Day: April 10, 2017

И оваа недела продолжува маршот во Кичево: Ќе останеме на улица колку што е потребно

 • April 10, 2017
 • Коментари
Пред Домот на културата во Кичево вечерва продолжи грѓанскиот протест на иницијативата „За заедничка Македонија”. На присутните им се обрати Даме Силјаноски кој во име на иницијативата рече дека и оваа недела маршот продолжува. – Ви благодарам што неуморно стоите на браникот на татковината, во одбраната на нејзината унитарност и самостојност. За нас е неприфатливо да се […]

Гевгеличани порачаа: Послушајте го срцето македонско и откажете се од тиранската платформа

 • April 10, 2017
 • Коментари
Во Гевгелија и вечерва се одржа мирен протестен марш како поддршка на иницијативата „За заедничка Македонија“. – Рековме и не одрекуваме. Тука сме и ќе останеме на улиците се додека не се откажат од тиранската платформа, порачаа граѓаните кои го почнаа маршот од собирното место, пред споменикот на Сава Михајлов, а го завршија на шетелиштето во […]

Беровчани повторно кажаа дека сакаат унитарна и суверена Македонија, а не двојазична држава

 • April 10, 2017
 • Коментари
Берово повторно обоено во црвена и жолта боја, граѓаните повторно во голем број дадоа поддршка за граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Беровчани повторно мирно го изразија својот револт поради тоа што одредени политичари, со желба по секоја цена да дојдат на власт, спремни да си играат со националните интереси на Република Македонија. ТАГОВИ:

Река од народ во Охрид и вечерва: За знамето, јазикот, уставот и химната нема преговори

 • April 10, 2017
 • Коментари
Река од народ во Охрид и вечерва застана во одбрана на државата, давајќи масовна поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА. Охриѓани повторија дека се против платформа создадена во друга држава, за други интереси и од луѓе кои не и мислат ништо добро на татковината. Нагласија дека за знамето, јазикот, уставот и химната нема преговори

Штипјани порачаа: Ние сакаме унитарна Република Македонија

 • April 10, 2017
 • Коментари
 Штипјани уште една кажаа „НЕ“ на политичарите кои за да дојдат на власт по секоја цена се спремни да ја прифатат Тиранската платформа. Улиците на градот повторно беа обоени во црвено и жолто, граѓаните уште една покажаа дека се против двојазичноста и дебати кои се вовед во промена на знамето, химната и грбот на Република […]

Граѓаните на Пробиштип масовно кажаа „НЕ“ за двојазична и бинационална држава

 • April 10, 2017
 • Коментари
Граѓаните на Пробиштип повторно во голем број излегоа на протест во знак на поддршка за граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Тие на улиците уште еднаш порачаа дека се против двојазична и бинационална држава и дебати кои се вовед во промена на химната, знамето и грбот на Република Македонија. ТАГОВИ:

Граѓаните на Куманово и вечерва категорични: НЕ за двојазичност

 • April 10, 2017
 • Коментари
Кумановчани ниту вечерва не пропуштија да дадат поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА. Граѓаните на Куманово порачаа дека се за унитарна и суверена држава и повторно кажаа „НЕ“ за двојазичноста и дебатите кои се вовед во промена на знамето, химната и грбот на Република Македонија. Тргнаа од соборниот храм „Свeти Никола“, поминаа низ централните градски улици и […]

ВУЧИЌ ПО СРЕДБАТА СО „ВОЕНИОТ ХУШКАЧ“: Од клучно значење е што побрзо да се реши кризата во Македонија!

Српскиот премиер Александар Вучиќ и американскиот сенатор Џон МекКејн денеска во Белград разговарале за состојбата во Македонија и во регионот. На прес-конференција по завршувањето на средбата, Вучиќ истакнал дека решавањето на проблемот во Македонија е од клучно значење за регионот. – За стабилноста и мирот во регионот многу е важно на мирен начин да се […]

ПОТЦЕНЕТЕ ГО НАРОДО И ЌЕ ВИДИТЕ ШТО ЌЕ СИ ДОБИЕТЕ: Граѓаните порачаа дека не се плашат од закани!

Прееска прочитав една изјава на нам добро познатата Маја Коцијанчиќ, рече дека очекувала брз избор на претседател, една работа пропуштила во нејзиното обраќање кон нас, доколку очекува брз избор на претседател потпишан на документ создаден во Тирана, требало да каже дека се работело за тиранскиот парламент, не за скопскиот, не за македонскиот, порача Богдан Илиевски, […]

СДСМ НЕМА ХРАБРОСТ ДА СЕ ОСМЕЛИ: Ристо Никовски смета дека СДСМ нема да се осмели нелегално да избере претседател на Собранието

Сегашната ситуација во Собранието е нешто што е во цел свет можно, се случува, ако сакате и реално. Дебати, неограничени дебати и така се води една парламентарна борба, за секој да си го наметне она што смета дека е поправично, покорисно итн. Го имало во Италија, го имало во бројни земји, изјави во гостувањето во […]
Страница 1 од 3123 »