Monday, 21/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

УШТЕ КОЛКУ ФИРМИ ЌЕ „ПАДНАТ“ ПОД КАПАТА НА ЗАЕВИ: Целта на Заев е да овозможи што е можно поголемо ширење на бизнисите на своите роднини

5%
User Rating

Во времето кога Зоран Заев беше градоначалник делеше голем број на тендери во општина Струмица, фирмите на Заеви преку сомнителни зделки со кои купуваат удели во текстилни гиганти за багателни суми од 20 илјади евра. Само две или три продавници на гигантот „Герас Цунев“ чинат повеќе од 20.000 евра. Една гарсониера во Скопје чини повеќе од четвртина удел во комбинатот „Герас Цунев“, истакна на денешната прес-конференција Соња Гелова Стојанова од ВМРО-ДПМНЕ.

-Зоран Заев пред некое време сам призна дека сон му е да се врати во фирмите на Заеви и да го продолжи управувањето на бизнис империјата која сесрдно ја помагаше изминатите години. „Би сакал да се вратам во фирмата „Еленица“ и да ги водам комерцијалните работи на фирмите на Заеви. Тоа е мојот сон“.- ова го кажа Заев. Дали дел од сонот на Заев беше и водењето на комерцијалните работи на „Герас Цунев“?, прашува Гелова Стојанова.

Таа вели дека целта на Заев е да овозможи што е можно поголемо ширење на бизнисите на своите роднини, па веднаш после падот од власт да има што е можно повеќе фирми за водење.

loading...

-Уште колку фирми се на списокот желби за купување по багателни цени во време кога Зоран Заев е на позицијата премиер на Република Македонија? Зошто и СДС, Зоран Заев и владата молчат за оваа скандалозна трансакција, во време кога секој економски параметар паѓа, кога сите фирми во државата стравуваат за своето опстојување, а само фирмите на Заеви и Кочо Анѓушев растат. Граѓаните ова го гледаат и ќе го казнат многу скоро, на претстојните локални избори. Тоа ќе го отвори процесот на предвремени парламентарни избори на кои ќе се стави крај на ова лудило на Заев и неговата бизнис камарила околу него, истакнува Гелова Стојанова.

loading...

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ