Saturday, 24/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ХЕМИСКИОТ НАПАД ВО ИДЛИБ Е МЕСТЕНКА ЗА АСАД: Путин има докази дека хемискиот напад бил сцениран, има сознанија за повеќе планирани напади!

61%
User Rating

Русија има информации за потенцијален инцидент сличен на наводниот хемиски напад во Идлиб, со можност за таргетирање на населба во Дамаск, изјави претседателот на Руската федерација Владимир Путин. Целта е да се дискредитира владата на Сирискиот претседател Асад, додава Путин.
hemisko_oruzje

„Имаме информации од повеќе извори дека ќе се случуваат вакви инциденти под лжно знаме – не знам како да ги наречам поинаку – се подготвуваат во делови на Сирија, вклучително и јужните населби на Дамаск. Планираат да подметнат некоја хемикалија таму и да ја обвинат Сириската влада за нападот“, изјавил Путин на прес заедничката прес конференција со италијанскиот претседател Серџо Матарела во Москва.

Дамаск ги отфрли наводите, велејќи дека во посочените мети нема никаква резерва на хемиско вооружување, освен оние кои припаѓаат на ИСИС или на Ал-Нусра.

loading...

„Претседателот Матарели и јас дискутиравме, и му кажав дека тоа силно ме потсетува на настаните во 2003-та, кога претставници на САД докажуваа присуство на хемиско оружје во Ирак пред Советот за безбедност во ОН. Воената кампања која беше лансирана потоа во Ирак, заврши со разорување на земјата, зајакнување на терористичката закана и формирање на ИСИС.“ – додал Путин.

loading...

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ