Day: April 16, 2017

МИЛЕНКО НЕДЕЛКОВСКИ: Македонска платформа со максималистички барања, па потоа да преговараме!

Усталените, иако максимално нерационални и незаконски, права што во Македонија ги има добиено албанското малцинство (16%) тешко со било каков мирен и дипломатски речник и однесување можат да им се одземат. А, нужно е да им се одзмеат. Нивните “права“ ги лимитираат, кочат и одземаат нашите права. Згора на се‘, ветувањата што албанците во Македонија […]

ГРУЕВСКИ ЗА ВЕЛИГДЕН ВО ЛЕСНОВСКИОТ МАНАСТИР: Семејството Груевски за Велигден во Лесновскиот Манастир, и со прошетка низ Македонската историја!

  • April 16, 2017
  • Коментари
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски заедно со семејството го дочека најголемиот христијански празник Велигден во Лесновскиот манастир во пробиштипското село Лесново. Семејството Груевски присуствуваше на вечерната литургија, каде заедно со премиерот Емил Димитриев, неговото семејство и бројните верници го дочекаа Христовото воскресение. Претходно во текот на вчерашниот ден, Груевски со семејството ја посетија црквата ,,Св. […]

ЧЕСТИТКА ОД ИВАНОВ: Да ја сакаме, почитуваме и чуваме Република Македонија!

Сакам на сите Христијани да им го честитам овој голем ден- Велигден, ден кога симболично животот ја победи смртта. Затоа, да се радуваме на животот, на сите добрини и убавини што тој ни ги носи, изјави денеска претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, кој присуствуваше на литургијата по повод Велигден во Соборниот храм „Свети Климент […]

ПУТИН И ТРАМП ВО ЦРКВА ЗА ВЕЛИГДЕН: Меркел на плажа и во спа центар!

Христијаните оваа година Велигден во слават во ист ден, а така е и со светските лидери. Претседателот Владимир Путин и премиерот на Русија Димитриј Медведев, вчеравечер беа заедно со своите граѓани по повод најголемиот христијански празник Велигден во храмот на Исус спасителот во Москва. Американскиот претседател Барак Обама празникот ќе го помине во луксузна куќа, […]

НА ВЕЛИГДЕН ВО ЦРКВА: Премиерот Димитриев на Велигденска литургија во храмот „Свети Никола“ во Штип!

  • April 16, 2017
  • Коментари
По повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, претседателот на Владата на Република Македонијa, Емил Димитриев, денеска присуствуваше на Велигденска литургија во храмот „Свети Никола“ во Штип.

ФОРМИРАЊЕ НА ВЛАДА БИЛО ЗАБРАНЕТО ОД ЕДНА АМБАСАДА: Која амбасада го притисна копчето во ДУИ?

Голем број на новинари и медиуми последниве недели изнесоа информација дека американската амбасада директно интервенирала во ДУИ, и кај Али Ахмети да не договара владина коалиција со ВМРО ДПМНЕ, и со тоа амбасадата на САД неспоредно и надвор од меѓународното и домашно право извршила притисок и диктирала политички настани и одлуки кои доврдоа до масовни […]