Sunday, 27/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ХРИСТИЈАН МИЦКОСКИ НАЈАВИ ГОЛЕМ ПРОТЕСТ: На 2-ри јуни сите пред Влада – народот го крева гласот!

User Rating

Вечерва се одржа седница на Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ, после која претседателот на партијата, Христијан Мицкоски, на новинарско прашање за што било разговарано, кажа дека се приближува една година од владеењето на СДСМ односно од владата која што ја предводи СДСМ во коалиција со ДУИ.

– Гледаме дека поминува една година со неисполнети очекувања, нереализирани ветувања, економијата комплетно е разурната. Гледаме дека нема реформи ниту во образованието ниту во здравството, ниту во социјалата, апсолутно празни политички памфлети. Една година на големи разочарувања во Република Македонија и логично е да ВМРО-ДПМНЕ како одговорна, државотворна, сериозна партија, отвори внатре партиска дебата за тоа што и се случуваше на Република Македонија во изминатите скоро една година, Влада на СДСМ. Но, истовремено да понуди еден гантограм на активности кој што ќе следува во периодот понатаму, изјави Мицкоски.

Тој кажа дека вчера на седницата на Извршниот Комитет и денеска на седницата на Централниот Комитет ја разгледувале актуелната политичка и економска ситуација во Република Македонија, ги разгледувавме актуелните теми кои што живот значат за граѓаните во Република Македонија.

loading...

-Оваа трета генерација политичари на ВМРО-ДПМНЕ учеше од првата генерација, растеше со втората генерација и како основна цел и задача си постави да ги порази остатоците од транзицијата, а тој пораз ќе започне со организирање на еден огромен народен протест кој што ќе се случи на 2-ри Јуни во 20 часот пред Владата на Република Македонија. Ја користам оваа прилика да ги поканам сите оние добронамерници сите оние обесправени, сите оние разочарани, сите оние излажани од страна на Зоран Заев и политичарите околу Зоран Заев. Ги поканувам да ни се придружат да застанат рамо до рамо со нас, да тргнеме во офанзива, да тргнеме во оваа битка и конечно да ја поразиме оваа ненародна влада која што и се случува на нашата татковина, изјави Мицкоски.
Тој на прашање дали ќе биде само еден протест или ќе следуваат серија протести, кажа дека сега за сега пред јавноста ќе го откријат само овој податок дека ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата организираат протестен собир на 2-ри јуни во 20 часот пред Владата на Република Македонија, изјави Мицкоски.

Мицкоски одговори и на новинарско прашање зошто се доцни еден месец, ако се знае дека протестот беше најавен во мај.

– Да, ги антиципиравме сите можни датуми во месец мај. Имавме сериозна дискусија околу термините кога би се одржал овој протестен митинг. Знаете дека ВМРО-ДПМНЕ е во фаза на реорганизација и реструктуирање, повеќе од 40 Општински комитети имаа нова или е потврдена старата структура во Општински комитет на ниво на претседател и членови на Општинскиот комитет. Како можен датум го разгледувавме 26 или 27 мај, но имајќи предвид дека тој е споен викенд, бидејќи 24 е државен празник, имајќи предвид дека е Задушница, сакавме да ја започнеме нашата кампања, односно да го започнеме поразот на оваа ненародна влада на еден чист ден и затоа го поместивме за еден викенд понатаму и одлучивме тоа да биде 2-ри јуни. Иако сме ние математички прецизни секогаш, понекогаш ни се случува да направиме ваква незначителна грешка, изјави Мицкоски.

loading...

20 Comments

 1. vistina

  micko mu e cicmo (go cica) na bejli abe nedokvakan kako ke ti naredi moras da prajs za tvojot protest ke dojdat samo tie kako tebe sto ke moze covek na prsti da gi izbroi procitan si od narodot deka si pomosnik na zajko kokorajko go kupile dusmanite ova sega nee odsega vo Makedonia predavnicka krv ke se lee

  • ZOKI

   OSTAVETEGO COVEKOT DA MU JA VIDIME ,,SILATA,, NA MITINGOT VMRO

  • ZOKI

   OSTAVETEGO MICKOVSKI DA MU JA VIDIME ,,SILATA,, NA MITINGOT. VMRO E IDNINATA NA MAKEDONIJA , AKO NE USPEE DA SOBERE MINIUM 20 000 ILJADI PRISUTNI TREBA DA SI PODNESE OSTAVKA .

  • Sotir Ilievski

   Во Февруари Мицко објавуваше големи протести во Мај, сега дојде Мај пак објавува протест во Јуни. Не протести, туку протест, не голем, туку зависи од народот, истиот народ кој не му верува ни него ни на ЗЗ битангата. Ама ова му е за колку да речи, еве и јас сум против ЗЗ. Мижи асан да ти баам зад гас.

  • Sotir Ilievski

   Мишо глушецот е слуга на Бејли. Бејли знај дека целокупниот Македонски народ го мрази Заев и сите предавници во неговата така наречена власт. Бејли знај дека секаков потпис од ЗЗ невреди за чоек газот да си го избриши со неговата нужник хартија. Затоа на Бејли им е потребен втор предавник и втора предавничка гарнитура/партија како на Мишо и новото предавничко В–О. Ги изоставив М и Р буквите оти тие повејќе не се ни Македонски ни Револуционерни, туку само предавнички. На Бејли му се потребни овие предавници да победат на идни избори за да потоа тие речат, “Ние ги признаваме сите подпишани документи и договори од предходната власт.” и со тоа ќе се циментира промената на името и све друго со амин на предавниците кој ќе речат, со амин на народот кој не изгласаа. Послем глушецот предавник ќе речи, “знам смрди, ама тоа го стори предходната власт и сега ние мора да е прифатиме реалноста.” Затоа е донесен овеј гнасен идиот Мицковски кој го замени гнасниот идиот Груевски кој во 11 години ни еднаш не побара од Обединетите Нации да е признаат Македонија под нејзиното уставно име и на таков начин да го сатвореше еднаш за секогаш овај уценувачки и за Македонците катастрофален процес на самоуништување. Предавници сите од прв до последен. Македонски народе, време е да ки изкорниме од корен овие предавнички партии во Македонија. Глас одсега давање на лујѓе кој со клетва се имаат посветено да е бранат Македонија и Македонските интереси и во Македонија и низ целиот свет. Потпис “Дали стојш за името Македонија и само Македонија и за Македонските интереси и само за Македонските интереси и на живот и до смрт? да или не. Ако не, или со образложение, ај у пичку материн и како поединец и како партија.” Гласање одсега само за познати Македонски патриоти и партии и ни еден глас повејќе за проклетите предавници ЗЗ и Мишо да им згасне името за век векоит во Македонија. Да не ги спомнувам, сите ги знајме патриотите, гласање само за ним и само за ним, Солза Грчева, Стевчо, Стефан Влахов Мицов, Јован Донев и многу други.

 2. Goran

  Koja godina???

 3. marjan

  Cekaj uste malku da smenat imeto pa posle protestiraj .ABDAL

 4. kolega2357

  ВМРО да прифати Стратегијата на Игор Јанев за воспоставување уставното име Република Македонија во ООН, со што ке се укине срамната нелегална референца и нелегалните преговори за името! Нема достоинствено решение за името со Грција. Да се прифати Апел на 200 интелектуалци со решение за името во ООН!

  • Dimitar

   Nema šanca. “Vemeroto” e pod kontrola na Bejli, odnosno rezervna opsija, zatoa razni Mickovi, Nikolovci, Gjorčevi se kolnat vo NATO/EU. Vo urnata Makedonija da “vladeat” i sekoj den da gi kolnat SDS. Spijame nie narodot!

 5. Archelay

  Zosto tolku komplimenti za Guvernerot koga CELIOT zAPAD E VO AGONIJA POSLE FAKTOT STO SEGA SE ZNAE KOJ GI PREVZEMA KONCITE NA DOMINACIJA VO sVETOT?Ovoj pat se kreva narodot a ako ne mu veruvate na VMRO a ne na dpmne togas povelete vie da go povikate toj istiot narod.Za zal na vam,skeptnicite makedonskiot narod znae sto da pravi i nema da vi go napravi kefot.Makedonija na Makedoncite zosto glasot na narodoe e-odluka na Gospod.

 6. bugarojebac

  Prvo vo maj pa sega juni povikuva .Ke vidime koga.

 7. Goran

  Gantogram !? Iii da ti ibam klimadzijata, Tupurkovski ne ti e ramen.

 8. Goran

  Za klimadzijava mi e zborot, koga ednas sto ke kaze i ostvari:
  Poseta na site komiteti niz RM, osven Strumica i Veljusa nisto itno se vrati
  Miting vo Maj, Koga ono ni po gregorijanski ni po julijanski kalendar tuku po negov toa da ti bide Juni
  Italija, komiteti zadgranicni, samo eden i op itnonazad
  Sredba liderska vednas, op sega bara tv duel
  Koga be crpnat koga ke si stois na zborot.
  GANTOGRAM, idi bre leci se.

 9. Zlatko

  Kako CLEN na VMRO-dpmne SE STRAMAM od Novive vo””NACALSTVOTO na Bejli””. Zoshto Tolku Razocaranost Da Objasnam :
  1) Dojde Eden PORTIR od SAD-Ji (Zamenik Na POMOSHNIKOT na Nekoj Si ZADOLZEN za Evropa(Balkan) po Nashe PORTIR/Vratar) i za SEKUNDA Gi SEDNA V SKUT i Gruevski i IVANOV (so Sto Gi UCENI ili Potkupi-ENIGMA)
  2) DPMNE(Staroto Rakovodstvo) Prakticno Prifati da se SAMORASTURI so Bejli i SJO na SMOKVARKATA na VRAT (SAMOUBISTVO OD ZASEDA)
  3) Posle Pobedata na TRAMP , Namesto REVOLT kon Deep State(CIA i MI 6) DPMNE OKILAVI i Im DOZVOLI na Bejli so Tesla i Bivshata Fukara od MVR da se RASHETUVAAT po Sudovi i INSTITUCII DRZAVNI kako na BIT-PAZAR
  4) Posle IZBORITE na 11-ti Iako Imashe APLA DOKAZI Za Izborni Nepravilnosti MLAKA Reakcija NAMESTO ODLUCNO Ne PRIZNAVAME Izbori LAZIRANI i BOJKOT
  5) Pocnaa So TALJAT Taktika vo PARLAMENT za Blokada i KENEF (NUZNIK)
  6) Dojde 27-mi i ETE KATASTROFA od DPMNE Da Ne Objasnuvam
  7) Ne Go Priznavame Spikerot Forina (vi Teknuva Spikerot)
  8) Se Sluci NAJGOLEMATA BURLESKA sto ja NEMA ni vo AFRIKA (Crpko POTPIS)
  9) Gruevski Si UVIDE ili Beshe Predupreden da se POVLECE na Vrat so Smokvarkata i NE-IZBEZNIOT Bejli , Sramezlivo go Predlozi Micko
  10) Na Folk-Fest Valandovo MIZI ASAN Ke Ti BAAM
  11) Novive Morale da REFORMIRAAT vo DPMNE so REFORMATORITE na BEJLI na CELO i Onie GUSKI Gjorcev,Nikolovski i sl.
  12) Nema Dostojna REAKCIJA za””MAKEDONSKITE TERORISTI””so Mikrofon,Penkalo,Umetnicka Chetka itn.
  13) Ni Vetija ovie NOVIVE MAJSKI Sobiri Nekade Vo JUNI – KENEF
  14) Sega na 2-ri Juni””Golem Naroden Sobir””Se Sobravme,Kazavme I Posle po Doma ABDALSKI-NEMAM ZBOROVI
  ITN.ITN.ITN. Zatoa Ova NE E DPMNE Ova e DP-NE na Bejli i Cadorot Tolku

  • 1_Канализација

   Поубо да кажи некој, здравје!
   Оние за кои зборуваш не се никакви ВМРО следбеници, напротив тие и сите слични партиски приврзаници се една банда лажни патриоти.
   Сета таа банда треба да биде судски осудена за во чорка со тешка робија и сиот нивни имот одземен.
   Правдата мора да биде направена и видена.
   Но во канализацијата фајром каде опстојуваат неизсвесните “нулта” суштества не постои ни најмала шанса дека нешто би можело да се случи.

 10. MIRACULI

  Porca miseria de la terra … Abdal ako e on nie ne sme … kogo laze i kogo zamajuva ovoj gric gric glusec Micko … Miki Mouse ke svikal naroden miting .. po smrt pokajanie za da posle vika naorodot bil so nego. VMRO DRPNE GO IZLAZA NARODOT A SEA KAKO AJDUCI CEKAT U ZASEDA POSLE DEMEK ONI BILE PROTIV PROMENA NA IMETO. MRSH BRE OD TUKA KOGO ZALAZUVAS TI I ONOJ TVOJOT BIVSI GAZDA. PA LI SAKATE DA SE VRNETE NA VLAST I DA NA IMETO NA PATRIOTIZMOT JA PRODAJTE DRZAVATA, A? E PA NEKE DA MOZE … TIE GOLEMI MANEVRI U TESNI SOKACI BEA I VE DRZEA NA VLAST 13 14 GODINI .. SEGA TOA VREME E PAST PERFECT TENSE … BILO I NIKOGAS NE VRATILO SE. VMRO E TUKA I SILNA AMA NE ONA TVOJTA I NA BOKSEROT SO KLOCA NA GAZOT …. KAKO NE TI E SRAM DA SE POJAVIS PRED NARODOT A NIKOGAS PORANO NEMA DRPNE DOZIVEANO POGOLEM PORAZ. GI PREDADOVTE LUGETO OD 3 ILINDEN SE PREDADOVTE SE POSRAVTE SE IZEDOVTE … TI KE SOBERES TRICI PO KOKOSKI …

 11. Petar Avstralija

  Зашто протест во 20 часот кога нема никој во собранието кога насилниците од СДСшиптарска несе таму на кого ќе им демонстрирате на ѕидовите или на неколку полицајци што ќе бидат таму . Ова ќе биде фарса само за да не успее затоа овие новата гарнитура на дпмне да си дадат оставка и ВМРО да го дпуштат на правите Македонци .

 12. Jeanna

  Nisto od tebe Mickoski!!!!!
  Dodeka vie vo VMRO se organizirate ke ja snema MAKEDONIJA!!!!

 13. Trpe

  Pocekjate usete malku Crpko gi zavrsuva “pregovorite” pa ke treba vo sobranie dago izglasaat imeto za Bejli i Garet i dugite ambadaori od “nasite zapadni prijateli” pod itno da go priznaat isto kako i so formiranjeto na “vladata”i patem da uapsat uste nekolku teroristi koi nema da sakaat promena na imeto !

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ