Wednesday, 25/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ХАШИМ ТАЧИ И ЗОРАН ЗАЕВ СО ИСТА ИДЕЈА: И двајцата ќе ја редефинираат Албанската историја, од фашистичка во триумфалистичка!

User Rating

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјавил дека постои можност за одново пишување на историјата, и тоа како што вели „на основа на објективност и научна точност“, додавајќи дека албанскиот народ сега е во состојба да си ја напише сосптвената историја без никакви политички и идеолошки препреки. Ваква идеја во Македонија промовираше Зоран Заев, кој се обидува да ја промени албанската историја во триумфалистичка, а преку обидот да се осуди Македонскиот народ за геноциден, да се избрише фактот дека Албанците биле дел од фашистичката оска на Хитлер

Taci

„И понатаму се смета дека може да се направи повеќе за да се разобличи потполната вистина, како и допринесот и улогата на Косово во независноста на Албанија, за улогата на Косово во периодот помеѓу двете светски војни“ – рекол Тачи во Приштина, на одбележувањето на 50.годишнината од основањето на Институтот „Али Хадри“.

loading...

За периодот помеѓу двете светски војни, и осуда за геноцид врз албанскиот народ кој живеел во Македонија, се заложи и Зоран Заев, прифаќајќи ја во целост Тиранската платформа, со цел да добие потписи од албанските полтички партии кои го седнаа во скут мнозинството во Македонија, благодарение на болната амбиција на СДС за власт.

Тачи повикал и да не се деформира минатато и истакнал дека „треба да се надмине и ставот на некои странски историчари кои се всушнсот политички агенти, од различни катедри кои априори ги припремаат новите истражувачи и ги советуваа да не се засноваат на албанската историографија“ – додал Тачи.

Како и Хашим Тачи, така и Заев бараше од историчарите да не бидат конзервативни и да ги разгледаат доказите за евентуален геноцид врз Албанците.

„Тие отвараат различни идеи, различни тези, кои се во потполност дезинформативни, од Скеднербег до денешен ден на историјата на албанскиот нард“, рекол Тачи. За оваа мисија, тој ја ветил поддршката на Косовските институции.

Колку за потсетување, минатата година Владимир Милчин доби орден за заслуги од УЧК, кој му беше доделен лично од Хашим Тачи.

loading...

3 Comments

 1. Dimitar

  Prašanje sega e kako da se spreči raspadot na Makedonija? Samo Pretsedatelot Ivanov soglasno Ustavot gi ima ingerenciite i dolžnost da ja odbrani i da gi prezeme site neophodni čekori za da gi prekine Pučistite vo sproveduvanjeto na nivnite planovi do kraj. Na red e samovolno da si formiraat “vlada”.

  Koga opstanokot na državata e zagrozena od Abanija i Kosovo, členovite 124 i 127 od Ustavot mu ovozmožuvaat na Pretsedatelot da vospostavi celosna kontrola nad državata, vklučuvajki gi političkite partii, sobranieto i instituciite, i namesto segašnite poltroni, separtaristi i predavnici da imenuva patrioti dolžni da gi stavat instituciite vo odbrana na državata. Od tuka novovospostavenata vlada može da raspiše lokalni i parlamentarni izbori, isto taka i može da se raspiše konstituivno sobranie za nov ustav.

  http://netpress.com.mk/drzavata-se-brani-do-posleden-zdiv/2/

  Obidite da si raspišat nova istorija e samo opravduvanje za nivnite idni čekori vo odnos na “vrakanje na istoriskite Albanski teritorii” pod okupacija na slavoMakedoncite. Ke bide golem sram ako sedime mirni i pred oči ke ne izbrkat od našata tatkovina. Ivanov e na poteg!

 2. Dimitar

  Ivanov denes ke mu go vrači mandatot na Zaev! So ovaj poteg na Ivanov, Makedonskiot narod e celosno osamen vo svojata borba za opstanok. Sakav da veruvam deka Ivanov nema da ne izneveri, no imav lošo čuvstvo od koga go vidov so Hoyt JI, i od koga samiot kaža deka baral garancii od Crpko.

 3. Sotir Ilievski

  Mislev oti Ivanov i mozda Gruevski i Milosevski nemaat zemeno Albanski mafijaski pari za da e prodat Makedonija, sega samo Milosovski mislam e cesen. Sekoj dosega i odsega sto kjuti, pokazuva so svoeto molcenje deka zel pari. Vo Makedonija izgleda nema zakon protiv potkup i predavstvo na narodot i drzavata pa zatoa nema sudstvo i zakon. Izgleda za 500 milioni do miljarda Albancite e imaat kupeno Makedonija pa sega ke gledame kako sakaat ke si pravat so sobstveniot imot. Ivanov dosega i toj samo glumel. Dobrata volja od Makedoncite i toj ja pretvori od vino vo kiselina. Ako Makedonija bese prvna, zakonita drzava samite izbori odma trebase da se proglasaat za neispravni koga glasovi se kupovaa so pari. Sega sve e badijala, sve im e prodadeno na site, i sudiite se site odkupeni. SJO, tije bile site potkupeni, ne samo SJO. Gruevski, “Zaev ima golemi smetki koj saka narodot da gi plati, nie nema toa da go dozvolime”. I toj samo glumel. Odsega samo ke bidime svedoci na 1912 odnovo. Vredniot narod praj drzavi kade sto gi nema, skapaniot narod go gubi i toa sto go imal. Ivanov, Gruevski i site ne predadoa i ustramija niz cel svet.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ