Thursday, 19/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ЦРЕВА МИ СЕ ПРЕВРТУВАА, АМА МОРАВ ДА ГО ГЛЕДАМ: Алаѓозовски се жалел дека му се гадело присуството на г-дин.г-дин. Стефан!

41%
User Rating

Анонимни извори од владата сведочат дека после средбата на Заев и министрите со Архиепископот г.г. Стефан и други високи лица од МПЦ, имало големо незадоволство од министерот за култура кој беше присутен на средбата.

Информациите велат дека Алаѓозовски негодувал и пред да се одржи оваа среда, веднаш откако Заев побарал од него да биде присутен како човек од ресорот под чии ингеренции е културното наследство, но не коментирал гласно бидеќи не сакал да го разочарува Заев и да си го расипе мислењето кое Заев го има за него. Но затоа по ходниците и канцелариите кај своите соработници не го криел расположението кое го има за МПЦ и особено Архиепископот Стефан.

„Црева ми се превртуваа дури седев таму, не сум ги поднесувал никогаш, ама таква е функцијата, мора да се гледаш и со такви, да се смешкаш“ се доверил Алаѓозовски на своите соработници.

Ваквите изјави ги дал за да се оправда за средбата со МПЦ како заколнат социјалдемократ кој никогаш не чувствувал врска со христијанството, велат нашите извори. Алаѓозовски секогаш сметал дека црквата е ретроградна, а тој како уметник далеку над тоа ниво. Затоа и косата ја носи со суканици кои се карактеристика на растафаријанците, луѓе кои веруваат во други божества и практикуваат други навики.
 

loading...
Ваквите изјави ги дал за да се оправда за средбата со МПЦ како заколнат социјалдемократ кој никогаш не чувствувал врска со христијанството, велат нашите извори. Алаѓозовски секогаш сметал дека црквата е ретроградна, а тој како уметник далеку над тоа ниво. Затоа и косата ја носи со суканици кои се карактеристика на растафаријанците, луѓе кои веруваат во други божества и практикуваат други навики.
 

Потврда за негативниот став на Алаѓозовски кон црквата се и твитовите кои ги пишувал пред да има поим дека еден ден ќе се бави со политика и уште повеќе – дека ќе стане министер. Па така, Алаѓозовски своевремено сметал дека ограбувањето на ТАТ и на заштедата на илјадници граѓани во времето на СДСМ на Црвенковски бил помала катастрофа од идејата за изградба на црква во БИтоола. Исто така тој во друг твит го едначи Архиепископот Стефан со сатаната, а во трет твит се подбива со целото христијанство и навиките за празниците Божиќ и Велигден.

loading...

3 Comments

 1. Dragan

  Ne cidi se narode ovoj Alagozoski e izrod i sluga na satanata ama ide sudniot den koga t toj i neoviot gospodar ce bidat proterani od ovoj svet

 2. Jocihr

  ALAH,GAZOSKI KOJ KUR TI VLEZE VO MOZOKOT SIPTARSKO-MUSLIMANSKI STO AKO GO IMAS GNIDA SMRDENA GNASNA KOMUNJARSKA
  ONAJ STO e dupi zenati e SIPTAR SA KOSOVA TERORIST MAMU TI EBAM

 3. Hans

  Ala gubrevski in Ala gjozevski…

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ