Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ЌЕ СЕ ЗГОЛЕМУВААТ И ПРИДОНЕСИТЕ: Министерството за финансии најавува зголемување на придонесите и старосната граница за одење во пензија!

User Rating

Главниот советник на Драган Тевдоски во Министерството за финансии, Бранимир Јовановиќ откри уште некои мерки кои е можно да бидат преземени од владата на Зоран Заев и СДСМ: зголемување на придонесите и покачување на границата за пензионирање.

ва министерството за финансии, според пишувањето на Јовановиќ, би го направило за да ја покрие дупката во фондот која е главното оправдание на Заев и СДСМ зошто на пензионерите им е укинато линеарното покачување од 5% со кое сите пензионери ќе добиеа по 650 денари. За споредба, со мерките на Заев најсиромашните пензионери добија месечно усогласување на трошоци од мизерни 85 денари.

loading...

 

За оправдување на ваквите одлуки на Заев и СДСМ, Јовановиќ ги обвини пензионерите кои ако не ги добивале покачувањата во претходните години, Македонија ќе можела да изгради соларна централа. Притоа, тој ја демантираше министерката Мила Царовска која на прес-конференција немаше доблест да признае дека нема да има покачување на пензиите па популистички се обидуваше да ги излаже.

Јовановиќ призна дека во буџетот не се предвидени и нема во скоро време да бидат предвидени средства за подобрување на стандардот кај пензионерите.

 

Според Јовановиќ, со подигање на придонесите и покачување на границата за пензионирање, ќе се задржеле младите во земјава, како што вели на крајот на својот фејсбук коментар.

loading...

6 Comments

 1. kire

  STO I DA PREVZEMATE NISTO NE VE VADI ZASTO ZA 3 MES . JA ISPRAZNIVTE KASATA I SEGA TRAZITE CARE KOE NIGDE GO NEM ILI KAKO SE VIKA OD SITE STRANI DJORDJI SARDISAN E TOA E SDSS NA KOJA IZLAS I NEMA .

 2. Stranec

  Navistina “vistinski” lugje ja vodat Makedonija…
  Spored Jovanovic – ako voopsto ne gi plakame penzionerite Makedonija ke izgradi Vselenska Stanica…?
  Isto kako toj selanecot kojsto mu se zalel na negoviot so-selanec: “Ehhh, taman go nauciv magareto da ne jade a toa – UMRE”!!!

  • Бозон

   Види саааа. Ти си “странец”, и непара ги разбираш тукашните “учени”. Многу е важно кога збориш академски работи со полна уста (за никој да не те разбере), а сепак да створиш впечаток дека знаеш за што збориш, да вметнеш по некоја хипербола како “изгради хидро или соларна централа”.
   Тоа ти е како да си употребил латински … BONUS PENIS, PAX IN DOMUS … и младото друштванце ти ракоплеска.

 3. trpko

  sto mislevte so vreki zemavte 300 miljoni kade se a
  starite rele gotovata para brzo se trose

 4. Аминта

  А ШТО ВИ СЕ ЧИНЕШЕ КОГА СЕ Е.ЕВТЕ? ШТО ОЧЕКУВАВТЕ ОД ЦРПКО КОГА ГЛАСАВТЕ ЗА НЕГО?
  СДС ГИ ИНТЕРЕСИРА САМО ШТО ПОСКАПО ДА ГО НАПЛАТАТ ПРЕДАВСТВОТО НА НАЦИОНАЛНИТЕ МАКЕДОНСКИ ИНТЕРЕСИ.

 5. Бозон

  ” … покачување на границата за пензионирање … на долг рок, клучно е да се задржат младиве во земјава” … [со ист број на работни места]

  “Подршката за минимална плата за да нема отпуштање на работниците” + “зголемување на придонесите” … [ =сите работници со минимални плати, освен ФЕЛАТА]

  Што би рекле Татарите … Kine Wordung.
  Овој мора да е на тевевдоски првенец на генерација. Илиде на спонзорот му што го “исшколувал” … Факи Тити. Оволку ОКСИМОРОНИ на исто место?
  Не да зборува, РИКА за професорската фела на универзитетите и т.н. приватните факултети.
  Ни една лимунадџилница не би можеле да одржат повеќе од еден викенд.

Leave a Reply to Бозон Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ