Thursday, 22/2/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ЃЕЗМИЊА И КАФАНИ, НАМЕСТО РАБОТА И ПОСВЕТЕНОСТ: Миленко Неделковски: Ем рикверц, ем пијаница!

33%
User Rating

Од секогаш, најголемата закана за мирот и спокојствието на секоја власт биле земјоделците и работниците. Значи, работничката класа.

Од секогаш, току тие, биле измеќари, биле искористувани, пљачкани, лажени…

loading...

И од секогаш, тие биле најголемите родољуби.

Владата на ВМРО на чело со Груевски, прв пат од осамостојувањето проба, а бога ми и успеа, да ги истретира земјоделците подобро од било кој друг. А на работниците да им најде работа и да ја смали рекордното висока невработеност, на рекордно ниско ниво (во новиот Миленум).

Субвенции кои достигнаа скоро милијарда евра, трактори и механизација 50/50, помош на поплавени и на оние со оштетен род од природни непогоди…

Но, во оваа прилика сакам да потсетам дека во 10-те години наназад ниту министерот Љупчо Димовски, ниту пак неговиот наследник Цветков, секако и заменик министерот Ванчо Костадиновски, во ниту една секунда не беа седнати на лапачка, пијачка, пријатно друштво и музика од виолина на увце. Тие, назначени од ВМРО и Груевски беа министри и заменици министри посветени на работата и решавањето на проблемите. Работеа, работеа, работеа… Време за релаксација немаа. За гезме, уште помалку.

Па така, за сите оние што си гласаа за овие “да си лежат“, за “дојде живот“ и слично – покрај тоа што децата ќе им учат албанси, што нема да имаат 500 евра минимална плата, што Македонскиот Цар Самуил ќе стане Бугарски, што нема да го шитнат ами ќе го возат Мерцедесот, што веќе нема да се викаме Македонија – еве им можност и да ги плаќаат баханалиите на новите министри. Министри на кои не им е гајле за праските, тутунот, јаболките, купусот, житариците, стоката, субвенциите.

Како што би рекол Joseph-Marie, comte de Maistre (1 April 1753 – 26 February 1821) од поробената Савоја: “секој народ има таква политичка власт каква што заслужува“.

Ние сега ваква си заслуживме. Дали ни е арна, ќе видиме на следните избори.

loading...

14 Comments

 1. Torpedo

  Pa tie toa sakaat, da toneme, da se raznebituva se , da se kradi. Vo sustina toa im e niv genetski, dlaboko vo korenot i nema lek za taa bolest.

 2. Manimal

  Млого бре искомплексираних сељандура код вас. Млоогооооо… }:-)

 3. Stranec

  Ne seri minimal!
  Ako imas da kazes nesto pametno I informativno togas kazi, nikoj ne ti brani, ama ako traskas gluposti poarno odi setaj I eb. si majkata.

  • Manimal

   Леле леле, сељачич се увредио }:-).
   Тепило, секој со минимален 😉 осет е згрозен од баграва.
   Ама изгледа ти си некој од на фоткава…
   Да погодам – второ шише од десно во прв план? 😉
   А да, и не сум инцестуален ко тебе.

 4. Stranec

  Interesna kolumna… poucna I informativna. Megjutoa kako I sekogas ima mesto za komentar.
  Koga toj doticniot Gospodin ziveel – Joseph-Marie, comte de Maistre (1 April 1753 – 26 February 1821) togas CIA I Deep State ne postoele. Isto taka ne posoela ni EU ni Han ni Mogerini ni b’lgarija ni aljbanija…ne postoele tipovi kako zaev, mogerini, merkel itn, itn…
  Poentata mi e deka DENES vo mnogu zemji vo svetot – pa I kaj nas – na vlast ne se lugje izglasani od NARODOT na doticnite zemji tuku lugje(mivki, drveni kukli, satrapi, prodadeni dusi, ligusi, gnasi) ODBRANI od drugi ODBRANI lugje (mivki, drveni kukli, satrapi, prodadeni dusi, ligusi, gnasi).
  Koj ke procita ke dobie slika za sto zboruvam.

  • НС

   Па ја во глобала се слагам со ова мислење. Ама ми се наметнува (ме јаде) веднаш следново: а како НГ добиваше 10 пати по ред… вклучително и последниот… кој и како потфрли во оваа приказна?

  • Zlatko

   Da Za Ovoj KOMENTAR.!! No MORA Da Se ZAMISLI Sekoj, Sto E So NAD 350.000 Ne Shiptarski Glasaci Od Niv NAJBROJNI MAKEDONCI koi Se Prodavaat za Kubik-Dva ili za 200-300 Evra/Dolar,,pa Sega Na NEKOI OD Niv CACKO Im E KRIV (koi Javno Kinat Clenski od sds) ako Se Takvi””OSVESTENI MKAEDONCI””Neka Povedat Inicijativa za Sobiranje Potpisi Za Referendum Za Parlamentarni Izbori a NE DA Gledaat SEIR i Povtorno NEKOJ Drug Da Im Gi CISTI GOMNARIITE a Tie PAK na GOTOVO “”OP””da Ni Se Natokmat Kako Mladi NEVESTI..?? Vo Ova VREME-NEVREME Ima Pozitiva OTI ACIK Gi VIDOVME Koj E Koj te. KOJ IMA LAZEN MKD DNK a koj E MAKEDONEC So PATRIOTSKI CUVSTVA, za On/Off Plemeto E Izlishen Kakov Bilo Komentar Tie I Taka Vo Prva PRILIKA Pravo NOZ V GRB no na ACIK Se Sudii/Obviniteli/Akademici/””Intelektualci”” KOI DREMAT NA ZADNATA VRATA Na KALETO za na Dorucek So Bejli-Tesla-Portir and Co. ZA IDNATA VLAST Koga I Da E Ke Ima NAJLESNA ZADACA Da Ja KURDISA DRZAVATA-CISTENJE na CELIOT Ovoj GNILEZ od COVECI-Formula Mnogu PROSTA

   • maja

    Se znae koj i kako potfrlija…DUI i Edi Rama,zaedno so site Sareni ili drugi revolucii,’bombite’ plus frlenite milioni od Mogerini,Soros,SAD…i site zapadni “demokratski” vladi,EU…Ejjjjj i pak Vmro Pobedi???Toa sekako epten gi doiznervira ovie nasi “dusegriznici” pa resija za sto pokratok rok da ne unistat…kako za kazna.

  • СС

   Немало ЕУ и НАТО, ама имало црковна инквизиција со свои могериновци, хановци и слична багра. Историјата се повторува. Исто ѓубре, различна паковка. А Македонија… Македонија никогаш нема да престане да постои или да се преименува. Ова е само чистилиште, а не пропаст на еден исконски народ, зошто Бог што створил човечка рака не може да го уништи. Кој не верува ќе се увери.

  • Бозон

   Зрело.
   ———————————————-
   Почнува да ме нервира ова инфомаксов со “At least 10 characters required”. Значи ако е под 10 букви е неважно, грешно, невистинито, нездраво ….

 5. grobar ...

  Milence a koga toa ke se slucat “slednite izbori” … ovie lokalnive ne gi smetaj,vemereto ke gi dobie bez problem … glavnite “katastrofi” ke se slucat vo “gorniot dom” kaj onoj dzaferi,tamu ke ja kleckaat drzavava,tuku majkata mu e povtorno vleguvanje vo Sobranieto,nema drugo care,potreben e naroden puch na puchot na Bejli … inaku ovaa bedotija od vlada ke ja “vozat” drzavava do beskraj,nadvoresniot faktor nema da dozvoli taka lesno vemereto povtorno da dojde na vlast,gnidive se staveni za dolgi pateki …

  • ВМРО СЕКТОР 14

   Вемерето виде дека Македонскиот народ на секаков начин ѓи предупредуваше години наназад за ова сценарио и да не бидат толку млитави и нежни зошто непријателот има нечисто на сите полиња.Е сега за да ги оправда тие четири свети букви,ќе мора да се радикализира комплетно и да повика на вооружено востание.Да имаат јајца,а не како на 27 ноември кога сите мислеа тоа е тоа,омекнаа.И САМО БРИСК и никој друг освен нив.Зошто тенка е работатата,нацијата и државата ни се распаѓа по рабовите

 6. СС

  Немало ЕУ и НАТО, ама имало црковна инквизиција со свои могериновци, хановци и слична багра. Историјата се повторува. Исто ѓубре, различна паковка. А Македонија… Македонија никогаш нема да престане да постои или да се преименува. Ова е само чистилиште, а не пропаст на еден исконски народ, зошто Бог што створил човечка рака не може да го уништи. Кој не верува ќе се увери.

 7. Анонимен

  В Уикипедия на всички езици пише, че Самуил е български цар. Гърците наричат император Василий Българоубиец.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

February 2018
M T W T F S S
« Jan    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  

iNFOMAX.mk на ФБ