Thursday, 19/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ФЕЈСБУК МЕСИНЏЕР ВЕ ПРИСЛУШКУВА: Дури и кога не е активна, апликацијата го користи микофонот и камерата на телефонот!

55%
User Rating

Корисниците на Фејсбук Месинџер би требало да знаат дека оваа апликација може да ве прислушува дури и кога не го користите телефонот.

facebook-messenger

Имено во условите на користење јасно стои дека Фејсбук Месинџерот може да го користи микрофонот на телефонот за снимање, камерата за фотографирање, а корисниците се согласуваат со тоа штом кликнат дека се согласуваат со условите за користење како би ја инсталирале апликацијата.

loading...

Споменатата апликација може да ја чита и историјата на вашите повици, листата на контакти, но и да ги повикува броевите без ваше знаење, бидејќи таа дозвола сте му ја дале кога сте го инсталирале.

Оваа апликација по мислење на ескпертите за безбедност најмногу ја загрозува приватноста на корисниците.

loading...

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ