Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

УМБЕРТО ПАСКАЛИ:Ѓорге Иванов, голем интелектуалец и голем државник му одржа лекција на светот по храброст, лидерство, уставно право, и национален суверенитет

64%
User Rating

-Уште еднаш, Македонија му одржа лекција на светот и ја спаси својата независност. Тоа беше лекција по храброст, лидерство, уставно право, и национален суверенитет. Овојпат, лекцијата ја одржа претседателот Ѓорге Иванов, голем интелектуалец и голем државник, изјави во  ексклузивно интервју за програмата Гласот на народот со Слободан Томиќ на Радио Слободана Македонија, Умберто Паскали, американски аналитичар.

paskaliii

– Во последните неколку дена, Македонија беше погодена со комбинирани притисоци и закани од вообичаениот осомничен, амбасадорот (не уште долго) Џес Бејли, привремениот сатрап на НАТО, Јенс Столтенберг, рој хиперактивни хипер-хистерични британски претставници и агенти на влијание како што е динамичното дуо на мешање во внатрешните работи Миа и Лоренс Марзук и министерот Алан Данкан, па дури и остатоци од администрацијата на Обама, „вршителот на должност“ (се чини не за долго) портпаролот на Стејт департментот Марк Тонер… и многу други, истакнува американскиот аналитичар.

loading...

– Сите овие претставници на лажната и бргу исчезнувачка „меѓународна заедница“ ја концентрираа својата огнена моќ на претседателот Иванов: Иванов мора („мора“) да му даде мандат на Зоран Заев за формирање на новата влада „без одложување“.Дури ни британскиот вицекрал на Индија не ќе се осмелеше вака да им се обрати на своите  колонијална поданици! Валканиот трик за поништување на волјата на народот овојпат беше изведен со помош на премиерот на Албанија, Еди Рама, кој организираше (под раководство на кукларите од меѓународната заедница) средба на добро контролираните „албански“ лидери за издавање на лажна „Албанска платформа“ со која Македонија требаше да се растури, да се започне процес на социјално и етничко насилство и да се повика духот на балканските војни, оценува Паскали.

Колку  претседателот Иванов,поранешниот премиер Груевски  го потврдија   значењето на зборот „лидерство“

Паскали со одовор: „ На 1-ви март, кога „надежните“ господари сметаа дека Иванов е уредно смекнат, претседателот, на марионетите и кукларите, им го покажа значењето на зборовите: лидерство и храброст. Неговата извонредна изјава ќе инспирира многумина сега и во иднина.

Умберто Паскали во интервјуто за„ Гласот на народот“, додава: „Не само што Иванов не се предаде, тој отворено и принципиелно ги нападна оние што планираа поголема дестабилизација. Сега, авторите на заговорот се плашат. Времето е против нив и наидоа на отпор што не го очекуваа. „Меѓународната заедница“, а не Македонија, се топи бргу како снег под топлото сонце, категоричен е Паскали.

Запрашан дали е дојдено времето  против заговорниците, познавачот на приликите во Македонија и ваквите случувања во светот со одговор:

„ Всушност, времето е против учесниците во заговорот. Естаблишментот што со децении владееше со Западот, отелотворен во спротивните, а сепак исти династии Буш и Клинтон, и антиевропските бирократи од Брисел, бргу ја губат моќта. Нивниот мал одвратен и мегаломански психопат, Џорџ Сорос, го губи умот. Токму затоа, како коцкари што губат, тие ескалираат со нападите. Треба да создадат што поголем хаос, насилство и дестабилизација. Ако за ништо друго, за да покажат дека сè уште се главни. Ова води до многу грешки и колку повеќе се возбудуваат, толку повеќе јамката на историјата им се стега околу вратот. “, нагласува Паскали

Според него:„ Со изборот на Доналд Трамп, тие сè побргу ја губат контролата врз САД. Не сфаќаат дека дури ни на највисоката англо-американска елита веќе не ѝ треба голем естаблишмент кој само ја ограбува реалната економија и повикува на нови бескрајни војни и нови дестабилизации на странски земји. Тие ги ослабнаа реалната економија и државната структура на САД, така што станаа бескорисни и опасни дури и за оние кои имаа намера да ја искористат моќта на САД за заштита на своите интереси. Како застарена мафијашка структура што губи, тие треба да бидат „исчистени“. Изблиците на бес и болка што ги гледаме во американските медиуми, во Конгресот, во старата машинерија на Клинтон во рамките на Демократската партија, и во круговите на Џон Мекејн и компанија во Републиканската партија, валканите трикови, уличното насилство во режија на расипаната машинерија на Сорос – сето тоа не е знак на сила, туку на слабост. Со време, нивните операции внатре и надвор од САД ќе стануваат сè поневажни, дури иако во моментов се обидуваат да го натераат светот да поверува дека се јаки и страшни.“оценува Паскали.

Американскиот аналитичар додава:„ Доналд Трамп не е хуманитарец чија мисија е да ги реши проблемите на светот, но, сосема е јасно дека неговата мисија – причината поради која беше избран – е да се „исчистат“ и повторно да се лансираат економијата и државните институции на САД. Всушност, фазата на „чистење“ ќе биде релативно лесна во споредба со повторното создавање на цврста продуктивна економија, речиси успешно уништена од безумството на „финансизацијата“ – илузијата дека парите доаѓаат од пари, војни и валкани трикови, наместо од труд и инвестиции во реалната економија.“оценува Паскали.

Задржувајќи се и натаму на улогата на  амриканскиот претседател Тамп, Паскали со став: „Трамп ќе треба повторно да ја лансира реалната економија во САД, тој претставува многу позитивен елемент за многуте народи кои се жртви на Сорос и на стариот режим. Повеќето од битките што Трамп ќе треба да ги води се внатрешни битки. Кога тој зборува за борба против ИСИС и тероризмот, неповршниот набљудувач сфаќа дека ова е исто толку борба во фамилијата, колку и војна надвор. Таканаречениот современ тероризам, барем од времето на Авганистан на Бин Ладен, стана начин на војување „на кој не може да му се влезе во трага“. Сега, ваквите скришни форми на војување се сметаат за непотребни и контрапродуктивни. Меѓутоа, борбата меѓу двете концепции стигнува сè до врвот на разузнавачките служби. Таму треба да се направи „чистката“. Засега, ова е информатичка, т.е. војна на „протекување информации“, при што допрва доаѓаат инкриминирачки откритија, но не оддалеку (митот за Русија, големиот непријател), ами од внатрешноста на државниот апарат. Истото важи и за војната против дрогата, борбата против насилните банди кои контролираат многу од гетата или градските центри на градовите во САД. Бандите постојат заради една единствена причина: да дистрибуираат секакви дроги. Се работи за огромна сума пари со која се ништи умот на луѓето и промената на воскреснатата реална економија. Се верува дека многумина во агенциите и во државниот апарат јадат од таа валкана чинија. Тие треба да бидат запрени.“, потенцира  Паскали и завршува со оценка: „ На САД на Трамп им треба мир и време за концентрирање врз економијата. Парадоксално, главните прашања за САД сега се: работни места и мир. И ова, секако, предизвика позитивен земјотрес во Европа. Тоа е процес кој влијае и врз досега летаргичните и самоубиствени Франција, Германија, Италија. Процесот ќе биде мошне нелинеарен, но духот нема да се врати назад во шишето.

Поради овие и слични причини, без оглед колку некој сака да пропагира реалполитика, земјите како Македонија има многу што да добијат од постоењето на новата американска администрација. Бандите пуштени против Македонија (пред сè, машинеријата на Сорос) се ослабени од корен и ќе се создадат нови инструменти на „длабоката држава“. Македонија, како и многу други земји под петицата на меѓународната заедница, сега има шанса да дејствува самостојно; со голема претпазливост, но самостојно. Македонските сили кои се ветерани на големата војна на отпорот може да обезбедат еден вид идеално и програмско водство, сè повеќе зголемувајќи го движењето во многу балкански земји кои конечно сакаат да отидат подалеку од отпорот, кон ослободувањето.“, оценува Паскали во ексклузивно интервју за програмата Гласот на народот со Слободан Томиќ.

loading...

19 Comments

 1. vernik

  BRAVO EDEN REALEN I POSTEN PRIJATEL NA MAKEDONIJA. OVOJ COVEK ZASLUZIL DA BIDE POCESEN DRZAVJANIN NA REPUBLIKA MAKEDONIJA.

 2. Ljubica

  Добар аналитичар, кој си ја сака сопствената држава и сака да си ја заштити од поткопувачите и профитерите клинтонци, од соросоидот и други криминални групации, посочувајќи дека и Македонија, па и Балканот е зафатен со профитерските амбиции на сите овие ѓаволи, кои насекаде под мотото “демократија” и “соживот”, всушност нудат дестабилизација, проследена со крвопролевање.

 3. Бозон

  Многу густа есенција и елоквенција од Др. Umberto Pascali. Заслужува да биде напишан во латиница, оригинално.
  Кога ќе ми текне на нашите 9/10 бројлерски кака-демици и професори (Фрчколи како егземплар на говорниот ветер- и-магла) заслужуваат да бидат напишани исклучиво во пиктографско-гранапџиското писмо.
  Нормално една седумосминска за крај:
  Умберто, не ми “љубомори” тука. Иванов е мој Претседател. Ти си имаш СВОЈ.

 4. Petre Filipov

  I konecno nekoj koj razmisluva tocno kako sto razmisluva i makedonskiot narod. Eden vo grupata na bezbroj fashizoidni profiteri od EU i SAD. Se nadevam deka i drugite od establishmentot na Tramp se so slicni razmisluvanja i pogledi i ova e eden zrak vo oblacite nadvisnati nad Makedonija. Makedonskiot narod konecno mora da dobiva se pogolema podrska od istaknati evropski i amerikanski politicari zatoa sto vistinata i pravdata e na negova strana, a vo momentov e najvazno da se oglasat zamolchanite podrzuvachi na SDS i da vlezat megju narodot zosto tamu i pripagjaat. Uste ne e gotovo no ke ja odbranime Makedonija. Za Makedonija se raboti, veke ne se gledaat partii. Sekoja podrska e znacajna

 5. Ана Дош

  Умберто Паскали ви честитам за поддршката на нашиот Претседател Иванов. Пријателите на Македонија ќе се јават со поддршка ама и непријателите, лица со маски ќе се јават. Ќе треба овие вторите набргу да ги откриеме и да им ја затвориме вратата. Русија прва го доби ловоров имот венец на пријателство.

 6. DARKO

  FALA NA GOSPOD EDEN OD MALKUMINATA NORMALNI .VI BLAGODARIME MNOGU VO IMETO NA MAKEDONSKIOT NAROD.

 7. Maria Gorgieva

  Signor Umberto. la ringrazio per la vostra lezione che ha dato per radio, vosto opinione e complimenti di nostro Presidente unico ed come esemplario come lider macedone e vero MACEDONE! Vi conosco e abbiamo visto durante una rassena per bussines in mia citta, io come interprete. Grazie per suppotto cha ha per la nostra Patria

 8. Stranec

  Thank you Sir and may God bless you and your family!!!
  Also, thank you for explaining the situation AS IT IS!
  MACEDONIA NEEDS FRIENDS LIKE YOU!

 9. bobi

  molto bene, bravissimo ..amico nel bisogno è un amico davvero

 10. Мано

  Типот е поголем имбецил од виа нашиот што сме го одбрале за претседател.

  • Илија

   Кога имбецил вика дека се други имбецили, тогаш тој бара друштво. За жал, кон таков имбецил тешко кој нормален човек може да му прави друштво. Што да правиме: што му скусил Господ (ум), ние не можеме да му додадеме
   Искрени честитки за мислењето за нашиот Претседател-Иванов, затоа што е сосема реално. Камо да го имавме наместо претходните. За жал го нема „таткото на нацијата“, кој предвидуваше дека сега ќе имаше преку 70% Албанци, и помалку од 30% Македонци. Кутриот, не знаеше ни малку биологија дека една жена, макар и Албанка, не можи да роди 60 деца, па така Албанците да станат побројни од македонците. Човекот кој опстана кај Тито, ни остави проблеми. Среќа што беше во години и отиде, па проблемите полека ќе ги решиме. Само: умот во главата и после Иванов да избереме слична личност на чело на дрзвата. Немојте да згрешима па некој Бранко или Борис да дојде на негово место. Сстете се на поговорката: „Чета магариња, предводена од лав, е поопасна од чета лавови, предодеи од магаре:“ Секогаш имало паметни луѓе. А што мислите за кандидатот С.Пендаровски, кој не е ни магаре, туку прле. Па отиде во Приштина да бара Албанците да гласаат за него?

 11. Danica

  Se sto ne im odgobara na spomenatite vo tekstot “se se imbecili” Imame predsedatel za primer i golemo blagodaram na Umberto Paskali sto ne e platen da go napise ovoj tekst! Eeeeeeeeeeeeej kade ste makedonci…

 12. Biljana

  Bravo! Blagodaram za objektivnosta.

 13. Far away

  Mano, ne treskaj seljacino edna. Daj edna dobra rabota sto Makedonija ja ima od Soros? Edvaj cekam da go vidam na kolena.

 14. stevo

  Gore ke ja predade m.k on i prviot soros predavnik vnimavjte

 15. ebansektor

  nema go horhe,mu ja dade vlasta na zz i sega se krie kako p…a pod kosula.

 16. SHESHKO

  POCITOT E GOLEM I ZASLUZEN a PRETSEDATELOT GORDOST NA MAKEDONCITE

 17. ANGELO

  НАЈГОЛЕМАТА ПРАВИНА И ВИСТИНА ЈА КАЗА АЛИ СТО ТОВА НАС НИ ПОМАГА КОГА ГО ОСТАВАМЕ УСТЕ СИПТАРСКОТО ПРЕДАВНИЦКО АНТИ МАКЕДОНСКО КОПИЛЕ ЗАЕВ И НЕГОВИТЕ П БЛИСКИ ПОСИПТАРЕНИ СОРОВЦИ ОД СДСМ КОИ СЕ ПЛАТЕНИ ДА ЈА УНИСТАТ МАКЕДОНИЈА КАДЕ СМЕ МАКЕОДНЦИТЕ ДА МУ СЕ ЕБЕ МАМИЦАТА СО ГО РОДИЛА СИППТАРСКО ПРЕДАВНИЦКО АНТИ МАКЕДОНСКО КОПИЛЕ ЗАЕВ ДА СЕ ОЦИСТИ ОД КОРЕН И ПОСЛЕ ДА ВИДИМЕ НЕКОЈ ДАЛИ КЕ СЕ НАФАТИ ДА ЗЕМА ПАРИ ЗА ДА БИДЕ ПРЕДАВНИК НА МАКЕДОНИЈА КРВ И ПЛЕМЕ МУ ЕБАМ НА СИПТАРСКОТО ПРЕДАВНИЦКО КОПИЛЕ ЗАЕВ ОЦИТЕ ВАДЕНЈЕ НА ЗИВОТ

 18. vase

  Ako Horhe e hrabar i dobar politicar jas sum togas Goce DELCEV

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ