Day: May 1, 2017

ВО ТИРАНА НА КОНСУЛТАЦИИ: Мухамед Зекири на консултации во Тирана откако пропадна обидот да предизвикаат граѓанска војна!

Радикалното албанско крило во СДСМ предводено од редикалниот исламист Мухамед Зекири денес беше на консултации во Албанија по половично успешниот обид за ескалирање на состојбите во државата По верификувањето на т.н. Тиранска платформа, која Зоран Заев и СДСМ ја потврдија, а во која се бара билингвална и бинационална држава, федерално уредена, без физички граници помеѓу […]

СТРАШНА ЖЕЛЕЗНИЧКА НЕСРЕЌА ВО СКОПЈЕ: Едно лице тешко повредено

Едно лице е потешко повредено во железничка несреќа која се случила денеска околу 16:30 часот на пругата кај Новоселски пат. Според информациите до кои дојдовме, несреќата се случила кога воз кој сообраќал од Скопје кон Генерал Јанковиќ удрил во патнички автомобил „Форд Фиеста“ со скопски регистерски таблички управуван од Д.С. Од ударот, Д.С. се здобил […]

ПОЧНАА ДА СЕ МНОЖАТ АЛБАНСКИ ЗНАМИЊА:Албански знамиња поставени на рампа на пруга во Куманово

  • May 1, 2017
  • Коментари
На објект на Македонски железници кај патниот премин село Ваксинце- Куманово, каде што се поставени желеничките рампи, на ограничувачот за висина на патниот премин, од страна на непознато лице биле поставени две албански знамиња. Случајот бил пријавен вчера околу 18: 30 часот од страна на вработен во Македонски железници, а увид на местото на настанот […]

ИБРАХИМИ: Ќе има зголемување на минималната плата за околу 20 отсто

Законот за минимална плата ќе претрпи измени и ќе има нејзино зголемување за околу 20 отсто. Ова денеска го истакна министерот за труд и социјална политика Ибрахим Ибрахими по работната средба со претставници на репрезентативните синдикати во Македонија. Посочи дека станува збор за првични разговори меѓу претставниците на синдикатот и Министерството за зголемување на минималната […]

ГРУЕВСКИ ДО ХОЈТ ЈИ: Само нови избори се излез од кризата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на денешната средба со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји ги соопштил ставовите за најновите случувања во земјата, политичката ситуација и аспектите за излез од неа. Како што стои во соопштението, од страна на ВМРО-ДПМНЕ беше истакнато дека Македонија се наоѓа во длабока политичка […]

ЗАЕВ ПОЧНА СО ТИРАНСКАТА ПЛАТФОРМА: Македонија пред распад

-Не ме викај ФИРОМ, викај ме Илирида, гласи порака на огромниот транспарент кој денеска во Тетово го развеаја поддржувачите на Заев. По нелегалниот избор на Талат Џафери за претседател на Собранието, Зоран Заев и СДСМ започнуваат со спроведување на Тиранската палтформа која ја нарушува унитарноста на Македонија и е вовед во распарчување на државата. -Не […]

ХОЈТ БРАЈАН ЈИ:Да се озвоможи парламентарното мнозинство да формира влада

Да се овозможи формирање влада со нова владина програма за да тргнат реформите. Ова е ставот што го делат САД, ЕУ, НАТО и Берлин, порача заменик помошникот државен секретар на САД Хојт Брајан Ји, кој престојува во Македонија. – Потребно е политичките лидери, граѓанското општество и граѓаните да работат заедно во духот на соработката со […]

ВУЧИЌ: Баш ми е гајле за забелешките и критиките-НЕ ДАВАМ НИКОЈ ДА ГО ГАЗИ ОБРАЗОТ НА НАРОДОТ

Александар Вучиќ денес изјави дека не се прекинати дипломатските односи со Франција по одлуката на Апелациониот суд да го отфрли барањето за екстрадиција на поранешниот водач на УЧК Рамуш Харадинај, но дека нема да дозволи некој да ја погазува Србија. ,,Не ги прекинуваме дипломатските односи, само Ви кажувам дека немора да одите на службен пат […]

ФРЧКОВСКИ ПРИЗНА: СДСМ свесно и намерно ја испровоцирале реакцијата на граѓаните

Во четвртокот на начин кој е против деловникот на Собранието, нелигитимно за претседател на Собранието беше избран пратеникот на ДУИ, Талат Џафери. Ваквиот начин на избор го крена гневот на граѓаните, кои влегоа во Собранието. Многумина сметаат дека станува збор за смислено сценарио на опозициската СДСМ, која изборот го направи во 18 часот кога граѓаните […]

МИНИСТЕРОТ НУХИУ ЗНАЕЛ ДЕКА СЕ ПОДГОТВУВА СЦЕНАРИО ВО СОБРАНИЕ: Зошто Нухиу ја криел информацијата

Јас морам да констатирам дека имам сомневања дека Агим Нухиу имал информација дека се подготвува такво сценарио во Собранието на Република Македонија и тоа веднаш после завршувањето на седницата, истакна директорот на БЈБ Митко Чавков, кој беше гостин во Вестите на ТВ Сител. -Никој не можевме да претпоставиме или да процениме дека после завршувањето на […]
Страница 1 од 212 »