Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ЦИА ОБЈАВУВА ДОКУМЕНТИ ЗА ЕГЕЈСКОТО ПРАШАЊЕ: Диктаторот Тито буквално тругвал со Македонија и Македонците и ја поделил Македонија!

21%
User Rating

Меѓу големиот број на документи кои се однесуваат на Македонија, а се од архивата на Централната разузнавачка агенција на САД (ЦИА), се наоѓаат и докази за тоа дека Јосип Броз Тито е всушност главниот виновник за поделбата на Македонија

454961-shto-sledela-cia-vo-jugoslavija-po-smrtta-na-tito

Имено, Тито некаде до 1952 година има интерес Македонија да ја прошири кон Бугарија и Грција, но по силно влијание, како што се објаснува во документите на ЦИА, тој решил да го затвори Македонското прашање за Егејска Македонија преку тоа што ќе им дозоволи на Грците да ја завземат таа територија, а заедно со помош на западните сили, народот да биде асимилиран или етнички прочистен.

loading...

Тито се согласил на ваков план, имајќи во предвид дека тој имал интерес во силна соработка со ЦИА.

Излажани и изманипулирани, тогашните активисти на ВМРО решиле дека треба да преземат акција против диктатоторот, па започнале со повеќе дејности кои ја промовирале нивната идеологија за обединета Македонија. Одговорот на Тито по 1952 година против формирањето на движењето за обединета и самостојна Македонија пристигнал преку интензивното следење на дејците на ВМРО од страна на УДБА, репресија, апсење и необјаснети убиства на сите оние кои работеле на оваа идеја.

Меѓу многумината, во документите на ЦИА се објаснува и начинот на кој бил затваран Панко Брашнаров, како Павел Шатев еден од најголемите дејци на ВМРО починал во затвор, како исчезнал Бане Андреев, убиството на струмичките студенти и многу повеќе.

Во исто време Русија се залагала за воена интервенција во Македонија со цел враќање на природната територија на Македонија и формирање на Голема Македонска држава! За тоа повеќе ТУКА!

loading...

8 Comments

 1. ignjatovic sveto

  a kaj bea rusite 1913 i 1918 znaete ili se praite mutavi

 2. Србин

  Маршал ТИТО.

 3. Jagoda Popovska Ex - Draganova

  EEEEEEEE , go najdoa krivecot !!!!! A koj ke ne ” KRCHMI ” sega ?

 4. PAVEL

  NE E TOCNO.GOLEMA LAGA E.AKO NEBESE TITO NEMASE DAE BIDE NI DENESNA MAKEDONIJA.DALI ZNAETE KAKO SE VIKAVME PRED TITO DA DOJDE NA VLAST.

 5. Jordan

  Da ama ova e posle podelbata 1949 koga Britanija ja dobi na poklon Grcija od SSSR. Koga pocna Studenata vojna i koga SFRJ raskina so SSSR , togas pocna toj period t.e ovie dokumenti za otcepuvanje na Vardarska Makedonija sose Nis zosto do Nis ziveat Makedonci vo toj period. A vo 1944 postoese Makedonska drzava na cela teritorija sto ja podelija SSSR so Britanija .te trampa Grcija sose Egejska Makedonija za Romanija i Ungarija.

 6. Stojan Petrovski

  KAZI IM PAVLE NA OVA LIGUSHIVE SHTO NE ZANAAT KOLKU SE EDEN PLUS EDEN. IGUBENI SE VO SHUMATA PA NEMOZAT DA GI VIDAT DRVATA. TITO IM GO NAKRSHI NA SRBITE VO NASHA KORIST INAKU I DENESKA KE BEVME JUZNA SRBIJA ILI VARDARSKA BANOVINA. TITO TREBA DA GO STAVAT NA KONJ SRED PLOSHTAD A NE ACE.

 7. Охриѓанец

  Вие горе сите сте внуци на КОС и УДБА. 14 март 1946 … Ченто е тргнат затоа што Тито не го исполнува ветувањето дадено на ВИС на Чучков,Петрушев и Ченто.На 17 Јуни Тито со Субашич прави договор за Југославија во границите на кралството.На тој состанок од Кралот добива признание државата.На 17 Јуни е затворено територјалното простирање и Македонија е апсорбирана.Иако од Мај е делегацијата на Вис,Тито ја прима на 24 Јуни.Ветува ослободување на цела Македонија ,а не влегува во Егејска Македонија туку преку Темпо ,Кос и Удба го трга Македонското раководство симболично кулминирајки на 14 Март 1946 со оставката на Ченто.27. март.Како реакција се формираат стотина вмро групи,а Југославија за да го амортизира незадоволството испраќа помош во Егејска Македонија и врши репресија врз овие групи.Кога е веќе јасно дека без активно учество од страна на Македонците од Југославија во Егејска Македонија ќе дојде до пораз и покрај спремноста на Сталин со воени единици во Бугарија да интервенира за обединување на Макеоднија според овие докуемнти биле нарушени со кавгата на Тито и Сталин во 1948.Подоцнежниот развој на настаните е познат но да го спомнам.Југославија ја затвора границата и со тоа пасивно учествува во операциите на Вич и Грамос за заокружување и уништување на ноф во Егејска Македонија.Бегалците се испраќаат низ Варшавскиот пакт .Голи оток и затворите се полнат а Тито пристапува во Нато преку малиот пакт со Грција,Турција,Од Сад добива воена и економска помош,во Лондон е пречекан со сите почести.Сталин и Резолуцијата на Инфорбирото беа исправни.Тито беше арамија,мафијаш,лажго и не беше комунист туку се правеше комунист.Започна со експропријација на сопственоста,а неговите идеолошки наследници завршија о приватизација на експропријационите добра.Југословенскиот комунизм украде во име на народот,и напиша тапии за украденото и се откажа од комунизмот.Лопови! Тоа бевте и сте!

 8. Охриѓанец

  Чучков,Петрушев и Ченто направија голема грешка по враќањето од Вис.Му веруваа на Тито во Вис на 24 а на 17 јуни 1944 судбината ни беше запечатена. Наивноста отиде до таму да Јануари 1945 се испратени војските од Македонија на Срем.И место Македонија да се етаблира како независна надвор од Југославија и да тргне кон уништување на Букурешкиот договор ние се надевавме на братската помош на Југословенските народи.Таа дојде како Темпо,Озна,Кос и Удба.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ