Day: April 3, 2017

ОХРИЃАНИ МАСОВНО НА УЛИЦИТЕ:Осуда за обидите за мешање на странците во внатрешните работи на Македонија

  • April 3, 2017
  • Коментари
Граѓани на Охрид попладнево повторно излегоа на улица, во знак на поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Со протестен марш низ улиците на градот ја изразија својата поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, изразувајќи ја својата загриженост за иднината на државата и за зачувување на унитарноста на Република Македонија. – И денеска се […]

УХМР СО ВОНРЕДНА ПРОГНОЗА:Подгответе се за дожд и снег на планините

  • April 3, 2017
  • Коментари
Во Македонија денеска ќе преовладува облачно и посвежо време со врнежи од дожд со послаб, а во западните и јужните делови повремено со умерен интензитет. На повисоките планини можен е и повремен снег. До четврток ќе преовладува променливо облачно време со повремени локални врнежи од дожд. На повисоките планини ќе има услови за повремен снег. […]

СОЧУВСТВО ДО СЕМЕЈСТВАТА НА ЗАГИНАТИТЕ: Македонското МНР меѓу првите со сочувство по терористичкиот напад во Санкт Петербург!

Министерството за надворешни работи на Република Македонија изразува сочувство за семејствата на загинатите и повредените во експлозијата што денеска се случи во Санкт Петербург, Руска Федерација. Од Министерството за надворешни работи информираат дека се во постојан контакт со надлежните институции во Руската Федерација и до овој момент нема добиено информација за повредени и/или загинати македонски […]

НЕ ТРЕБА РЕФЕРЕНДУМ ЗА ИМЕТО: Треба референдум за да се праша народот дали сака да оди во ЕУ или не!

Вие знате дека ако има евроскептик меѓу нас тоа сум јас, политичките партии не водат тука, не знам дали не прашаа но, сакаат да не прашаа за референдум за името. Не ни треба референдум за да знаеме кои сме, ни треба референдум за да знаеме каде одиме и да се прашаме сите дали овој е […]

ЃОРЃЕ ИВАНОВ ИМ ПОВТОРИ НА БРИСЕЛСКИТЕ БИРОКРАТИ: Не!

Македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов уште еднаш му кажа „НЕ“ на Брисел кога станува збор барањето да се предаде мандатот за состав на нова Влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев Иванов, денес на претседателот на Советот на Европа Доналд Туск му го пренесе неговиот став во врска со тоа прашање е непроменет. Заев, заедно со […]

(Во живо)ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО САНКТ ПЕТЕРБУРГ: 10 загинати, преку 50 повредени – Путин на лице место во Санкт Петербург!

  • April 3, 2017
  • Коментари
Истражниот комитет на Русија соопшти дека е започната истрага поради тероризам по повод експлозијата во метрото во Санкт Петербург во која загинаа 10 луѓе, додека 50-тина се ранети Како што претходно известуваа медиумите, експлозијата одегнала вагон во метрото кое се движело помеѓу станиците „плошта Сени“ и „Технолошкиот институт“. Нешто претходно, портпаролот на гувернерот на Санкт […]

(Во живо)ГРМИ ПРЕД СЕДИШТЕТО НА ЕУ: Не во ЕУ! Референдум за влез во ЕУ и НАТО!

Илјадници граѓани денеска излегоа на улиците за поддршка на Граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА и се упатија кон зградата на ЕУ во центарот на Скопје.

УМИЛКУВАЊЕТО КАЈ ЗАПАДОТ ЈА РАСТУРИ МАКЕДОНИЈА: Западот нема интерес во Македонците, виткањето кичма пред нивните барања ја растури државата!

Слепите про-ЕУ и про-НАТО заложби на Македонската политика без исклучок, согласувањето со секое барање на западните организации, умилкувањето кон бриселските и вашингтонските бирократи ја доведоа Македонија на работ на распад, смета српскиот аналитичар Душан Пророковиќ од Центарто за стратешка алтернатива Според него, Западот нема голем интерес во Македонскиот народ кој се соочува со намалување на […]

ЗАГРИЖЕНОСТА НА МИЛОШЕВИЌ СЕ ОСТВАРУВА: Каков бил разговорот помеѓу Киро Глигоров и Слободан Милошевиќ?

  • April 3, 2017
  • Коментари
За многумина остана мистерија начинот на кој Киро Глигоров и тогашното раководство на државата успеа да ја извади Македонија од СФРЈ без ниту еден конфликт и крвопролевање, во услови кога се разгоруваше најкрвавата војна на Балканот по Втората Светска војна Душан Прокоровиќ, директор на Центарот за стратешка алтернатива во својата послдна колумна објаснува за дел […]

ЖЕРНОВСКИ И ШИПОВИЌ СЕ СКАРАЛЕ УШТЕ ПРЕД ДВЕ ГОДИНИ: Наместо да одговори зошто постојано е на „службен пат“, Жерновски го обвинува Шиповиќ!

Денес, претседавачот со Советот за општина Центар, Мирослав Шиповиќ си поднесе оставка.  Шиповиќ кој важеше за близок соработник на Жерновски, кој пак организираше протести за негово ослободување од притвор поради основано сомнение за направен финансиски криминал, сега во опозициските медиуми го обвинува за „зачудувачки однос по прашањето за ДУП-от на Водно“. Според Жерновски, односите помеѓу […]
Страница 2 од 4«1234 »