Day: April 23, 2017

СЕ ЗАПАЛИ ЈУГО КАЈ МАВРОВКА: Пожар на крстосницата кај трговскиот центар Мавровка!

  • April 23, 2017
  • Коментари
За среќа пожарникарите реагираа навреме и остана дел од Југото. Пред трговскиот центар „Мавровка“ во Скопје попладнево се запали „југо“. Интервенираше и едно противпожарно возило. Полицијата најавува подетални информации во утрешниот нивен билтен. За среќа пожарникарите реагираа навреме и остана дел од Југото.

НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ВО ФРАНЦИЈА: Масовни демонстрации во Франција по соопштување на резултатите од претседателските избори!

Во источниот дел на Париз, на плоштадот Бастиља, вечерва избија судири помеѓу демонстрантите и полицијата по информацијата дека кандидатот на десницата Марин Ле Пен се квалификувала во вториот круг од претседателските избори, при што полицијата испалила солзавец за да ја растера толпата демонстранти АФП пренесува дека некои од левичарските демонстранти фрлале шишиња и петарди на […]

ПРЕСВРТ ВО ФРАНЦИЈА: Марин Ле Пен води со 24.3% наспроти Макрон со 22.28% според МНР на Франција!

Претседателката на „Националниот фронт“ Марин Ле Пен води во првиот круг на изборите за претседател на Франција, се првите прелиминарни податоци на Министерството за надворешни работи на Франција По 44.89% од преброените гласови, Ле Пен освоила 24.3% од вкупниот број на гласови, додека на второ место е Емануел Макрон со 22.28%. На трето место е […]

ПРВИ РЕЗУЛТАТИ ОД ИЗБОРИТЕ ВО ФРАНЦИЈА: Втор круг избори со повисоки шанси за победа на Ле Пен!

  • April 23, 2017
  • Коментари
Бившиот француски министер за економија Емануел Макрон засега освои 23.7% од гласоите, додека е веднаш позади него со 21.7% е лидерката на Националниот фронт Марин ле Пен, според прелиминарните податоци на претседателските избори во Франција кои ги соопшти ИПСОС Тоа воедно значи дека Макрон и Ле Пен, според прелиминарните податоци, одат во втор круг на […]

ГНЕВОТ КАЈ НАРОДОТ Е ОПАСЕН: Им честитам на организаторите кои сеуште некако го контролираат гневот, но до кога?

Лично јас мислам дека истоврeменото одржување на локалните и парламентарните избори е најбезболниот начин да се излезе од оваа ситуација. Јас се плашам од друго нешто, нараснува гневот кај народот и во таква една ситуација можам да им честитам на тие организатори на собирите на кои што неколку пати сум бил и знам тоа како […]

НАЈЗДРАВИОТ КОЛАЧ НА СВЕТОТ: Рецепт стар повеќе од 6.000 година

Еве уште еден доказ дека најдобрите работи се  всушност и најједноставни. Овој рецепт за колач е стар повеќе од 6.000 години.  Се споменува дури и во Хомеровата Илијада, познат е како грчи појадок, а доаѓа од подрачјето на Грција, Египет и Блискиот Исток. Денес е познат како пастели, а се подготвува само од две состојки- […]

ДОДИК НЕ ГИ „ФЕРМА“: Одби да се поздрави со амбасадорката на САД во Босна!

Претседтелот на Република Српска Милорад Додик, на денешната комеморација во Долна Градина за жртвите на усташките злочини, одби да се ракува со амбасадорката на САД во БиХ Морин Кормак Како што пренесува „Блиц“ и сараевски „Дневни аваз“, Додик се ракувал со сите, па и со политичките опоненти Младен Иваниќ и Борислав Бореновиќ, но кога амбасадорката […]

ФРАНЦУСКИТЕ ИЗБОРИ АПОКАЛИПСА ЗА ЕВРОПСКАТА УНИЈА: Ќе има се повеќе храбри претседатели како Ѓорѓе Иванов кои ќе кажат „НЕ“

Ќе гледаме ли по 7.мај и втор круг на избори во Франција и ќе го читаме насловот: Франција нов сојузник на Русија во Сирија, Франција ги закопува ЕУ и еврото, или дури – Франција го напушта НАТО? Дали изборите во Франција ќе донесат апокалипса за Европската унија? Ако може да се суди по западните медиуми […]

РУСКА РАКЕТА ЛЕТА ДО КРАЈОТ НА СВЕТОТ: Не постои точка на светот каде што руската „Сатана“ нема домет!

  • April 23, 2017
  • Коментари
Интерконтинентаните балистички ракети се главно средство во одвраќање и само неколку земји поседуваат таква врста на оружје. Групата која ја чинат Русија, САД, Франција и Кина, наскоро би моежела да добие нов член, Северна Кореја. Ова е ранг-листата на ракети кои имаат најголем домет. Р-36 (СС-18 Сатана), Русија – домет 16.000 километри Во асортиманот балистички […]

ЗАТВОР ОД ТРИ МЕСЕЦИ ДО ТРИ ГОДИНИ: Насилникот од СДСМ ќе одговара пред суд за претепувањето на момче кое нарачало патриотска песна!

  • April 23, 2017
  • Коментари
Насилникот од редовите на СДСМ, Максим Димитриевски, кој на шести овој месец причини тепачка во ресторанот „Палас“ во Куманово, при што му нанесе телесни повреди на свој помлад сограѓанин, наскоро ќе треба да оди на суд и да одговара за своето насилничко дејствување. Имено од извори блиски до истрагата дознаваме дека против Димитриевски е поднесена […]
Страница 1 од 212 »