Thursday, 22/2/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ЧЛЕНСТВОТО ПОВЕЌЕ НЕМА ДА СТОИ ПОЗАДИ ЗАЕВ: Заев им ветувал на албанците во Швајцарија федерализација за да добие недвижен имот!

26%
User Rating

Позадината на ветувањето кое Заев го даде во Берн, Швајцарија пред Албанската дијаспора дека Охридскиот догово е претесен и ветуваше кантонизација, федерализација и двојазичност на Р.Македонија, според екс-претседателот на Градската организација на СДСМ е во големата количина на „кеш и недвижен имот“ токму во Берн
palevski_RSM2

– Се работи за сериозен износ на финансиски средства, но тоа е се во сферата на шпекулацијата. Не би сакал сега долевам зејтин на оваа запалена атмосфера, меѓутоа знам дека се работи за недвижен имот во Берн, во Швајцарија и тоа токму во периодот он присуствуваше таму – вели Палевски.

– Она што го слушнав таму е едно безконцептуално, политички лито ветување на луѓе кои не се виновни ништо, човекот им вети дека Охридскиот договор треба да се надмине, дека тој е тесен, дека тоа е минато, што да не идеме и над Охридскиот договор. Не знам што му значи тоа „над“ Охридскиот договор. Значи на најдилетантски можен начин ги собираш Албанците во Берн и им ветуваш нешто „ничим изазван“. Зошто тоа го направи, мојата претпоставка е дека се точни шпекулациите дека се работи за кеш. – додава Палевски, екс-претседател на Градската организација на СДСМ.

loading...

loading...

11 Comments

 1. Manimal

  Постои нешто шо секоја держава МОЖЕ да го направи – ЗАКОН за конфискација.
  Па ај да видиме дали ќе се курчи чушчето муртинско.

  • Бозон

   ова е стварно добра идеја. Уште ако се наградат “конфискаторите” so 33,33% од конфискуваното, бубрег бизнис а у ствари закон. Исто ко што плаќаме за МТВ. Бубрег бизнис … а закон.

   • LXV

    Ти го разбирам цинизмот, но суштината на предлогот на Manimal е на место под строго контролирани услови, како на пр. вградување на конфискацијата во Кривичниот Закон како казнена мерка за извршени кривични дела против државата.

    Што се однесува до МТВ, потполно се согласувам со тебе. Не може јавен сервис да наплаќа ТВ претплата и истовремено да биде комерцијален со изнајмено рекламно време. Секаде во светот јавните сервиси се или потполно државно субвенционирани (нормално преку буџетски средства) или комерцијални, како нашите приватни телевизии, кои се самофинансираат. Други горливи прашања се трошењето на средствата кое воопшто не е транспарентно и тоа што граѓаните немаат никаква контрола врз уредувачките политики во МРТ.

  • СПС

   Забораваме дека во моментов немаме функционална држава и треба да си направиме нова, за да можеме да го донесеме тој закон, а и законот за лустрација, законот за одземање граѓански права во случаи на државно велепредавство, закон за забрана на финансирање невладини со пари од надвор, закон за лобирање…..ЕХ, КОЛКУ ЗАМО ЗАКОНИ НИ ТРЕБААТ, јас незнам што чекаме, гледате колку имаме работа. Ајде да почнеме, оти врвка ни е работава.

 2. Dimitar

  Toa členstvo ili neka mrdni, ili isklučete go aparatot što gi drži vo život. Ili odamna e isklučen..? So ogled na toa što bez toa “tivko mnozinstvo” ova denešnovo nemožeše ni da ni se sluči…

 3. OD OHRID

  KAZAV I KE POVTORAM, BANKATA NA BRATOT NA ZAEV ,VICETO (PICETO) , PERE NARKO DOLARI I NARKO EVRA . SVE DODEKA MVR SE PRAVIT NA “TOSO “TIE KE SI JA ZAVRSAT RABOTATA.

  • СПС

   Тие што се прават на Тошо, обично се дел од бандата.

 4. Miki

  OVOJ MURTONSO-STRUMICKI BAZAL DAVA,VETUVA RABOTI ZA KOI NITU E ZASLUZEN NITU HI POSEDUVA A ZA ISTOTO DEBELO SE BOGATI I SAKA DA IZBEGA DA NE LEZI VO CORKA.E PA DA MU PORACAM NEMA SUD DA TI SUDI KOJ KE GO UCENIS KAKO TI MISLIS NARODOT KE TO SUDI NEHO SO NISTO NEMOZES DA GO UCENIS.TI NEMA SPAS.

 5. Vangel

  Familijata ZAEVI pred da se likvidira cel imot da se konfiskuva da mu se dade na siromavite a potoa FAMILIJATA NA BESILKA

 6. pendrek

  Zajakot cela suma ke ja prodade samo da ne bide pecen

 7. RISTO

  se se znae vo drzavava, inspektorite se znaat, no nekoj manipulira, se znae koj krade posti, koj krade banki, se znae koj e diler na droga , se se znae, no se balansira.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

February 2018
M T W T F S S
« Jan    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  

iNFOMAX.mk на ФБ