Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ЏЕС БЕЈЛИ НА ГОСТИ ВО ВМРО-ДПМНЕ: Американскиот амбасадор на средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски

100%
User Rating

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес оствари средба со американскиот сенатор Крис Марфи и амбасадорот на САД во Република Македонија, Џес Бејли.

На средбата стана збор за продлабочување на меѓусебното пријателство и надградување со нови форми на соработка во насока на исполнување на стратешките интереси на државата, како и за актуелната општествено политичка ситуација.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски посочи дека во САД гледа пријателска држава која треба да ги поддржи напорите за членството во НАТО.

loading...

Воедно ВМРО-ДПМНЕ се залага и за членство во Европската унија каде се потребни посериозни заложби од страна на владата особено во поглед на спроведување на реформи во судскиот систем, образованието и поголема поддршка на бизнис секторот.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски посочи дека владата треба да се посвети на реформските процеси кои се вистински важни за граѓаните и унапредување на животниот стандард, за сметка на ретроградните процеси, политичкиот терор и отворањето на сензационалистички теми кои не носат добро на државата и ја уназадуваат внесувајќи поделби на граѓанското ткиво.

Во поглед на спорот за името Мицкоски ги повтори позициите на ВМРО-ДПМНЕ во однос на ова клучно прашање, при што објасни дека потребен е сериозен ангажман од владата наспроти јавните надавања и менувањето на позиции.

loading...

27 Comments

 1. Goran

  Abe crpnat dali znaes so kogo se srekavas!?.Ovoj shupak Marfi go ispituvase vo senatot Jokerot Bejli koga ovoj trebase da dojde kaj nas za ambasador.Togas ovoj shupak Marfi ne oslovuvase so slavomakedonci, a Jokerot isto taka povtoruvase.Ovoj shupak e od demokratskata partija.
  I ti crpnat sega go primas, pa imas li ti be sovetnici da ti kaze za kakvo govedo se raboti!?
  Plus e demokrat i plus go primas Jokerot.
  MUP M crpnat eden.

 2. Goran

  Se davaat instrukcii bas sega koga treba da ja vovedat dvojazicnosta

 3. Stole

  Еј членство вмровско, гледате ли како Бејли ви ја устројува партијата, какви наредби му дава на оваа Лејка инсталирана од негова страна, математички прецизно, како да го замајува народот со економија, додека СДС-шиптарска со арнаутиве ќе ја дели државата и ќе го рушат Александар…а вие чекајте да се ажурира членството, пријавувајте се на конкурси за координатори, одете на состаноци на ЦК каде ќе ве зомбираат и ќе ви расправаат колку ќе треба да изнесува растот оваа година за да наредната година биде толку, а државата се распаѓа, народот се остава без водство.без лидерство…кога сега гледам што се случуваше овие години сфаќам дека колку Црпко и компанија како предавници се за да висат на скопските бандери ,токлу и Груевски и бате исто така се за бандери.

 4. Zoran

  Vi kazaa stomtreba da pravite. I sega ke molcite i ke aminuvate se.

 5. kire

  EEEHH MAKEDONCI OVIE SMRDLIVI AMERO KOPILINJA GO KUPIJA SO OPINCI DPMNE SO CEL DAGO POKORAT NARODOT DA NE IZLEGUVA DAGO BRANI ALEKSANDAR , PORTATA I DRUGITE SPOMENICI A DA JA GLASAAT I DVOJAZICNOSTA . OKOLU OVA KE SPORAT NO NA KRAJ KESE NATRTAT KAKO CIGANOT BAJRAM ZA DOBAR KES I NA KRAJ KE DADAT VIZA ZA PROMENA NA IMETO . OVA SE PRVICNI RAZGOVORI AZA PODROBNOSTITE KE SLEDAT DOPOLNITELNI UKAZI SE SO CEL DA GO SMIRAT MKD NARODOT ZA DA MOZAT DAGO OSTVARAT PLANOT 3 6 9 DO ZAMINUVANJETO NA ONA SMRDENO KOPILE . E SEGA SE PRASUVAM IMA LI NEKOJ MUDA U OVAA ZEMJA DAIM GO STEGNE NA BEJLI I ZAJKO I SITUACIJATA VEDNAS KESE SMIRI . AJDE MAKEDONCI DAJTE VO OVAA MESANICA DA GI LIKVIDIRAME OVIE KREATIVCI NA RASPADOT .

 6. Бозон

  Милимицко. Од шупљо во празно. Колку да го држи местото пополнето. Глуми печурка со диригирани изјави.
  А бејлиотот само колку да се слика како доказ дека уништиле уште една земја.

 7. Dimitar Makedonski

  Od osamostojuvanjeto na Makedonija do nejzinoto uništuvanje Makedonskoto politikantsvo, imaat ograbeno negde okolu 15 miljarda evra narodni pari. Crpko dopolni so blizu miljrada ipol vo izminatata god. Ova im e dozvoleno od Amerite i Europeecite so cel urivanje na bilo kakvo državnos tna Makedonija, zatoa nemojte da si velite deka nekoj od niv ke kreval prst vo odbrana na Makedonija.

  • zoti

   Ova e suštinata na našite problemi. Sporedete i so izjavata na Grujokio deka na vlast se doagja so podrška od strancite. Ušte ne možam da razberam kako t.n. političari na siromašna zemja očekuvaat da natepaat bogatstvo od stotici iljadi do milioni evra koga ke dojdat na vlast. Samo ovoj fakt e dovolen da alarmira deka rabotata e nakrivo nasadena.

 8. Аминта

  Дали ова значи дека убиецот на Македонија, дојде на местото на злочинот? Зошто Мицкоски се сретнува со најголемите душмани на Македонија? Дали е направен уште еден притисок со уцени и закани, за попуштање и виткање кичма???

 9. Филип

  Амбасадорот на САД има и позитивни потези за Македонија. Го разобличи ДПМНЕ до крај. Сега само будала или човек со личен интерес може да биде со ДПМНЕ. Барем ке се издеференцира кој за кого е и за што се залага. Подобро помалку со добар правец одколку навидум многу со раководство прикриени квислинзи

 10. строиник

  Секој ден во секој поглед се повеќе и повеќе губат доверба која се умножува со секоја средба со некој англо-ционист…А во меѓувреме ја имаме најлошата, најнеспособната, најантимакедонскат влада–ЕВЕР….Просто за неверување е, или можеби е математички прецизно но според сценаристот за разнебитување на Македонија како држава

 11. Љупчо

  Сите повторуваат една те иста флоскула. САД ни е пријателска држава и стратешки партнер. Абе неписмени, уште што треба да ни направат за да прогледате и да видите дека САД се најголеми душмани на Македонија и македонскиот народ. На Балканот единствено ги подржуваат шиптарите кои се најлесни за манипулација. За шиптарите соработката со САД во блиска иднина ќе се сведе на: После употребе бацити.

 12. Dimitar Makedonski

  http://ndm.org.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=1452:triesetina-godini-tapkanje-vo-mesto&catid=38:new-collection&item=58

  Edinstvenata politička opsija vo Makedonija e “Edinstvena Makedonija”. Se zalagaat za členstvo vo Evro-Aziskata Unija i strateški voen sojuz so Rusija. Ti se čine normalni lugje za pr. T. Karakamiševa zboruvaat protiv Huntata itn. za na kraj da kažat ” se zalagam za dostoinstven vlez vo NATO I EU”??! Kakov bre “dostoinstven vlez”? Nikoj od maloumnicite od SDS i DPMNE ne se pomačel da se opulat podaleku od blagodetite jadenje, pijanje i serenje. Od takvi nema fajde.

 13. Паисий

  Ей, големи глупаци сте по този сайт.

  Какво Ви е направила Америка ?
  Иска да Ви помогне.

  Айде бегайте у Сърбия, докато оше я има.

  • Dimitar Makedonski

   Ke trčate po taa Srbija, i ke se proglasuvate za SRBI. Bolvar, si e Bolvar ajde počešaj se, me zajade kožata po što se pojave, uff…

 14. Zlatko

  Dami i Gospodo , Brajka i Sestri MAKEDONCI , EVE Ni ACIK za SE Sto Se Slucuvashe i Se Ushte Se Slucuva Vo VMRO-dpmne , KONECNO se Razgologazi Cadorot DA na JAVE se Pokaze Koj E Koj Vo Ovaa KALAKURNICA vo MAKEDONIJA te. KOPITONO KJORAVO Bejli Dojde Da JAVNO Dade PODRZKA na “Noviot” od dp-ne za UASPESHNO Sproveduvanje na ZAPOVED od Bejli za Celosno Ispolnuvanje na Cadorskata AGENDA..??? Veruvam oti PADNA MUABET Koga Da Se Suredat od CrpkoRadovskata OPINOK-BANDA kako “DIVO MESO”vo MKD za da DP-NE se Vrati”Triumfalno”na Vlast vo MKD i da SE PRESMETAAT so NIV za da Go OBELAT OBRAZOT pred Narodot..?? A Za Shkiptarija KOLAJ Biva Ke Go Pritisnat KOPCETO na Off i Ke Se Smirat DA ZAEDNO ja Komanduvaat ZALNA MAKEDONIJA so Nekoe ABDALSKO BURLESKA od IME a Za Dvojazicnosta Mozebi Ke Bide Kako JOKER na dp-ne oti JA ZACUVALE “Unitarnosta”.?? Posle Vlezot vo NATO ke ne BAJBUTKAAT Kako im E PO KEJF na BELOSVETSKITE PROBISVETI i ABDAL-IMBECILI od Zapadot a dp-ne Ke Se Pravda oti CrpkoRadovskata Opinok-Banda toa go Napravile pa Ne Mozat Tie Tuku Taka Da Go Vratat za BRZO ami im Treba Mnogu Vreme za TOA..??? EVE ni ACIK Dokaz Zoshto Nikola Gruevski KLEKNA na UCENITE od Bejli te.Cadorot (Deep-State so MI 6) za da GO Promovira “Noviot”na dp-ne za NASLEDNIK Edinstven Prifatliv za”MEZDUNARODNATA”koj pak Zaedno so Ona Kopileno Gjorcev i Nikolovski Otidoa na BACI-RAKA”Pojadok vo Vashington”kaj Cadorot i za DOPOLNITELNI INSTRUKCII od Prva Raka..??? DA NE ZABORAVIME Skopje 2014 E DELO na Gruevski so Koe OVOZMOZI Nadminuvanje na Svetskata Ekonomska Kriza so ANGAZMAN na Gradeznata Operativa Isto Tuka Se i Zgolemenata Aktivnost So BUDGETSKA PODRZKA na KAPITALNI INVESTICII (Nevideni vo MKD Istorijata) pa Paralelno so Privlekuvanje Stranski Investicii (Ja RAZDVIZI MKD Ekonomijata na Visoko Nivo) Vo Negovo VREME Go Krsti Avtopatot i Aerodromot (Cij Iminja SEGA CrpkoRadovskata OPINOK-BAGRA gi Menuvaat ) pa Donesoa ZAKONSKI Regulativi Vo Prava Smisla na Zborot itn… Da NE ZABORAVIME Toa Go SPROVEDE Vo VREME na VLADEENJETO na Deep-State Sose Soros i MI-6 Red do Red LESHINARI , Seto Ova Sto Se RUSHI i RAZGRADUVA/RAZGRABUVA e Napraveno Vo Vreme na Gruevski koj Kako Mala Zemja Morashe Da Dade Otsapki na Cadorot (Majski Dogovor, Amnestija na BALISTI-Pod Kapata na Cadorot, Popusti na CrpkoRadovskiot sds PRZINO 1 i 2 i sl.) a Posle POBEDATA na Tramp-Novembar (Kaj Nas Zakazani Bejlievskite Izbori 11 Dekemvri) Nemashe Drug Izbor PRITISNAT od Cadorot sose EU-KURVITE , Se Povlece Pod Ogromen Pritisok Na Cadorot so Onoj PORTIR Ji..?? RAZMISLETE sto Dokazaa so PETARDITE Bez BARUT na Crpko br38 “Po naredba na Gruevski Mu Vrzale Shamari vo Centar-Ha-Ha-Ha”Ukral Teshki Pari od Kinezite Nebare Kinezite Treva Pasat”Pobaral od MVR Blindirano Vozilo za VIP-Gosti”itn. DOKAZI==NEMA= Samo REKLA-KAZALA te. NUZNIK (KENEF) od Specijalkite na Specijalnata od Specijalnoto na Bejli.?? Go Molknat Sekoj Den Po Cadorski Sudovi Sose Sudii od On/Off Plemeto Za Sam da Dokazuva oti Nema VINA (Biserot na Kejt”6″=Site sme Vinovni Dodeka Ne Dokazime Sami Nemanje Vina=)..?? Da Ne Dolzam RAZMISLETE Dali Zasluzuva DA BIDE Vo IST KOSH ili VREJKA so CrpkoRadovskata OPINOK-BANDA sose “Reformistive vo dp-ne” (Milenici na KOPITONO Bejli) sose GUPTINOT Bajram , Onie od Grom i Turskata Partija pa Lile-Pavle=Trojca Bez Dvajca , pa Jove pa KlozetCistacot itn. SPOLAJ VI

 15. grobar ...

  Ovie nasive se tolku nedokvakani i nedonoseni da i eden obicen cistac od Belata Kukja moze da im organizira Przino 3 i ke go precekaat kako senator i ke mu se tresat kako ljiljaci … Micko beeeee,ovco edna nestrizena,pa imas li bre coveku bozje nesto mashko vo sebe,imas li bre dostoinstvo … more majmune vie veke nemate clenstvo vo birtijata vi vasa,posebno sega so ovie “prazni frazi” … pa kako bre idiotu eden mozes da kazes … vo pogled na sporot za imeto … potreben e seriozen angazman na vladata … kaza i ostana ziv,definitivno ste si se izbrisale od registerot na politickite partii vo Makedonija … marsh bre u tri picke materine.

  • Dimitar Makedonski

   “…definitivno ste si sve izbrišale od registerot na političkite partii vo Makedonija..”

   Odamna se pretvoreni vo NATO/EU kurvi. Edinstevno, partijata na Bačev i Micov deluvaat nadvor od naredbite na ČUMATA od Kale. Dokaz za ova e histerijata kaj Sorosoidite od koga stignaa Dugin i Savin vo Makedonija. Imeno, prekinuvanje na izgradbata na Crkvata vo Aerodrom, lažnite vesti plasirani vo Sorosoidnite partali deka Dugin i Savin zaminale vo Grcija na sredbi so Zlatna Zora itn. Fašistite i Huntata sakaat da go ocrnat onoj koj veli deka Makedonija ima pravo na svojata teritorija, suverenitet i identitet! Kade sme slušnale vakvo nešto vo posledno vreme?

 16. Dimitar Makedonski

  Mu se nareduva na Mickovski kako da deluva ovaa nedela, pošto Č U M A T A planira em da go urni Aleksandar, em da go protne Šiptarskiot.

 17. Trpe

  Koordinatorot za rusenje na drzavata otide da go ucenuva so novi krizi koi ke gi napravat ako ne se usvoi zakonot i promeni imeto sto e voved vo unistuvanje i podlba na drzavata !

 18. Muda za bubrezi Makedonski

  Crpko I Micko isto kur

 19. Muda za bubrezi Makedonski

  Na Pusenje kaj Bejli

 20. Сведок

  Не би рекол дека е на гости, всушност тој таму си е послободен одошто дома…

 21. Dejan Cair Makedonski

  im treba 81 pratenik da se izglasa zakonot za jazicite i promena na imeto

 22. Ag`r

  FRUSTRIRAN INFOMAX… GI BRISE KOMENTARITE !!!
  spioni

 23. Dejan Cair Makedonski

  TATATI NE JADETE MNOGU GOMNA

  VI LI NAJDOVTE DA NI PRODATE PRIKAZNI ZA MALI DECA

  1914 SO AUSTROUNGARIJA GO POPUSUVTE
  1941 SO FASISTISKA GERMANIJA GO PUPUSIVTE
  RUSITE VE DUPEA MALKU
  PA SEGA AGLOSAKSONCIVE I FACISTICKI EU I NATO
  I PAK KE GO POPUSITE AMA SEGA DEBELO
  ZAR NE VI DOAGA MALKU PAMET
  LUZERI NEVIDENI
  ZA KUR DA SE FATITE KE GO ISUSUTE

 24. Dejan Cair Makedonski

  DA GO PRACAM MICKO
  KE SE SRETNE LI SO VES MICEL U VETVRTOK ILI PANE I MATEMATICKI PRECIZNO
  ILI KE OVI VO NEDELA DA MU CESTITA NA PUTIN NOV MANDAT KAKO I KINEZOT SI GI PING DOZIVOTEN

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ