Wednesday, 25/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ЧЕСТИТКИ И ОД КОСОВО: Екс-терористите на власт во Косово честитаа двојазичност!

User Rating

Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на Собранието на Македонија го поздрави и официјална Приштина.


Според шефот на косовската држава Хашим Тачи, тоа е „високо демократско постигнување за соседната земја, која меѓу првите ја призна независноста на Косово“.

– Унапредувањето на политичките права на Албанците во Македонија гарантира многу поголемо граѓанско и етничко единство во соседната Република. Им честитаме на албанските граѓани за ова политичко, административно и културно постигнување, напиша Тачи на својот Фејсбук профил.

loading...

Усвојувањето на Законот, додава, е значаен чекор од Охридскиот договор кој уште повеќе ги зајакнува соживотот и европската перспектива на Македонија.

И претседателот на косовскиот парламент Кадри Весели на Фејсбук му честиташе на македонскиот Парламент и на, како што напиша, „сите наши сонародници за изгласањето на законот за албански јазик“.

Тој оценува дека ова е многу значаен чекор во исполнувањето на легитимните права на албанскиот народ во Македонија и оти ќе прдонесе во зајакнувањето на демократјата, еднаквоста и етничката хамонија во Македонија.

– Изгласувањето на овој закон претставува големо постигнување во целосната реализација на обрските од Охридскот договор и од стадрадите барани во рамки на европската интеграција, напиша Весели на Фејсбук.

Усвојувањето на Законот е ударна вест во сите косовски медиуми.

loading...

5 Comments

 1. Solun Skopje Sandanski vo Mk

  Shipcite svojot zenith go doziveeja kako nacionalni malcinstva – ili vo grchijada, srbija, crna gora ili Makedonija.
  Ete gi sega gnijat I umiraat od rak I tumuri vo toa smrdeno kosove so po 50 evra plata mesecno.
  Vo nivnata shiptarija poveketo si najdoa vrabotuvanje vo rasteckata opiumo-drogerashka industrija.
  Pleme gnasno I zaostanato. Smrdliv odpadok od dobitocna kanalizacija…

  • Македонија на Македонците

   Исто и Аналбанија,Гејција и Татарија.Вештачки креатури создадени од тогашните англосаксонски имеријалисти во 1852ра година

 2. trajko

  sto e toa \\\kosovo\\/? nesto za sexanje mozebi goveda aaa

 3. Ag`r

  Nema ex-teroristi ednas teroristi sekogas teroristi.
  Koga prestanale da bidat teroristi???

 4. Teodor

  Što beše toa ,,KOSOVO,,,????
  MOŽEBI NEKOJ KUČEŠKI DJGAN. ILI BANDA DROGERAŠKA

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ