Day: May 5, 2017

СЦЕНАРИО „РАСПАД НА ЈУГОСЛАВИЈА“: Џафери дојде на чело на Собранието да одигра улога каква што Стипе Месиќ одигра во растурањето на СФРЈ!

Дека Талат Џафери не влезе во Собрание и на работната маса во кабинетот на претседателот на Сорбанието, освен македонското, го постави и знаменцето на Албанија и ЕУ, и понатаму некои би можеле да зборуваат дека станува збор за формирање на македонско-албанска владеачка коалиција во соседната земја – пишува др.Слободан Јанковиќ од српскиот Институт за меѓународна […]

ИЛИЕВСКИ: Во притвор има невини луѓе, не смеат ниту минута повеќе да бидат лишени од слобода

Во притвор има невини луѓе. Има луѓе кои таму се држени без докази. Има луѓе кои се тераат да признаат нешто што не го направиле. Има луѓе на кои им се наметнуваат туѓи мислења да ги кажат и да ги потпишат како свои. Таквите луѓе мора да бидат ослободени од притвор. Луѓето за кои нема […]

ДАМОВСКИ: Од државотворен Парламент стана буниште на демократијата

68 дена сведочиме како од државотворен Парламент стана буниште на демократијата. Од внатре се шири реа на измама. Од внатре се шири реа на предавници. Баравме избори, нормално дека ќе бегаат како ѓавол од крст. Има начини како да ги добиеме, бидете сигурни во тоа. Ова на денешниот протестен марш на Граѓанската иницијатива „За заедничка […]

МАКЕДОНИЈА ПОД НАПАД НА ЦИА, НСА И ВИКТОРИЈА НУЛАНД: Три години требаше да поминат, за предупредувањата на iNFOMAX.mk да се прифатат сериозно!

Во вечерашната емисија „Гласот на народот“ со Слободан Томиќ на Радио Слободна Македонија, гостуваа меѓународните експерти : Џулието Киеза, Вејн Медсен и Умберто Паскали. Тие дискутираа за политичката криза во земјата, која според нив е предизвикана од одредени структури на ЦИА, НСА и кругови околу Викторија Нуланд и Сорос. Сите заедно предложија и создавање на […]

БЕСМРТНИОТ ПОЛК ВО СКОПЈЕ: Масовно да се приклучиме и да покажеме дека Македонија отсекогаш била на вистинската, победничка страна!

„Бесмртен полк“ е доброволна граѓанска иницијатива која има за цел во секое семејство да бидат зачувани сеќавања на генерацијата која го победила фашизмот. За првпат, акцијата „Бесмртен полк“ беше одржана во Томск на 9 мај 2012 година. Тогаш, во поворката на „Бесмртниот полк“ учествуваа над шест илјади жители на овој сибирски град со речиси две […]

РУСИЈА ПОНУДИ АЛТЕРНАТИВА ЗА МАКЕДОНИЈА: Евроатлантските интеграции не се единствениот пат, постои и алтернатива која гарантира суверена Македонија!

Рускиот амбасадор во ЕУ Влаимир Чижов изјави дека неговата земја би можела да понуди алтернатива за Македонија, Западен Балкан и било која друга земја, бидејќи „секогаш постои алтернатиа на евроатлантските интеграции“ Запрашан во разговор со одбрани новинари за тоа какво е влијанието на Русија во Македонија, во однос на влијанието на Западот, кое вклучува и […]

ПОД ИТНО ДА ПРЕСТАНЕ ПРОГОНОТ НА НАРОДОТ: ОЈО да не се плаши и да не подлегнува на притисоци-граѓаните на протести пред Јавното Обвинителство!

Веќе втор ден по ред пред Основното јавно обвинителство група граѓани ја даваат својата поддршка на притворените лица по немилите настани во Собранието на Република Македонија на 27 април минатиот месец. Тие најавуваат дека мирниот протест ќе продолжи се додека ОЈО не донесе правилна одлука, со најава дека собирот ќе биде се помасовен. Тие го […]

ГОРАН АНГЕЛОВ ЈА НАПУШТИ ПОЛИЦИСКАТА СТАНИЦА: Обид за полициски притисок врз претседателот на МПЗ „Андон Лазов Јанев – Ќосето“

По неколкучасовен распит во полициската станица во Кисела Вода, претседателот на македонското патриотско здружение „Ќосето“ од Велес, Горан Ангелов ја напушти станицата. Тој бил повикан на разговор во врска со учеството во случувањата во Собранието, а негови приврзаници од здружението дојдоа да му дадат поддршка. Досега Ангелов не е пријавен во ниту една од групите […]

ГРУЕВСКИ ПРЕДУПРЕДИ НА ВРЕМЕ: Кога Никола Груевски предупредуваше за опасноста од губење на државата, некои се занимаваа со сеир во туѓи животи!

Ние не мразиме никого, ние сите ги сакаме и ги почитуваме, но јасно предупредуваме што и следува на Македонија ако ВМРО-ДПМНЕ не добие 63 пратенички места. Мора да си го кажеме тоа. Ако се направи грешка, таа ќе биде кобна, нема враќање назад. Кога нешто од ваков карактер ќе се згреши и ќе се отиде […]

ОБИД ЗА ЕСКАЛАЦИЈА НА КОНФЛИКТОТ: Албански знамиња развиорени во Прилеп, во моменти додека протестирале „За заедничка Македонија“

Во текот на вчерашниот ден, поточно во 19:35 часот, ученици од албанска националност поддржани од нивните соученици паркирани на паркингот пред “Марко Цепенков” ги развиориле албанските знамиња за провокација во Прилеп. Сликата ја прати загрижен минувач кој во тој период поминувал тука и го слушнал громогласното скандирање и овации! Дали постапките на СДСМ и Талат […]
Страница 1 од 3123 »