Wednesday, 25/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ШТО ТОА МОЖЕ ДА ПРЕГОВАРААТ ДВА ПРОТЕКТОРАТИ: „Изненадна“ средба помеѓу Заев и Харадинај и укинување на границата на Македонија кон Косово!

93%
User Rating

Првата официјална средба на новиот македонски премиер Заев беше, сосема очекувано, во Брисел. Само 12 дена откако на почетокот на јуни, нелегитимно, беше избран за премиер на Македонија, се упати во претстолнината на ЕУ и НАТО, со што покажа дека, како што и самиот кажа, многу ја цени поддршката која од нив ја добила новата влада

И треба да ја цени. Благодарение на таа нескриена поддршка и седна во премиерската фотелја. Сега треба да ја оправда довербата и да премине од зборови на дела, која во Брисел најрадо ги крстија како реформи. Затоа и не треба да чуди тоа што новата станица на тој реформски пат на Македонија, чедото на Брисел и Вашингтон, е Приштина.

„Премиерот Зоран Заев ќе го посети Косово во декември откако доби повик од премиерот Рамуш Харадинај. Агендата на таа посета треба да биде дефинирана“, стои во краткото соопштение на портпаролот на македонската влада.
Зошто баш Приштина, и што би можело да биде тема на разговор? На тоа прашање на Спутник, уредникот на ТВ „Алфа“ Љупчо Цветановски потсетува на одлуката на македонската влада од пред две-три недели дека ќе имаат заедничка седница со косовската и бугарската влада. Од таа гледна точка, посетата на Приштина е сосема очекувана.

loading...

Тој, сепак, укажува на апсурдноста на посетата на Приштина откако само пред неколку дена заврши судењето и се изречени казни главно на Албанци од Косово кои предизвикаа крвав судир во Диво Насеље во Куманово во мај 2015 година. Тогаш убија осум Македонски полицајци, меѓу кои и еден Албанец, и ранија 42 лица. Интересно е дека трошоците за судската постапка за осудените ги плати владата во Приштина.

На тој апсолутен преседан, како што вели Цветковски, македонското Министерство за надворешни работи реагираше млако, со констатација дека не е во ред што косовската влада ги сноси трошоците за судењето . И сега премиерот оди во Приштина.

На прашањето за што би можеле да разговараат Харадинај и Заев, уредникот на ТВ „Алфа“ за Спутник одговара: „За жал, ние сега сме протекторат, и два протекторати не преговараат за ништо, самите не можат ништо“.

„Сега ние, демек, градиме пријателство со сите на Балканот. Минатата влада имаше заедничка седница со српската влада, претходно имавме и со владата на Албанија. Но сега е актуелен триаголникот Косово-Бугарија-Грција. Со Грците го решаваме прашањето за името на државата, со Бугарија градиме добрососедски односи, а не знам за што би преговарале со Косово?“, истакнува Цветановски.

Тој потсетува на „тиранската платформа“ која ги дефинираше отстапките за македонските Албанци, благодарение на чија поддршка и Заев дојде на власт. А Косово е, како што се вели, играч на Еди Рама и Албанија.

Ќе оди ли Заев на испрашување за тоа што досега е сработено од тиранската платформа?

Неодамна, напоменува Цветановски, косовскиот министер за надворешни работи рече дека неговата визија границата да се поминува со лична карта, и дека со тоа практично потполно да се отвор, како тоа да е една територија. Не е спорно што границата ќе се поминува со лична карта, тоа е веќе пракса со некои држави во регионот, но потполно слободно да се минува како да е во прашање една територија, не е нормално, смета тој.

На таа „визија“ вели, властите во Македонија воопшто не реагираа, како што не реагираат на ништо друго.

Но така треба ако мислат во Еу и НАТО. Затоа ќе се промени и името, како што бараат Грците, промената ќе следи во првата половина на 2018. Тогаш ќе биде отворен патот за членство во Северноатлантската алијанса за добивање на датум за почеток на преговори со ЕУ.

Заев како добар ученик, тргна од зборови на дела. Новиот премиер, устоличен на крилјата на Брисел, под диригентска палка на САД, нешто што специјалецот за Балканот Хојт Брајан Ји ниту најмалку не го криеше кога дојде во Скопје за да ја формира владата по американски вкус, има нови приоритети. Односно, Брисел и Вашингтон имаат нови приоритети за Македонија. Затоа Заев ќе оди правец во Приштина, колку и да му црвенее образот од шамари поради тамошното финансирање на оние кои удрија по Македонската држава.

Сето тоа замотано во обладна на реформскиот пат кон евроатлантските интеграции, а под американски чадор, напоменува Цветановски.

А како Македонија стои со реформите? За пет месеци, колку што Заев е премиер, државата, како што вели, се задолжи повеќе од половина милијарда евра. Првата проекција на Светската банка и ММФ беа дека растот на БДП ќе биде 2.9%, па по доаѓањето на новата влада, тоа го корегираа на 1.5%. Народната банка на Македонија сега проценува дека растот на БДП ќе биде едвај 0.5%, вели Цветановски за Сптуник.

loading...

23 Comments

 1. Гоце

  прашање за сдс: добро бе гледате ли шо праве овој и пак подршка му давате добро со каков образ ќе го погледнете некој странец кога ќе ве праша од кај сте и кало ќе кажете ??? Или на вашето дете епа синко само инаетот завладеа и ја убиваме Македонија свесно.
  Замене лично ми се повраќа кога ќе прочитам слушнам шо се се случува таму во МК и кога ќе ме прашаат од кај си шо да им кажам аааа шо ????? Ајде полемика некој нормален коментар би ве замолил.

  Само едно! Инаетот е краткотраен со долгорочни последици !!!

  • НС

   Гоце, и ваму не има што така мислиме. Изгледа незмисливо, како во некој кошмар да сме влезени и да не живееме во реалноста. Слушам нормални, дoбри и чесни луѓе како разговараат, како да ништо нема необично во ова што се случува. Седам. гледам пред себе и едноставно не ми се верува, тоа ти е. Ова по форуми што пишувате сте повеќето надвор. „Најхрабрите“ се мобилизираат по дома за ако им дојде некој буквално на врата. „Политичарите“ сите (итро) фатени, не барај фиљан човек таму. Толку.

 2. СПС

  Ништо не е изненадно. Се оди по планот. А вие мои Македонци спите си мирно и чекајте друг да ни ги решава проблемите. Ќе го реши, ама во чија полза!

 3. ivan

  makedonija e predadena za vreme na dovaganje na bejli ustolicen na kaleto od kade se derigirache raspadot prvo platena vojska od stotina vojnici i tie upateni vo avgavistan za dagi cuvaat amerite przinskiot dogovor go stavi krajot na vladata na makedonija se postavi tuginska vlada koja ja rasturi drzavata sega nese znae kol jadi a koj plaka zbogum makedonijo

  • bugarojebac

   Da ne glasaa 280 000 slavošiptari za sdsš i bejli nemozeše da pravi tolku belja.

 4. Vistinata koja boli

  Aj airlija Makedonci ! Toa sto go baravte si go dobivte !

 5. Zlatko

  EVE Brajka i Sestri MAKEDONCI od Komentarive Procitani vo Posledno Vreme so Isklucok na onoj od Veles sto se Potpishuva kako BG , toa e CELTA na Cadorot te. Bejli, Tesla (Mameto Predavnicko)i Portir Ji, te. MAKEDONSKIOT NAROD da se UMRTVI te. da NE GLEDA IZLEZ od Seta OVAA KALAKURNICA i Da ZAPADNE vo APATIJA ETE toa e CELTA na Cadorot BRAJKA i SESTRI MAKEDONCI , oti Cadorot se PLASHI koga MAKEDONSKIOT NAROD Molci onoj Bejli a Posebno ABDAL-Sovetnikot za Ovaa KALAKURNICA Tesla-Debeloto Prase sose Portir Ji DUSHA Nemaat oti Znaat toa Molcenje E ZATISHJE Pred BURA toa go Vidoa na 27-mi i ako Tie go Orkestriraa seto Toa I PAK SE PLASHAT oti Vo Takvi Momenti SE E MOZNO samo so Mala Podrzka od dpmne Svilenite 51 na 27-mi MOZESHE Se da Se IZRODI Vo POLZA na MKD a na Shteta na Cadorot taka da Cadorot NE SAKA da Rizikuva Ami Ke STORAT SE Bukvalno SE za da Go KURDISAAT dpmne da ODI vo PARIZ da Sednat Vo Mone i Da Ja KONECNO ZAVRSHAT PRIKAZNATA “MAKEDONIJA” oti Bez DPMNE toa kaj Mone Ke Bide Kafe-MUABET na Nekolku ABDALI od MKD so Nekolku ABDALI od “Mezdunarodnata”i tolku.??? Sto NIE kako MAKEDONCI mozeme da POMOGNEME : 1) PRITISOK na RAKOVODSTVOTO (Nacalstvoto) na dpmne da Ne PRIFAKA Nit PARIZ Nit Mone od SITE MAKEDONCI-Clenovi, Simpatizeri, Patrioti Od Cela Planeta, Intelektualci , od SDS Vistinskite Drzavjani na MAKEDONIJA, od MAKEDONCITE-Muslimani, Od Romite Sto Si ja Sakaat MAKEDONIJA i od Albancite Starosedelci Koi Sega Nemaat NIKAKOV GLAS 2) Da Ne DOZVOLIME So Slatki Zborovi da Ja NASEDNAT MAKEDONIJA kako Vo Przino 1 i 2 ami Predvremeno DA Im Se KAZE na Bejli i TAJFATA Abdali Okolu Nego PREDVREMENI PARLAMENTARNI IZBORI so MINISTRI vo MVR,Trud i Socijala, Finansii, Odbrana, Privlekuvanje Stranski Investicii, Zamenici vo Zemjodelie i Kultura od VMRO-dpmne NAJMALKU 6-(SHEST) Meseci 3) Pretsedatel vo DIK i “EXPERTI” od Opozicijata te.VMRO-dpmne ETE Ova BRAJKA i SESTRI MAKEDONCI MORA-MORA-MORA da go BARAME i DOBIEME od DPMNE kako Preduslov za Nekakov Dogovor vo MKD so Posredstvo na””MEZDUNARODNATA”” i toa VO MAKEDONIJA Nit Pariz Nit Mone Nit BUTUR Vo SPROTIVNO BLOKADA Na DRZAVATA Vo VISTINSKA Smisla Na ZBOROT GOSPOD NA POMOSH i SPOLAJ VI

 6. СПС

  Знаеш што отсекогаш завршувало работа и е 100% ефикасно Златко? Сурова закана и казна! Ако реши ДПМНЕ да оди во куплерајот на Моне, подобро нека не се враќа дома, оти горчлив пречек ќе им приреди народот! А ако ова некој го смета за говор на омраза, нема појма што значи омраза додека не се соочи со народ кој нема повеќе што да изгуби. Стравот го варди лозјето Златко, никој друг. А барем малку да ги уплашевме овие наши политички лугуши, како што се мочковци родени, досега од рака ќе ни јадеја. Аме нееееее, требало со мирни протести, со преговори, со драпај си меот. Ете до кај стигнавме! Дали ја научивме лекцјата? Време е да речеме да. Кој не му сака добро на Македонецот кој си ја сака Македонија, има да види лошо од истиот! Да не бидеме кукавици за да не им оставиме страм на идните генерации, за да оставиме место мирни да одиме на оној свет како што велат старите, а не да ни ги колнат коските идните поколенија. Македонија на Македонците!

  • НС

   Народот овде бил многукратно предаден од своите и во постарата и во поновата историја (свеж пример од последните 3 години). Затоа се плаши да ја крене главата. Тоа е пречката што треба да се премости.

   • LXV

    НС, убивањето и разрушувањето не ни‘ се во генетскиот код. Кажи ми, дали си прочитал/а некаде некогаш за етничко чистење кое Македонците го извршиле на одредена територија врз друг народ?

    Како народ, во нашата (артефактички утврдена) 8500-годишна историја сме проживеале се‘ што може да се замисли, што велат стари сме виделе и сито и решето, и потсвесно (генетски) знаеме дека, и покрај сите свои обиди, ништо не ни‘ можат. И порано ни‘ забранувале да се нарекуваме Македонци (на пр. Османлиите не‘ прекрстиле во Румелија), па пак ништо не бидна од тоа затоа што ние самите најдобро знаеме кои сме и што сме. Вистината, порано или подоцна, секогаш излегува на виделина.

    Македонецот е кроток и мирољубив по нарав и има огромен праг на толеранција. Проучи ја малку сопствената историја, ќе видиш дека како народ се организираме за вооружен отпор само откако целосно ќе се увериме дека она што ни се подготвува и врши директно засега во личниот и материјалниот интегритет на Македонецот како индивидуа, т.е. само кога сакаат физички да не‘ истребат го активираат гневот во нас.

    Дај Боже и овојпат да е така и се‘ да остане на зборови (и закони кои се укинуваат побрзо отколку што се носат); воспротива, Господ нека им е напомош кога Македонскиот Лав ќе се крене да си го бара своето…

 7. kire

  DADSPS USTE UTRE EDNO ULTIMATIVNO PREDUPREDUVACKO PISMO DO VMRO SO DIREKNA ZAKANA PO ZIVOTOT NA TIE STO BI OTISLE I KOGA BI SE VRATILE BEZ RAZMISLUVANJE NIVNO LIKVIDIRANJE I NE PRIZNAVANJE NA NISTO STO TAMU BI BILO DOGOVORENO . BEZ FILOZOFIRANJE KRATKO I JASNO . DRUGO ISTO NEDOZVOLUVANJE NA DVOJAZICNOST I DOGOVARANJE ZA IMETO KAKO I RUSENJE NASPOMENICITE . ZA SETO OVAOPSTONARODEN OTPOR NA TIE STO SI JA SAKAAT MAKEDONIJA.

 8. Им се спрема клање на шиптари

  Ајде уште малку ќе колеме пак шиптари

 9. kire

  INFOMAH KAJ VAS MISLAM DEKA IMATE MNOGU JAKA SOROS BANDA KOJA VO NASLOVITE KAJ STO IMA DOBRI KOMENTARI VEDNAS GI TRGATE ZA DA NEMOZE NARODOT ZA GO PROCITA AKTUELNOTO EVE VI GO PRIMEROT SO MAKEDONSKIOT MANIFEST KAJSTO IMA UBAVI AKTUELNI KOMENTARI A VIE TOA ODMA GO TRGATE NEUBAVO I NEVKUSNO OD VASA STRANA .

 10. grobar ...

  I infomax e samo edna od mnogute alatki na nasite “prijateli” … gola voda ili kako sto imase kazano Stevce od Karpus … duplo golo …

 11. Stranec

  Nekolku momenti vredi da se prokomentiraat
  Proektiraniot rast od 2.9% nema da se ostvari, se ocekuva ekonomskiot rast da bide 1.5%, znaci za 50% poma, ili pak duri 0.5% – znaci okolu 83% pomal. Sto znaci toa? Toa znaci katastrofa za Mk Ekonomija I za Makedonskiot Narod – I nisto drugo. Znaci so drugi zborovi: nema novi vrabotuvanja, nema povisok zivoten standard, nema nova dinamika vo Mk Ekonomijata, mladite neka si ja spremat torbickata I (BG) pasoshot za odenje vo stranstvo (citaj Germanija), penzionerite nema da dobijat NIKAKVO zgolemuvanje na penziite, generalnoto finansiranje na proekti vo Mk ke ZAMRE, pomalku pari za budgetarite itn itn… do nesvest. Vprocem, zaev veti zivot – mozebi na slamka I na kredit karticka ama “ZIVOT”.
  Druga rabota e sto nie – Narodot Makedonski si prodolzuva da lae (pasivna aktivnost) a karavanot – znaci onie sto kreiraat nesto – si prodolzuva da vrvi (aktivna aktivnost). Rezultat nema I nema ni da ima od naseto laenje se dodeka ne pocneme so koordinirana aktivnost. Za Mk ne ocekuvajte da ginat Kinezi, Rusi a ponajmalku Amerikanci ili Englezi. Akcija treba – AKCIJA!

 12. Stranec

  Navistina za GREVOTA sme (Makedonija) vo vrska so toj “Ekonomski Rast”.
  Eve pred oci sega ni e edna Kina so Ekonomski Rast od + 8% na godisno nivo vo poslednite 30 GODINI, a nie jadnite vo edna mizerna 200km na 200km so edvaj 2 milioni ziteli VO EVROPA (posle KOLAPS na GDP od 50% vo 1991 – 1995 godina) ne mozeme da svrzeme 2 godini rast so + 3 %.
  Ebate I “ekonomisti” I “politicari” I “sovetnici” I “trgovski komori” I “ekonomski fakulteti” I “inzeneri” I “komercijalisti” I “komercijalni banki” I “vlada”… sve neka odi u 3 picke materine!!!!
  Nesposobni Kukavici !

 13. Klime

  Ke pregovrale i dogoarale familiaren GRUPEN SEX…
  OVIE KREMINALCI I BANDITI MOZAT SAMO TOA DA GO DOGOVARAAT I DROGATA DA!!!?

 14. Trpe

  Nekoi rabioti se vekje zavrsani se postavija tabli niz kolinicki za pacientita od Kosovo da na se gubela Bujar Osmani odamna bara nivnite pacienti da ne plakjaat pregledi ake se bara i mnogu povekje od ovaj glupav narod koj se profakja na svoja steta i ke dojde vreme koga Makedoncite ke bidat slugi na Albancite samo za korka leb ako vaka nastaavi ovaa “nova reformska vlada za zivot na site”

 15. MK Patriot

  Pa dali vi e sega malku po jasno deka Srbija od vnatree ja unistuva denesna Makedonija!!! Zosto? Dali nekoj se prasuva??

  Mu ja nudat Makedonija Americancite na Srbite za da se otkazaat od Rusite. Mini Confederacija Srbija, Kosovo, Makedonija!! Defacto “Mini Yugoslavija”.

  Koj se na vlast sega vo MK? Srbomani, Albanci i Vlasi.

  Za Zal Makedonicot samo postoj na Facebook i Twitter!!! Virtual People – Neli?? No need for a Nation State – Mozebi??

  • bugarojebac

   Mrš djubre vulgarošiptarsko .

   • MK Patriot

    Mrs Ti!!! Da se davis vo Crnoto More so seto tvoja Vulgarska Nacija ili izvini “Slavoalbanska” vo Jadrano!!! Boli Ahhh??? Gnaso Edno… Krajot na Srbskata Kolonizacija nad MK idi na kraj… KRAJJJJ!!!

    LONG LIVE MACEDONIA AND DEATH TO ALL ITS EMINIES!!! Especially stoogies like you! Razumessss Breeee?? 😉

    • LXV

     Ти дечко кога последен пат си бил на психијатар? Ги пиеш барем анти-психотиците редовно?
     Од глупост ќе умрете, ви ебам неписмените „Македонци“…

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ