Day: May 4, 2017

Куманово бара нови избори: Нема да дозволиме разнебитување на Македонија

  • May 4, 2017
  • Коментари
Кумановци вечерва масовно протестираа за да дадат поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, која веќе 67 дена протестира ширум целата држава против Тиранската платформа и нејзиното наметнување. Тие побараа нови избори на кои народот ќе се изјасне за својата судбина и за Тиранската платформа. Кумановци порачаа дека нема да дозволат разнебитување на Македонија.

УШТЕ ЕДНА ПОТВРДА НА ЛАГИТЕ НА ОПОЗИЦИСКИТЕ МЕДИУМИ: Дурловски е дел од „За заедничка Македонија“

Паднаа во вода шпекулациите на опозициските медиуми. Игор Дурловски се појави на денешниот протестен марш на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и покрај тоа што медиумите блиски до СДСМ шпекулираа дека тој наводно се повлекол и оти веќе нема да протестира. Според Богдан Илиевски, Дурловски побарал малку повеќе време за себе за како што вели, […]

Охриѓани и денеска со поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА- побараа нови избори

  • May 4, 2017
  • Коментари
Граѓани на Охрид попладнево излегоа на протест за поддршка на иницијативата „За заедничка Македонија и побараа нови избори. Гоце Китески во нивно име ги повика сите граѓани на Република Македонија да излезат и да го продолжат делото на Гоце Делчев и неговите идеали за самостојна и слободна Македонија. Протестот почна на плоштадот кај охридската гимназија, […]

ГРУЕВСКИ ОСТВАРИ СРЕДБА СО ВИСОКИ ПРЕТСТАВНИЦИ НА ОБСЕ: ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи да дејствува согласно интересите на граѓаните

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со членовите на Извршниот комитет на партијата Никола Попоски, Никола Тодоров и Влатко Ѓорчев остварија средба со високи преставници на делегацијата од ОБСЕ. На средбата беа презентирани ставовите на ВМРО-ДПМНЕ за актуелната состојба и предизвиците со кој се соочува државата. Од страна на ВМРО-ДПМНЕ беше осудено непочитувањето на Уставот, […]

ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА: Правдата ќе ги стигне сите кои се обидоа да го изведат скандалозното сценарио за државен удар, овој шверцерај во институциите- НЕ СЕ ОТКАЖУВАМЕ!

Денеска ни го убија апостолот Гоце Делчев. Денеска нашето срце е со него зашто и ние сме предадени, истакна од пред Собранието членот на Граѓанската иницијатива, Борис Дамовски кој, заедно со насобраниот народ, го спушти знамето во чест на Делчев. Тука сме денеска во центарот на оваа нефункционална држава, но тука сме затоа што ја […]

ВМРО-ДПМНЕ: Да не се приведуваат недолжни луѓе брзајќи да се покаже некаков резултат за немилите настани во Собранието

ВМРО-ДПМНЕ апелира до институциите кои што се грижат за владеење на правото да не приведуваат недолжни луѓе брзајќи да покажат некаков резултат за немилите настани кои што се случија во Собранието, велат од партијата. Во продолжение следува интегрален текст од прес-конференцијата на Антонио Милошоски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. Во текот на вчерашниот ден до […]

ТЕМЕЛКОВ: Прекрасно и од Бога благословено е што сме Македонци

Никогаш не и се израдувавме на татковината. Со едната рака ја оравме, со другата ја браневме и до денов денешен ја немаме целата асално одбрането, па сепак, прекрасно и од Бога благословено е што сме Македонци, истакна на денешниот протестен марш на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, актерот Петар Темелков. Вели дека во минатото Македонија […]

ЏАФЕРИ ПРАТИ ПИСМО ДО ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ

Талат Џафери во писмото го известува претседателот на државата Ѓорге Иванов  да го додели мандатот на Заев. Писмото е пратено во Кабинетот на шефот на државата, потврдуваат за ТВ 24 од Собранието. Претседателот на државата во последното соопштение по средбата со високиот претставник на Стејт департментот Брајан Хојт Ји побара гаранции од лидерот на СДСМ […]

ЗАЕВ ПЛАНИРАЛ БРАТОУБИСТВЕНА ВОЈНА: Српското воено разузнавање запленило големо количество оружје на пат кон Скопје

  Военобезбедносната агенција (ВБА)на Србија запленила голема количина на оружје на југот од Србија , кое илегално требало да се транспортира  во Македонија, а се претпоставува дека  било наменето за странска инфраструктура на најголемите албански партии чии функционери учествуваа во вооружените судири во Македонија и во Косово, пишува Блиц, повикувајќи се на извори од ВБА. […]
Страница 1 од 212 »