Wednesday, 25/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ЌЕ СЕ ВОДЕЛО СМЕТКА ЗА МЛАДИТЕ БУГАРИ: Андреј Ковачев сметка дека во младите во Македонија се бугари кои се освестувале, Заев молчи!

100%
User Rating

Бугарскиот европратеник Ковачев е восхитен од договорот за добрососедство и воопшто не се сомнева дека ќе биде потпишан. Всушност и тој потврдува дека не станува збор за признавање на македонскиот јазик, а уште повеќе се надева дека со договорот за добрососедство ќе се овозможи отворање и на бугарски кина и театри во Македонија. „Освен на постарите мора да мислиме и на младите генерации Бугари во Македонија“ вели тој, пренесува Република.

-Се зборува дека сме го признале македонскиот јазик. Ќе повторам уште еднаш, не сме. – вели тој во тв интервју посветено на договорот кој е најавен за потпишување, а кој власта го крие од македонската јавност.
Ковачев потоа зборува за бугарскиот интерес, па вели дека не треба да се зборува само за воено- историско наследство, културното наследство, спомениците, па се надоврзува со нелегално поставената спомен- плоча која што беше срушена од група Македонци.

loading...

-Но многу поважно е младите поколенија да имаат близок однос кон Бугарија, да го негуваат бугарскиот јазик, медиумите да учествуваат со телевизии таму. Да има бугарско кино, театар, култура кои ќе бидат отворена и кон младите поколенија на Бугарија – анализира Ковачев.

Всушност и Ковачев како и Божидар Димитров и цела низа бугарски јавни претставници нагласуваат дека тоа што очекуваат од договорот е создавање на „втора бугарска држава“ од Македонија, каде децата ќе учат за бугарската историја во која Македонците се „народ создаден од коминтерната по втората светска војна“.

Бугарскиот европратеник Ковачев е восхитен од договорот за добрососедство и воопшто не се сомнева дека ќе биде потпишан. Всушност и тој потврдува дека не станува збор за признавање на македонскиот јазик, а уште повеќе се надева дека со договорот за добрососедство ќе се овозможи отворање и на бугарски кина и театри во Македонија. „Освен на постарите мора да мислиме и на младите генерации Бугари во Македонија“ вели тој, пренесува Република.

-Се зборува дека сме го признале македонскиот јазик. Ќе повторам уште еднаш, не сме. – вели тој во тв интервју посветено на договорот кој е најавен за потпишување, а кој власта го крие од македонската јавност.
Ковачев потоа зборува за бугарскиот интерес, па вели дека не треба да се зборува само за воено- историско наследство, културното наследство, спомениците, па се надоврзува со нелегално поставената спомен- плоча која што беше срушена од група Македонци.

-Но многу поважно е младите поколенија да имаат близок однос кон Бугарија, да го негуваат бугарскиот јазик, медиумите да учествуваат со телевизии таму. Да има бугарско кино, театар, култура кои ќе бидат отворена и кон младите поколенија на Бугарија – анализира Ковачев.

Всушност и Ковачев како и Божидар Димитров и цела низа бугарски јавни претставници нагласуваат дека тоа што очекуваат од договорот е создавање на „втора бугарска држава“ од Македонија, каде децата ќе учат за бугарската историја во која Македонците се „народ создаден од коминтерната по втората светска војна“.

loading...

19 Comments

 1. Аминта

  САМО ПРЕДАВНИЦИТЕ ОД СДС МОЖЕ ДА ГО ПОДРЖУВААТ ФАШИЗОИДНОТО БЕСНИЛО ВО БУГАРИЈА…МАКЕДОНИЈА Е НАПАДНАТА, ПРОТИВ НЕА СЕ ВОДИ ПЕРФИДНА СПЕЦИЈАЛНА ВОЈНА ЗА УНИШТУВАЊЕ НА СЕ ШТО Е МАКЕДОНСКО. СДС СЕ КЛАСИЧНА ПЕТТА КОЛОНА.

  • zaevpredavniksmrt

   OVOJ KOVACEV GO RAZBIRAM I MUJA SFAKAM MAKATA . DETE STO TAGUVAAT PO SVOJOT PRAV TATKO , A MAJKAMU NEMOZE DA MU KAZE KOJ E . MNOGU MAKEDONCI BEA I MNOGU CERVENI ZARABOTILA NA CERNOTO MORE. STO DA PRAVI KUTRATA MALA PLATA , A MNOGU ZGODNI MAKEDONCI PA RESILA DA ZARABOTI PRED SVADBA . VE MOLAM NE MU SE LJUTITE NA POLU MAKEDONECOT , JAS PREDLAGAM SITE MAKEDONCI STO BILE BA ODMOR NA CERNOTO MORE DA DADAT “DNK” ZA DA MOZE DA ZNAAT OVIE POLU MAKEDONCI OD KADE POTEKNUMAAT I DA MOZE DA APLICIRAAT ZA MK PASOSI.

 2. kire

  abe bugarcista sto mislite nie ke ve kotime za da vi ja obelime ciganskata i tatarskata rasa. abe odete u tri pizde materine najdete drugi za tasploduvanje na pogresna vrata tropate pa sto mislite nie sne kazneta ekspedicija pa daj da vi gi ebeme zenite za da dobiete bela rasa . abe epten ste zabegale.zasega moze na zaev lezbejskata i pederskata druzina da vi ja dademz posto tie obicat takav zivot sos vasite hora .

 3. pepi ORIGINAL

  не фала. нема потреба да се грижите за нас. ќе се снајдеме сами. Ние сме МАКЕДОНЦИ со своја држава, народ и јазик, и секогаш сами се справуваме со нашите проблеми.

  • Бозон

   … кога (онака аматерски) почнав да ја испитувам/споредувам Македонската не-МАНУ мисла/традиција, испадна дека џабе им се притисоците и јатаците. Дијамант си е дијамант.
   Трикот им е да убедат некого дека и лањото и дијамантот се јагленород. Нас не можат, ама беј-ли, хојт-ји, крис-ти, пломп-тој (како ли го унаказиле човеков) … им се најдоа.
   Така да генерално нивниот напор води кон синтагмата: “И лањото е дијамант, само нешто индиспониран”

 4. Geshev-BG

  Бугарија нема намера да прави од Македонци Бугари ….. тоа е официјална политика на Бугарската влада. Ковачев зборува за луѓето кои се чувствуваат Бугари во Македонија да имаат права какви што имаат Србите во Македонија и ништо повеќе. Поадрав на сите Македонци во идната слободна од србомани и антички педераси Европска Македонија

  • Manimal

   Фала за потврдата дека болварин е ментален проблем :-).
   Онај твојон Димитров изјави дека без 100 000 НОВИ болвари годишно ќе исчезните (како шо Хан ви потврди, нели, а од господарот ви зборот не се порекнува ;-)), па затоа донесовте закон САМО за Македонците да е едноставно земањето државјанство.
   Појќе од 90% од тие шо зедоа ги заболе за Болварија, им треба за работа надвор.
   И уште еднаш фала шо докажа дека не сте Словени (значи па па на вашиот фалсификат за Кире и Мето), инаку немаше да си против т.н. АНТИКВИЗАЦИЈА (македонски крстозбори: стар Словен, три букви – ај да те видам, хе хе хе…)

 5. Stojko

  Geshev
  Ti normalen si? Koj prava gi imaa srbite vo mk sto bugarite cigani gi nemaat? Ili pak shiptarite? Kazi koj prava se zanemareni ili odzemeni na ovie malcinstva? ako poglednes ne e priznato deka postoi Mak malcinstvo vo bugarija nitu pak jazik ni e priznaen.Tie bile fashisti nie sme se borele protiv niv kako toa imas zaednicks istorija?

 6. jovana

  Nemojte da se raspravate i trosite vreme so onaj bugarski fasist tatarin kreminalec mameledjija toa e taa nacija kvazi sostavena od cr.veni gnidi

  • Geshev-BG

   Jас може да сум фашист, татарин, криминалец, но сум милостив човек и со задоволство ке ти купам билет да се видиш роднините во Шумадиja.

   • Dimitar

    Samo identitet vi fali.

   • Pepi ORIGINAL

    Толку многу поима немаш што зборуваш што на човек му доаѓа да прсне од смеење . Треба да се крстиш смешко или вицотека. Просто на човек веќе му е жал да ти коментира

    • Pepi ORIGINAL

     Ако не сфатил , се однесува на Гејшето

 7. Trpe

  Namesto za “nasitebugari” podobro ke mu e da si se pogrizi za svoite vo Bugarija bidejki kako trgnale rabotite za nekoja godina ke gi nema a ke ostanat samo ciganite koi bidejki i EU ne gi saka ke stanat dominantno naselenie vo Bugarija!

 8. Trpe

  Namesto da se grizi za” nasite bugari”podobro e de grzi za svoite bidejki kako sto trgnale rabotata za nekoja gocina ke gi nema a ke ostanat samo ciganite koi “demokratska EU”ne gi saka!

 9. jovana

  Aloo Kovacev TATARU sekoj dogovor so tupoglavecon mameledjijana murtinski vazi samo 1 eden den posto e od vase pleme mozebi ke vazi dva dena

 10. NAUM RISTANOVSKI

  makedoncite se delat na
  1.bugorofili
  2.srbomani
  3.grkomani
  4.trendafili
  mal del od niv se vistinki makedonci, po poteklo od aleksandar,the grejt,
  a dr mnogu pomal del se plemeto gocevo.
  a skoro site ovie se pravoslavni.
  trendafilite se grupa gragani .

  • Geshev-BG

   Наумче,
   Кажи нешто за трендафилите.

 11. Dimitar

  Vo srednite vekovi Rimskata crkva tvrdeše deka sonceto vrtelo okolu planetava topka, tuku ispadna obratno, zemjata se vrtela okolu sonceto. Isto taka, ovaj “Kovačev” veli nemalo da go priznae Makedonskiot jazik, pa toa ne znači deka e taka.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ