Wednesday, 24/1/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

Фејсбук пушти алатка за препознавање на лажни вести

User Rating

Фејсбук пушти алатка која им помага на корисниците да ги препознаваат лажните вести и лажните информации во социјалната мрежа, јави Асошиејтед прес.

fb

Иновацијата е во форма на порака која ќе се појавува над делот за вести на страната на корисникот на Фејсбук во текот на неколку дена. Кога ќе се кликне на оваа порака, таа го води корисникот до совети и информации како да бидат забележани лажните вести и што да се прави со нив.

loading...

Меѓу советите е и препораката да се гледа внимателно адресата на сајтот, за да се види дали тој не ја имитира адресата на познати новински сајтови.

Алатката ќе биде пуштена во 14 земји, вклучувајќи и во САД.

loading...

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Phone: 071/547-011

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

January 2018
M T W T F S S
« Dec    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031