Day: April 3, 2017

(Видео)„МАКЕДОНСКОТО СЦЕНАРИО“ ЗАПОЧНА ВО СРБИЈА: Хулигански протести пред српскиот парламент, се сквернават споменици и се фрла со шишиња кон зградата на Собранието!

Започма спроведувањето на „Македонското сценарио“ на кое во текот на целата предизборна кампања предупредуваше Александар Вучиќ, кој вчера стана нов претседател на соседна Србија. Но, освен предупредувањето Вучиќ во текот на кампањата ијзави и дека ќе ги превземе сите неопходни мерки да не дозволи ескалација како во Македонија Според српските медиуми, група хулигани вечерва се […]

УБК ИМА ПОДАТОЦИ ДЕКА ТАЛАТ ЏАФЕРИ Е ВМЕШАН ВО МАСАКРОТ КАЈ ВЕЈЦЕ: Јанко Бачев повика да се отфрли албанската платформа!

Народно движење за Македонија, политичка партија предводена од Јанко Бачев,  предлага отфлање на сеалбанската платформа за редефинирање на Македонија и повлекување на предлогот Талат Џафери да биде собраниски претседател. Џафери, според УБК при МВР е вмешан во заседата кај Вејце каде ѕверски беа убиени осуммина македонски бранители во еден од најкрвавите и најбрутални масакри во […]

ТУСК СЕ ОБРАТИ НА РУСКИ: Сочувство до семејствата на загинатите во терористичкиот напад во Санкт Петербург!

Претседателот на Советот на Европа Доналд Туск му се обрати на рускиот народ на руски јазик Доналд Туск на својот профил на Твитер на руски напиша: „Моите мили се со жртвите на експлозијата во метрото во Санкт Петербург, со нивните семејства и најблиските“. Мои мысли с жертвами взрыва в метро в Санкт-Петербурге, с их родными […]

АЈДЕ МАЛКУ СЕГА НИЕ ДА СЕ ЗАКАНИМЕ: Ако ЕУ продолжи да притиска влада на Заев, Македонија ќе го пушти мигрантското цунами!

Секој потег од Скопје би бил потполно легален бидејќи Иванов нема обврска пред Туск, туку пред граѓаните на Македонија, изјавил за Спутник Миленко Неделковски Македонија можеби најде политички капитал кој би ги спречил европските притисоци поради внатрешната криза. Претседателот на Советот на Европа Доналд Туск се состана денес, по трет пат во рок од две […]

КУМАНОВЧАНИ СО МАСОВЕН МАРШ: НЕ сакаат двојазичност во нивниот град, како и на целата територија на Македонија

 • April 3, 2017
 • Коментари
Кумановчани вечерва повторно со масовен марш низ улиците на градот ја изразија својата поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, со цел да ја искажат својата загриженост за иднината на државата и во одбрана на унитарноста на Република Македонија. Граѓаните јасно и гласно вечерва кажаа дека НЕ сакаат двојазичност во нивниот град, како и на […]

ЗА ШТИПЈАНИ И ДОЖДОТ НЕ БЕШЕ ПРЕЧКА ЗА ДА ДАДАТ ПОДДРШКА ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

 • April 3, 2017
 • Коментари
И покрај дождот Штипјани вечерва повторно дадоа масовна поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Граѓаните на Штип повторно упатија порака дека нема да дозволат никакви Тирански платформи и мешање на странски држави во политиките на Македонија. Штипјани велат стојат на браникот на татковината. ТАГОВИ:

Во Кичево се одржа протест на иницијативата „За заедничка Македонија”

 • April 3, 2017
 • Коментари
Пред платото на Домот на културата во Кичево вечерва протест одржа Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија”, а пред присутните се обрати Даме Силјаноски. -Потсетуваме дека целта на нашиот протестен марш е да упатиме порака за унитарна, заедничка Македонија на сите граѓани, но без прифаќање на платформи создадени во туѓи држави. Граѓаните се освестија и нема да дозволиме […]

СТРУМИЧАНИ ИСПРАТИЈА ПОРАКА: „НЕ“ за двојазичноста и дебати кои се вовед во промена на знамето, химната и грбот на Република Македонија

 • April 3, 2017
 • Коментари
Улиците во Струмица повторно полни со граѓани кои даваат поддршка за граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Граѓаните уште еднаш решија да кажат „НЕ“ за двојазичноста и дебати кои се вовед во промена на знамето, химната и грбот на Република Македонија. ТАГОВИ:

НЕГОТИНО: Пред вас имате народ, имате нација со изграедни вредноси и утврден идентитет

 • April 3, 2017
 • Коментари
Граѓанската иницијатива за заедничка Македонија и вечерва организираше протестен марш во Неготино. Пред присутните се обрати студентката Ивона Атанасова. – Чадори, бомбаши, предавници и трговци. Пред вас имате народ, имате нација  со изграедни вредноси и утврден идентитет. Нација која гордо и исправено ја пее својата химна, порача Атанасова. На сите кои секојдневно протестираат таа им […]

КАВАДАРЦИ: Цврсто се залагаме за унитарна, самостојна, слободна и независна Македонија

 • April 3, 2017
 • Коментари
Протестен марш и вечерва се одржа во Кавадарци.  Кавадарчани мирно протестираа движејќи се од новоизградената црква “Света Петка” во новиот центар на градот, преку главната улица „Илинденска”, до општинската зграда на градскиот плоштад. Пред присутните се обрати Сава Манева, пензиониран историчар. Потсетувајќи на повеќе историски моменти од историјата на македонскиот народ, таа укажа на неколку […]
Страница 1 од 41234 »