Sunday, 27/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ЈОХАНЕС ХАН СЕ СРЕТНА СО МИЦКОСКИ: Мицкоски на средбата со Хан го нотирал политичкиот терор на власта кон неистомислениците

User Rating

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес оствари средба со Јоханес Хан, комесар за соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија.

-На средбата стана збор за извештајот на Европската Комисија кој се однесува на интеграцискиот процес на Македонија кон Европската Унија и за состојбите во државата од економски и политички аспект. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски посочи дека европскиот пат е единствениот по кој треба да се движи Република Македонија, пред се како настојување за подобар стандард и напредок на граѓаните и како начин за заштита на националните и државните интереси, информираат од партијата.

Мицкоски истакнал дека враќањето на позитивната препорака која претходна влада на ВМРО-ДПМНЕ ја добиваше од 2009-та година, а ја загуби како резултат на наметната политичка криза во последните 2 години чии актери денес се дел од владата, заедно со препораките кои се содржани во извештајот треба да помогне на подобрување на состојбите и подигнување на критериумите во повеќе сфери во државата.

loading...

-Опозицијата суштински го подобри квалитетот на реформските закони, со што докажа дека државните интереси ги става како основен приоритет, но и дека преостанува да се посвети внимание на нивна имплементација, нешто што зависи од самата Влада, посочил претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски.

Мицкоски истакнал и дека она што загрижува се состојбите со нотираната корупција во институциите раководени од СДСМ што се поклопува со извештаите кои државава ја сместуваат за најкорумпирана во Европа, неефикасноста на институциите, бирократијата, нереформираниот судски систем, организираниот криминал и несигурноста на граѓаните.

-Мицкоски го истакна и политичкиот терор на власта кој се манифестираше со уапсени пратеници, пред воопшто да им биде симнат имунитетот, отворање на судски процеси против неистомисленици на власта, а зад кои стојат политички мотиви, притисок врз медиуми, бркања од работа по партиски клуч и други форми на притисок. Од страна на ВМРО-ДПМНЕ беше посочено дека ќе продолжат критиките врз неефикасната влада на Зоран Заев и одблиску ќе се мониторираат состојбите кои ги загрижуваат граѓаните, а за тоа ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи да ја информира македонската и меѓународна јавност како и европските институции, стои во партиското соопштение и се додава:

„Од страна на комесарот Хан беше поздравена улогата на ВМРО-ДПМНЕ во процесот на евроинтеграциите, и дека целосниот успех би бил влез на државата во Европската Унија, нешто што е заеднички интерес на сите субјекти, додавајќи дека се цени и поддржува актуелниот пристап, политики и стратешки приоритети на владата во однос на евроатлантските интеграции“.

loading...

8 Comments

 1. Stole

  Овие на сликата….морони ли се, сомови ли се,што ли се?

 2. MIRACULI

  HEHEHE pa ovie se navistina politicari na A COMEDIANA … HAN E OTISOL DA SI JA PROVERI KOCKARNICATA U GEVGELIJA. KOCKARI, I DA NE NABROJUVAM SE STO NE E SOBRANO VO EU? EVROPSKITE NARODI SE POTCINETI NA PREDATORSKA NEOFASHISTICKA TIRANIJA A OVOJ CLAPCOTO PLACE ZA TEROR . PA TIE GO NAPRAVIJA I SEUSTE GO TERORIZIRAAT MAKEDONSKIOT NAROD I MAKEDONSKATA ISTORIJA. ABDAL POGOLEM OD ABDALOT CRPKO

 3. строиник

  Што е Мицко потапа, толку Хан е посреќен.. А ова ДПГЕ познато веќе по угодување на сранци, гости, вадење од мртви на веќе распаднати ЕУ а и домашни политичари(СдСето) и тоа на сопствена, но за жал и на македонска штета….нема што, демо(н)христијански

 4. Dimitar Makedonski

  Hr. Mickoski e GROBAR na Makedonija. SEKOJ ŠTO VELI DEKA MAKEDONIJA NEMA ALTERNATIVA E PLATENIK/ODRABOTUVAČ NA BEJLI/CIA.

 5. Trpe

  I sto mu kazal Han da nese buni bidejki ova e plan na EU zaedno so Amerika za promena na imeto a posle podelba medju ssosedite bidejki ke nema Makedonci a vbbidejki ke gi nema nema potreba od drzava Makedoncite gi nema vo EU “drzavte “Bugarija i Grcija !

 6. Dejan Cair Makedonski

  mala mala grupa PEDERA

 7. grobar ...

  He,he,he … zarem slikata ne kazuva sve … koja mizerija od lugje,ne politicari,zatoa sto ovie moroni ne se politicari.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ