Sunday, 27/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ШТО ЗНАЧИ ПОЧИТ КОН ЗАСЛУЖНИТЕ: Обезбедувањето истурка ветеран за време на парадата во Москва, Путин се врати му се извини и го покани во поворката

43%
User Rating

Русија вчера ја одбележа 73-годишнината од победата на Советскиот Сојуз над нацистичка Германија со големата воена парада што се одржа во центарот на Москва. Парадата беше можност армијата да ги претстави најновите воени иновации, како што се современите модели на оклопни возила и авиони.

Повеќе од 13 000 војници и 159 видови возила, вклучувајќи и 75 авиони, учествуваа на парадата. Русија ја претстави петтата генерација „су-57“, оклопното возило „Терминатор“ и авионите „миг-31“ со хиперсонични проектили „Кинжал“, за кои Путин во март рече дека се непобедливи. За првпат беа претставени и руски дронови, како и роботот за деминирање кој бил користен во Алепо и Палмира.

loading...

Во еден момент, додека Путин одеше по Црвениот плоштад придружуван од неговите телохранители, му се приближи ветеран од Втората светска војна, кој сакаше да го поздрави. На обезбедувањето на рускиот претседател не му се допадна тоа, па грубо го оттурнаа ветеранот.

Но, Путин веднаш реагираше, му се приближи на ветеранот, се поздрави и поразговара со него, по што го покани да му се придружи во поворката.

 

loading...

2 Comments

 1. Branko MAKEDONSKI

  kaj nas na zgradonacalnik nemozrs da mu se doblizis a kamoli na seljakonacalnik pogotovo murtinski

  • LUCIFER 666 MORNINGSTAR 666

   Да :-), баш скоро ми кажуваа кога ќе одел зоза на ручек у пристолнината, бедната цајканарија ги прашувала минувачите „од каде сте, кај одите…“ :-).
   Бедотија!

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ