Day: April 1, 2017

СПЕЦИЈАЛЕН ПРАТЕНИК НА РУСИЈА ЗА БАЛКАНОТ: Сергеј Железњак ќе биде „министер за Балкан“ на Русија?

Русија ќе определи специјален претставник за Балканот, или своевиден Министер за Балкан кој ќе има за цел одблиску да ја следи состојбата во Босна и Херцеговина, Србија, Македонија и Црна Гора, дознаваме од извори од една соседна Влада Како што дознаваме, пред неколку недели група на интелектуалци и новинари од овие четири земји потпишале декларација, […]

МАКЕДОНИЈА КАКО ДЕЛ НА АЛИЈАНСА НА НЕУТРАЛНИ ДРЖАВИ НА БАЛКАНОТ: Рускиот Амбасадор го образложи предлогот за „Балкански Сојуз“!

Амбасадорот на Руската Федерација во Македонија Н.Е. Олег Шчербак во своето последно интервју за „Наша ТВ“ обрна внимание и на иницијативата на НАТО за проширување на зоната на влијание и примање на нови членки во Источна Европа Како што вели Амбасадорот, за членство во НАТО може да одлучи само народот и никој друг. Според него, […]

ОБИД ЗА ПРОВОКАЦИЈА И НАПАД НА ПОЛИЦАЈЦИТЕ ВО КУМАНОВО: Насобраните албанци се обидоа да предизвикаат инцидент при апсењето на оние кои го симнаа знамето!

Четворица во бегство, еден приведен и еден малолетник ослободен по вчерашниот инцидент со симнувањето на националното Макдонско знаме од јарболот во центарот на Куманово, и постаивија Албанско знаме Меѓу уапсените е и зетот на Садула Дураку, инаку син на Кадрија Реџеп, Луан Кадрија кој во полициската евиденција поминува за екстремизам. Веднаш по инцидентот полицијата реагираше […]

МАКЕДОНСКОТО ЗНАМЕ ЗАПАЛЕНО, СКИНАТО И СИМНАТО ОД ЈАРБОЛ: Соросовата хунта и големоалбанците на Заев ја спроведуваат тиранската платформа!

„Шарените револуциониери“ предизвикаа симнувањето на македонското знаме да стане пракса. Вчерашниот инцидент во Куманово во кој беше симнато Македонското знаме во центарот на градот и на чие место беше поставено знамето на друга држава, Албанија, не е единствен инцидент и настан со кој се омаловажува македонското знаме. На протестите на „Шарената револуција“ на СДСМ Македонското […]

МАН ДО БЕЈЛИ: Заев и СДСМ судат, а СЈО им одработува- Каде го има ова ?

Македонската асоцијација на новинари упатува јавен протест против активностите на СЈО усмерени кон уривање медиуми, гушење на слобода на говор и слобода на збор за новинари кои партијата СДСМ и претседателот на таа партија Зоран Заев ги прогласија за свои непријатели и јавно бараат асистенција од СЈО за незаконски акции против медиуми, новинари и сопственици […]

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ќе направи се само за да ја дефокусира јавноста

СДСМ нема кредибилитет да зборува за здравствениот систем во Република Македонија и секогаш кога нема одговор на прашањето дали ќе се откаже од тиранската платформа и од редефинрање на државата, испраќа соопштенија и држи прес-конференци полни со манипулации и конструкции. Ова го порачува ВМРО-ДПМНЕ во пишана реакција на денешната прес-конференција на Злате Мехмедовиќ од СДСМ […]

„За заедничка Македонија“: Разноразни т.н. тврдокорни групи упорно се обидуваат со недоличен говор и однос да ги навредуваат етничките заедници

Разноразни т.н. тврдокорни групи упорно се обидуваат со недоличен говор и однос да ги навредуваат етничките заедници во Македонија, со крајна цел да бидат поистоветени со Граѓаните за Заедничка Македонија, се вели во Фејсбук статусот на Граѓанската иницијатива. Ваквите обиди на оваа група за која и Зоран Заев се пофали дека имал средба со нив […]