во 1885 година кога Европа би побарала македонското население да се определи и да каже на која народност и припаѓа, уверени сме, дека поголем дел од Македонија ќе ни летне од раце, со исклучок на две – три околии од северна Македонија . Сите други Македонци се готови да дадат каков сакаш пишан документ дека тие не се Бугари…..” (Офейков (Атанас Б. Шопов ), „Македония въ време на хилядагодишнината на св. Методий“, Пловдив, 1885 г., стр. 109-110). Да не заборавиме дека тогаш, во Македонија спаѓале и делови на денешна јужна Србија. Шопов се осврнува на две пропаганди во Македонија: грчката и австриската, за која прв пат слушаме од него, додека српската пропаганда целосно ја игнорира, најверојатно не била толку експонирана. Под австриската пропаганда, всушност мисли на католицизирањето на источните Македонци од Пиринско и Егејско, кои да ја одбранат својата македонска народност од Патријаршијата и Егзархијата, влегувале во Унија со Ватикан. Еден од унијатските владики е и познатиот Партенија Зографски, папски егзарх во дојранската митрополија. Според секретарот на бугарскиот Егзарх, најголемиот број од Македонците во 1885 г. биле патријаршисти (барем тој така тврди) и се спротиставувале на бугарската Егзархија.

     Славејков во својата автобиографија потврдува дека Македонците говореле посебен јазик, со свои наречја (дијалекти): ” Бев надвор од себе да се тури крај на католичката интрига, која се закануваше да ја прибере во рувото на католицизмот повеќе од една третина од Македонија (источна Македонија), идејата да се запознам личнo со неа и со луѓето македонски, да го изучувам битот, обичаите и јазикот на македонските бугари, да соберам материјали за јазикот и дијалектите на таа земја” (П. Р. Славейков. Стихотворения, поеми, автобиография, С., 1964, с. 169.).

     Горноспомнатиот Славејков, во 1870-те како представник на бугарската егзархија во Македонија се бори против македонската црковна борба за обнова на Охридската Архиепископија, која се сведувала на борба против бугарската егзархија и прогрчката цариградска патријаршија. Бугарска црковна организација во Македонија е присутна од 1871 г., а наишла на голем отпор од македонците, кој требало Шопов да го амортизира, за што редовни извештаи праќа до бугарскиот Егзарх. Голем дел од свештенството и владиците на бугарската Егзархија во Македонија било локално, македонско, но, се борело за црковно осамостојување на македонците, и покрај тоа што тие биле финансирани од Русија и бугарската Егзархија. За ова црковна македонска борба, Славејков пишува до неговиот егзарх: “се јави во тукашните (македонски) патриоти мисла да дејствуваат сами за себе за и да го официјализираат своето месно наречје за своја лична, сопствена македонска хиерархија, што е бугарска идеја, за несреќа засилена како што можев да разберам од љубомора на еден од нашите владици (г. Натанаил Кучевишки), кој допушти да се протнат и растространат тие погубни идеи на едно национално самосознание” (ЦДИА, ф. 989, оп. 2, а.е. 290, л. 3—4. Оригинал. Ръкопис.). Како што гледаме, Славејков неќе да го спомне ниту македонското име по писмата и да го каже дури и името на националната самостојна мисла што се јавила во Македонија или пак бугарските издавачи македонското име “заборавиле” да го спомнат при објавувањата на славејковите писма. Иако македонците не се чувстувале како бугари во 70-те години на 19 век, Славејков упорно ги нарекува бугари кои сакале преку унијатстворо и Ватикан да добијат своја црковна администрација.

     Македонцитге зеле пример на унијатското движење од бугарите, кои пред добивањето на Егзархијата 1871 г., за да извршат притисок врз грчката патријаршија од Цариград, исто така почнаa да се унијатат. Со основањето на Егзархијата, во Бугарија замира унијатското движење. Македонците со унијатсвото покажувале отпор како кон Егзархијата, така и кон Цариград.“

 4. mile

  Zosto bugarite se mesaat vo nasite raboti zarem nemaat drugs rabota

 5. Канализација

  Море б’лгарчиња што вие само си ги криете корените и не зборувате за вашето минато, за вашето славно Татарско минато, за вашите Ханови владетели кога дојдовте од Татарстан?
  Се прсвите некакви си европејци ама никако да си спомнете вашето Хановско Татарско семе?
  Што молчите?
  Македонија ѐ, беше и ќе биде каде што секогаш беше, вклучувајќи и во Светото Писмо.
  На (валканиот) Балкан пуфки и лаги можете да продавате колку што сакате но “горе” кај европејците такви будалштини не врват.
  Ај сега буренциња б’лгарски, бричот и бричете си ја косата за да си направите онака убаво Татарско репче какво што вашите Ханови си правеја.
  Не се страмите, ваша Татарска култура и традиција е тоа!

 6. Македонец

  Тодоре, води, следи, или тргнисе настрана. Време дојде да се одлучиш. Те боли за Македонија? повели. Во ВМРО ДПМНЕ се гласа за водач, ти си тој човек, земи води ја и партијата и Македонија. Еве ние Македонците со тебе сне.

  • Dimitar

   Se soglasuvam, neli Gruevski, vistinski demokrat kakov što e, reče deka nemal da se meša vo liderskata bitka. Todor, od vašata dosegašna pozicija ništo ne se dostigna i nema da se dostigne. Eve vi ja šanca.

 7. Dimitar

  Da znaeja Bolvaristancite koj se što se nemaa da visat po Makedonskite sajtovi i da gi ubeduvaat Makedoncite koj se i što se.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ