Sunday, 27/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

„ФЕНИ“ Е ПОГОЛЕМ СКАНДАЛ ОД „СКОПЈЕ 2014“: Слаѓана Тасева со нови обвинувања за вицепремиерот Кочо Анѓушев

5%
User Rating

Слаѓана Тасева, претседателка на Трнспаренси Интернешенел, најавувајќи ја денешната прес конференција за Фени, напиша:

,,Незаконитост, дрскост и арогантно однесување на вклучените во телата на стечајот, страв кај доверителите, злоупотреба на сиромаштијата на вработените…Ова е поголемо од Скопје 2014. Институциите се заробени, потребен е отпор. Силна јавна реакција. Гледам дека медиумите имаат реклами поради кои не се слободни, но утре ќе биде доцна“ -предупредува Тасева.

Тасева неодамна се пожали дека заради Фени добила директни закани од вицепремиерот Кочо Анѓушев.

Таа претходно објави дека мониторингот за стечајната постапка на Фени покажал бројни неправилности.

loading...

Истражувањето покажало дека непозната компанија добила тендер за обработка на никел, но не е познато кој го потпишал договорот во нивно име. Транспаренси ги обвинува стечајниот управник и стечајниот судија за корупција, поради што е покрената и тужба против нив, објави тогаш Тасева. Истрагата е покрената по претставка од фирмата “Cunico Resources” , кои тврдат дека Анѓушев вмешал прсти во нелегален бизнис на компанијата.

loading...

1 Comment

  1. 1_Канализација

    ХАХАХАААА … Бандо једна комуњарска! Стари навики тешко умираат. Се вративте на власт по секоја цена и без разлика која е цената што други (се разбира) треба да ја платат.
    Ако фајромчињата ве остават да излезите од оваа јавно на ТВ преносена предаја и кражба живи, тогаш заслужувате сѐ што сте опустошиле од 1991 да си задржите !
    ХАХАХААА … кој ли циркус, како Игри Без Граници, само оваа е пљачкање и пустошење и рушење и предства без граници !!!

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ