Wednesday, 25/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

УСОГЛАСЕНИ ЗАКОНИТЕ ЗА СУДОВИТЕ И СУДСКИОТ СОВЕТ: Пратениците заедно ќе носат реформи во правосудниот систем

5%
User Rating

Работните групи на СДСМ и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги усогласиле ставовите во врска со реформските закони за судовите и за Судски совет.

Собраниската Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците на седницата што е во тек ги разгледува амандманите кои се носат без дискусија.

loading...

Разидувањата на владејачкото мнозинство и опозицијата беа во однос на дисциплинската постапка за судиите.

Еден од клучните амандмани предвидува зголемување основите за разрешување на судиите и тоа доколку не ги применуваат пресудите на Европскиот суд за човекови права и ако открива доверливи информации од процесите што ги работи.

Овие два закона се дел од реформскиот пакет закони што беше планирано да бидат донесени пред објавувањето на Извештајот на ЕК за напредокот на Македонија.

loading...

2 Comments

 1. 1_Канализација

  Судските пореди се одделни од политичките, со цел правниот поред да работи без (политичка) расипаност и да можи да ја држи државата на еднаква одговорност пред народот.
  Сега значи камионџиите и средношколците и Шарени Соросоиди (оние што се караа меѓу себе дали зеле 50 ЕУР или 100 ЕУР на месец за рушење народни споменици и имот) што се пратеници во Собранието ќе му пресудуваат на судии, т.е. ќе преразгледуваат дали судии суделе добро или не.
  Што друго можи да се очекува во канализација каде шивеат мочуришни “нулта суштества”?

 2. DLM

  Се додека нема суд за судии, кој ќе ги оценува но и ќе ги казнува судиите заради одлуки кои се криминални, од право и правда единствено ефикасно може да постои само кубурот, еден меѓу рогови и правдата задоволена!
  Замислете тие не само што носат криминални одлуки, туку тоа го оправдуваат со слободна волја при носење на одлуки (за*би закони, факти, докази), инаку судиите и по нив политикантите се НАЈГОЛЕМИТЕ ПСИХОПАТИ во човечката цивилизација, тие се БРОЈ 1.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ