Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ФИЛМСКИ ГРАБЕЖ ВО МАКЕДОНСКА ПОШТА ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ: Крадците работеле цел ден и цела ноќ, МВР молчи – вмешани политички структури?

User Rating

Филмски крабеж, или поточно обид за грабеж се случил во експозитурата на Македонска Пошта во Ѓорче Петров вечерта помеѓу 31 декември и 1. јануари, за кој полицијата сеуште молчи и не соопштува никакви детали

 

loading...

Новогодишната ноќ освен за прослава, некои ја искористиле и како одлична можност за „работа“.

Ноќта помеѓу 31-ви декември и 1-ви јануари, група на засега непознати лица имале обид за грабеж на подржуницата на „Македонски пошти“ во скопската населба Ѓорче Петров. Како што дознаваме, крадците со погоден алат успеале да ја отворат задната врата на поштата, односно службениот влез од страна на пазарот, ја промениле бравата и ја затвориле вратата за да „работат“ на мира.

Оттука продолжиле со рушење на еден ѕид од канцеларија, со цел да пристигнат до следната канцеларија која граничела со задниот ѕид на сефот. Откако успеале да ја срушат конструкцијата на привремениот ѕид од гипс-картон, го срушиле и ѕидот од цигли, по што успеале да стигнат и до ѕидот од сефот. Во тој момент започнале со бушење на сефот, но за среќа не успеале во намерата, по што се откажале и избегале од местото на настанот.

Обидот е констатиран од страна на полицијата, а на лице место излегол и инспектор кој изготвил и записник, но МВР сеуште молчи за случката што овој случај го прави дополнително сомнителен, имајќи во предвид дека крадците имале информација дека во тој момент сефот на подржуницата имал поголема сума на пари, и дека во наредните два дена никој нема да биде на работното место.

Подржуницата не била обезбедена, а безбедносните камери, како што дознаваме од извори во полицијата биле непрегледни бидејќи светлото во делот каде што снимале биле исклучени.

Вработените, но и дел од вклучените во истрагата се сомневаат дека организацијата и информацијата за тоа кога е погоден момент да се ограби подржуницата, била дадена од лица блиски до една од албанските партии на власт.

 

loading...

7 Comments

 1. Ag`r

  postata stana zlatna kokoska za kradenje koja e vidliva, losa los pregovaracki paket za albancite!
  Ili nema od kogo da se sramat, ako ne od komsiluko barem od “svoite”

 2. MaJestic

  Toa e, banditi + kriminalci koga ke suruvaat … 21 vek sme, kameri tehnologija, covekovi prava … naucna fantastika. losa kombinacija

 3. temelko od zrze

  da ti ebam drzavata gangsterska, nevini luge sedat vo zatvor , a teskite kriminalci na DUI rovarat niz makedonksite posti , toa e dogovoreno i so SDS i so DP*NE , bideki ova se slucivase i vo vreme na vladata na Gwujo, ni togas nikoj nisto ne otkri. Narode Makedonski ova se vasi pari so oki im e dozvoleno na DUI da ve krade, , vreme e da stanete nanoze i da gi zapalte site vo pralament i vo sudstvo , tie se drzat megu sebe samo vie stradate, osvestete se.

 4. idriz

  supeeeerrr……..!
  ova e pre interesno !
  filmovi i drugi gluposti vise ne treba da se gleda ova e super
  VAKA DA OSTANE ZAUVEK ! ! !
  site da ispocrkate (posto ova go baravte)

 5. Љупчо

  Дај му на шиптар да директорува со јавно претпријатие и тури му крст на претпријатието. Каде влегоа пустош направија. Поштата ја пљачкосуваат веќе неколку пати, а за прикривање на фактите и ја запалија главната пошта. Од качаци народ не бива. племе си е племе.

 6. trajko

  Polna bila poštata !? pa samo ja ċistat pravat mesto za drogata što treba da mu ja isporaċaat na banditskata organizacija ,,NATO,,

 7. Trpe

  Nisto novo samo uste edno odrabuvanje na posta od bivsite “borci za sloboda” sega vkluceni vo vlasta i tie toa si go koristat za pljackanje na postite i site se neotkrieni bidejki tuka ima involvirano i od policijata a i do politickite partiikoi go delat plenot!

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ