Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ЦК НА ВМРО-ДПМНЕ ОДДРЖА СЕДНИЦА: Актуелната политичка ситуација во фокусот

User Rating

Интегрален текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ

Вчеравечер Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ одржа седница на која се разговараше за актуелната политичка ситуација.


Централниот комитет ја анализираше политичката и економската ситуација, при што членовите се согласија дека според сите параметри државата тоне на економски план и се соочуваме со колапс. Додека сите земји од регионов и Европа бележат значителен раст на економијата и драстично намалување на невработеноста, неспособноста на СДСМ се рефлектира со катастрофални резултати кои одат на товар на граѓаните. Порастот на бруто домашниот производ на крајот на годината не е ниту во позитива, што уште еднаш докажува дека Владата е заталкана и води погубни економски политики.

loading...

Владеењето на правото е загрозено и воопшто не се подобрува ситуацијата со правосудниот систем. Веќе четврти месец се во притвор уставобранителите, а осудените криминалци кои ги ослободија СДСМ шетаат на слобода.

Криминалот и корупцијата во државава стануваат официјална политика, а полицијата не презема никакви чекори за справување. Затоа Македонија е рекордер во падот на листата на интернационалната Транспаренси и се наоѓа во друштво на земји од централна Африка.

После девет месеци владеење, граѓаните се сведоци на десетици лаги и неисполнети ветувања од предизборниот период. Со секој изминат ден се потврдуваат сомненијата дека функционерите на СДСМ или свесно ги лажеле граѓаните или се целосно неспособни да реализираат било што од ветеното во текот на кампањата. Катастрофата е иста и на локално и на централно ниво.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, најави дека народот се соочува со сериозни проблеми, а власта е глува и одбива да ги слушне и решава. Затоа во наредниот период ќе отпочне теренски средби со граѓаните низ целата држава, се со цел да ги слушне маките и сугестиите на граѓаните, за потоа да се понудат програмски решенија на истите.

ВМРО-ДПМНЕ и понатака стои на ставот дека во преговорите со Република Грција не треба да се задира во идентитетот, јазикот и Уставот, бидејќи тоа ќе биде погубно за нашата држава.

Во однос на кадровските прашања, досегашниот член на Извршниот комитет Златко Перински е назначен за шеф на кабинетот на Претседателот Христијан Мицкоски, со што беше констатиран престанокот на неговиот мандат во Извршниот комитет.

loading...

10 Comments

 1. Dejan Cair Makedonski

  povtorno panel matematiski prezicno

 2. Goran

  A za lanskiot sneg nesto kaza li pretsedatelot na vmro matematicka!?

 3. Stole

  Ако се погледнат луѓето што седат во салата во палатата, што може да заклучите, дека во ЦК нема ни една позната личност( освен Михајло Маневски како бивш министер, а и Трајко Славевски), нема личност со политичка тежина, нема позната фаца од било која област која со својот углед и титула и политички багаж ќе биде фактор за да може да се каже дека ВРО ДПНЕ има луѓе што ќе можат да го извлечат во овие тешки опозиционерски времиња…оние кои седат немаат никаква политичка тежина, претпоставувам дека никој не се јавува за збор, никој ништо не предлага од она што веќе е предложено од Мицкоски и од Бејли, па така наместо да се дискутира за веќе извесното гласање за Законот за јазиците, за најавеното уривање на Александар, за изведувањето народ на улица за да се спречи сето тоа тие во камерна атмосвера, лежерно дискутираат(слушаат) за тешката ни економска положба и како Мицко и реформатоеската булумента ќе ни ја подобрат.

  • Zoran

   Matematicki precizno.

 4. Бозон

  “ВМРО-ДПМНЕ и понатака стои на ставот дека во преговорите со Република Грција не треба да се задира во идентитетот”
  Ееее математичари … од “не треба” до НЕ СМЕЕ има неколку светлосни години. Ви го скршиле метрото тоа “пријатељите” од еу.

 5. Goran

  Da vi ebat mater cela Makedonija.Ekonomija ekonomija elonomija…aj bre u pm vise idete, drzavata siptarite ni ja zimaat vie ste zapnale za ekonomjja.

 6. aleksandar ivanovski makedonski

  OD VAS DO VMRO-DPMNE IMA RAZLIKA NEKOLKU SVETLOSNI GODINI,SEGA BEJLI VIE GLAVNIOT TOJ SHO KE RECHI TOA I KE BIDI ,TESHKO NA SIROMASHKIOT NAROD GO ZALAM A VAS SHO ZEMATE PO 1000 EVRA MESECHNO ,KUR VE BOLI KE KAZITE PO NEKOJ ZBOR PROPAGA EKONOMIJATA I GOTOVO!

 7. L.R.

  Мивкоски, ослопбодисе опд реформаторите. Тие се карцином за ВМРО ДПМНЕ. Па како може оние одвратни идиоти што работеа против партијата и индиректно на враќањето на СДС на власт сега да бидат дел од партиските структури? Тоа е навреда и газење на достоинството за секој од нас. Реформаторите нема да ви донесат нови членови. Напротив, тие ќе придонесат за заминување на голем број лојални (и во добро и во зло). Јас не сакам да имаш ништо заедничко со партиската петта колона, со измеќарите на Заев и Чадорот. И после толку време целосно ќе се пасивизирам се додека во ИК, ЦК и другитѕе органи гледам предавници.

 8. Muda za bubrezi Makedonski

  Ja me gledame razlika od SDS I segasnoto dpne

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ