Day: April 2, 2017

ВОЈНА И(ИЛИ)МИР: Сите сакаме мир, но не по цена да ја загубиме државата!

Љубиша Герогиевски сигурно е пре мудар и супер образуван Македонски интелектуалец. Начитан, нагледан, научен… Неговата изјава за “мирот“ во четвртокот на митингот во Скопје (каде присуствував) е точна, апсолутно точна. Тоа што Љубиша вели дека е мир, стварно е мир. И она што вели дека е војна, секако е војна. Секој нормален човек на планетава […]

ПОРАКИТЕ ЗА „МОСКОВСКА ПЛАТФОРМА“ ПРИСТИГНАА СПОРЕД НАЈАВАТА: Сергеј Железњак на „Спутник“ најави зголемување на военото присуство на Балканот!

Малку ми е непријатно што сите што ги очекуваа “вестите од Москва“, чекаа соџвакан материјал склопен во неколку реда и неколку точки! Да прочитаат, дознаат, и толку. Можеби грешката беше и во пре-бомбастичната најава. Но, секако, беше и во човечката прироа да го очекува она што го поскаува. Исто ми е малку непријатно, што сите […]

ВУЧИЌ НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СРБИЈА: По 80% обработени гласови, Вучиќ води со 55.1% од гласовите

  • April 2, 2017
  • Коментари
Граѓаните на Србија бираа претседател на Републиката. На основа на 80% од обработените гласови Вучиќ освил 55.1%, Јанковиќ 16.2%, Максимовиќ 9.3%, Јеремиќ 5.7%, Шешељ 4.4%, Обрадовиќ 2.3%, Радуловиќ 1.4%, Стаматовиќ 1.3%, Чанак 1.2%, Поповиќ 1.1%, Паровиќ 0.3% Според прелиминарните податоци, изборите во Србија на кои се бираше нов претседател, немало инциденти, а изборниот процес поминал […]

ВУЧИЌ ПРЕД ПОБЕДА: Според 50,30 отсто обработени гласови, Вучиќ има огромна предност -58,40 отсто од гласовите

  • April 2, 2017
  • Коментари
Александар Вучиќ е пред победа во првиот круг од претседателските избори во Србија. Според 50,30 отсто обработени гласови, Вучиќ има огромна предност пред Саша Јанковиќ со совоени 58,40 отсто од гласовите. Јанковиќ е на втората позиција со 13,60%. Трет е Лука Максимовиќ- Бели со 9,20%, четврт Вук Јеремиќ со 5,60%, додека петти Војислав Шешељ со […]

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ покажува дека е во паника

СДСМ со секоја нова прес-конференција покажува во каква паника е нивната партија, откако народот јасно им кажа дека залудно ја прифатиле тиранската платформа и залудно се пазареле со највисоките државни и национални интереси, бидејќи тиранска влада нема да ја води Република Македонија. Ова го порачува ВМРО-ДПМНЕ во пишана реакција на денешната прес-конференција на Петре Шилегов […]

ЗАВРШИ ГЛАСАЊЕТО ВО СРБИЈА: Резултати се очекуваат околу 22 часот

  • April 2, 2017
  • Коментари
Гласачките места во Србија се затворени во 20:00 часот. Право за глас за еден од 11-те кандидати за претседател имале 6.724.949 граѓани. Спрема податоците на Републичката изборна комисија до 18 часот правото на глас го искористиле 46,92 проценти од гласачите, додека на Ипсос до 19 часот гласале 49,8 проценти. Претставниците на сите организации, вклучувајќи ги […]

ГРУЕВСКИ НА УВИД ВО ГРАДБАТА НА НАЈМОДЕРНАТА УНИВЕРЗИТЕТСКА САЛА:УКИМ добива нова сала вредна 2.5 милиони евра

Денеска во посета на салата беше лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, во придружба на директорот на АМС Марјан Спасески и заменик министерот за образование и наука, Спиро Ристовски. Македонија ја доби најмодерната универзитетска спортска сала во својата историја. Tаа има 800 седишта и се простира на скоро 6.000 метри квадратни, од кои 3.067 метри квадратни […]

ЧЕТВРТИОТ ПРИНЦИП ОД МАНИФЕСТОТ: Пазарна економија за подобар стандард на секој граѓанин

Пазарна економија за подобар стандард на секој граѓанин е четвртиот принцип од Манифестот кој денеска го претстави ВМРО-ДПМНЕ. Пазарна економија за подобар стандард на секој граѓанин -Неопходно е национално обединување околу целите за подобра економија, повисок раст, повеќе инвестиции, поуспешни претприемачи, новоотворени работни места за нашите граѓани, затоа што тоа е навистина најпотребно. Докажавме дека […]

ТРЕТИОТ ПРИНЦИП ВО МАНИФЕСТОТ: Владеење на правото за успех на државата

Владеење на правото за успех на државата е третиот принцип во Манифестот за единствена Република Македонија, кој денеска го промовираше ВМРО-ДПМНЕ.Владеење на правото за успех на државата. -Почитувањето на Уставното уредување и законите на целата територија, без селективност е предуслов за успешна држава. Културата на законитост и на почитување на законите, доверба во правниот поредок […]

ТРЕТИОР ПРИНЦИП ВО МАНИФЕСТОТ: Владеење на правото за успех на државата

  • April 2, 2017
  • Коментари
Владеење на правото за успех на државата е третиот принцип во Манифестот за единствена Република Македонија, кој денеска го промовираше ВМРО-ДПМНЕ. Владеење на правото за успех на државата -Почитувањето на Уставното уредување и законите на целата територија, без селективност е предуслов за успешна држава. Културата на законитост и на почитување на законите, доверба во правниот […]
Страница 1 од 212 »