Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ЏЕМО ХАСА ЌЕ ГО РУШИТЕ?: Солза Грчева прашува дали ќе биде срушен и споменикот на фашистот Џемо Хаса

100%
User Rating

Екс-пратеничката на СДСМ Солза Грчева, на социјалните мрежи побара од актуелната власт да биде принципиелна и на начин каков што го сруши споменикот на Македонскиот револуционер Андон Лазов Јанев – Ќосето, да го сруши и споменикот на Џемо Хаса

Кога сме кај вадење споменици преку ноќ (како што беа ставани), дали сега ќе следува уривање на споменикот на балистот Џемо Хасан? Не за друго, туку од неговиот нож избега во Скопје половина народ од Западна Македонија. Случајно го имаме Дебар Маало, нели? – напиша Грчева на својот ФБ профил.

loading...

Џемаил Хасани е роден во 1908 година во гостиварското село Симница. Растел во многудетно и сиромашно семејство. Уште како дете почнал да работи со земјоделие на татковиот имот. Тешката сиромаштија и самиот албански отпор кон српската окупација во Македонија, потпомогната со изборот на Албанија да се приклучи кон фашистичката оска, кај Џемо се јавува желбата за војување.

Во почетокот заминал да војува во јужниот дел на Албанија. За својата ефикасност е прогласен за воен офицер лично од кралот на Албанија, Ахмед Зогу. Во почетокот на 1941 година се враќа во Македонија, каде започнува со неговите ѕверства врз македонското население. Дејствувал во цела Западна Македонија.

loading...

10 Comments

 1. kire

  KAKO KE GI RUSAT OVIE HEROI PA ZNAETE KOLKU TIE SE BORELE ZA MAKEDONIJA I OD KOGO OCEKUVATE TOA DA GO NAPRAVI .DALI OD OGNEN JANEVSKI REGISTRIRAN PEDER KOJ GO GLEDAM USTIL GRADI – CICKI OCEVIDNO VIDLIVO KOJ SVALERI MUSE POTOMCI NA DJEMO I HASA . EBETESE PEDERSKA VLADA VE EBAT SIPTARITE KAKO SAKAAT .

 2. Велика

  А споменикот ја Хасан Приштина пред Мавровка,Орелот на Бит Пазар,споменикот на борците на УЧК во Арачиново имаат ли дозволи? Ако немаат ќе посадите ли Гинко и на нивно место?

 3. ZOKI

  SDS SE SILNI SAMO PROTIV MAKEDOCITE PATRIOTITE , NIKOJ NE E VECEN SE VRTI TRKALOTO NIKOJ NE IZBEGAL OD SUDOT NA NARODOT ZATVOR I KONFISKACIJA GI CEKA….

 4. 2_Канализација

  Глупава комуњарка со самодоверба дека таа е од онаа црвената буржоазија која има неодделиво право да кажува како треба да бидат работите.
  Еден куп такви “другарки” се останати од поранешната комунистичка гарнитура кои 45 години владееа а после истите тие другари ја разграбаа општата имовина и уништија АСНОМ-ската република.
  Замислете ги изедначува комитата и борецот за слобода на целата неподелена Македонија за време Илинденското Востание со балистот Џемо Хаса, кољачот и борецот со Италијанските фашисти и Германските нацисти јо Македонија за време 2-та светска војна.
  Отстранувањето на сите самоволно поставени албански обележја мора да бидат отстранети не затоа што Македонски споменик е отстранет туку затоацшто се против-Уставни и против законски и против државни.

  • mrazam seljaci

   Ubavo si kaza- bas si KANALIZACIJA, Slusaj smradu eden ili smrdlo sto i da si -Solza ne e komunjarka, ako sakas da se obrazovas gledaj gi nejzinite nastapi i pisanija – i idi ebi se!

  • DLM

   Па добро “бре Канализацијо“ имате ли вие чколија таму у таа канализацијата?
   Знам дека секој човек има право да биде глуп онолку колку што сака ама ти и овие тутабугарите опасно го злоупотребувате тоа право. Тутабугарите почнаа и сами со себе да се расправаат кога видоа дека никој не ги есапи, а ти со сите сили се трудиш и им се приклучуваш во бисерите.
   Можам да прифатам да изнесеш став во една реченица, а во другата да го оспориш (се заборава години) ама ти почна тоа да го правиш тоа во истата реченица: значи тие владееја 45 години а потоа го разграбаа тоа што го владеат (тоа е исто како да одиш и да го ограбиш својот дом).
   Убаво во 3 реченица си почнал ама мора да покажеш доследност, кога ги набројуваш нацистите, фашистите и балистите редно е да го спомнеш и Иванчо Михајлов де и тој е во тоа друштво, и е многу познат крвник на Македонскиот народ. Добро сега не може да се споредува со Зоранчо Квислинговски овој ги има усовршено методите, почна со терористи а ќе заврши со гасни комори, како што тргнал!
   Обиди се да изнесеш свој став(мислење) кое нема да го оспоруваш самиот, тогаш можеби ќе се надминеш самиот себе!

 5. НИКОЛА

  СИТЕ ШКИП СПОМЕНИЦИ И НЕЛЕГАЛНО ПОСТАВЕНИ ШКИП ЗНАМИЊА ДА СЕ ОТСТРАНАТ. ОВА Е МАКЕДОНИЈА А НЕ ШКИП. ДОСТА БЕШЕ ДАВАЊЕ НА ТЕРОРИСТИТЕ,ДОЈДЕ ВРЕМЕ ЗА ОДЗЕМАЊЕ И ДА СЕ СТАВИ КРАЈ НА НИВНИТЕ БАРАЊА. ОВИЕ ОД СДСШ ШТО ПОБРГУ СЕ УНИШТАТ ТОА ПОДОБРО ЗА МАКЕДОНИЈА

 6. Иван

  Jас знам дека Кьосето се е декларирал као българин и ако беше жив штеше да си тепа с’рбо-хунзи како е правил цел живот.Шубе ве е и от споменикот му хунзиииииии))))))))

  • mrazam seljaci

   Hey Bulgarian shister, fuck off and get your Bulgarian -tatarian balls out of here! Kustendilska sliva – karakacanksa volna na majka ti

 7. Трајче Манев

  Епа чорба МАКЕДОНЧЕ… и ондак то!

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ