Day: May 6, 2017

ФИЛИП ПЕТРОВСКИ ЈА ОТКРИВА ПОРАКАТА НА ТАЛАТ ЏАФЕРИ: Книгата која беше ставена на работната маса пред Талат Џафери повика на сеалбанско обединување!

Ве интересираше книгата што Талат Џафери ја стави на неговата маса кога насилно го окупираше кабинетот во Собрание. Еве јас за Вас открив што сакал да ни порача. Ова мора да го споделите за да го видат сите МАКЕДОНЦИ, напиша Филип Петровски на својот Фејсбук профил. -ТОЈ ИСПРАЌА ПОРАКА ЗА ОБЕДИНУВАЊЕ НА НИВНИТЕ ПРОСТОРИ. Се […]

АЛБАНИЗИРАНА МАКЕДОНИЈА: Македонското собрание ќе биде трето во кое Седниците ќе се водат на албански јазик

Талат Џафери од ДУИ, кој од страна на СДСМ во четвртокот вечерта на нелегален начин беше избран за Претседател на Собранието, по скандалот со поставувањето на албанските знамиња во кабинетот на претседателот на Собранието, продолжува во обидите да го крши Уставот, законот и Деловникот за работа на Собранието. Имено, тој планира со седниците во Собранието […]

„БЕСМРТЕН ПОЛК“ ВО РУСИЈА: Единствено Миленко Неделковски како претставник од Македонија на маршот на „Бесмртниот полк“ во Русија!

Маршот на „Бесмртниот Полк“ кој денес ќе стартува во Скопје, а ќе се одржи во повеќе градови од Македонија, исто така ќе се одржи на 9-ти мај во Русија. На маршот кој ќе се одржи во Вороњеж ќе присуствува и Македонскиот новинар Миленко Неделковски, заедно со делегацијата од Црна Гора Членовите на делегацијата се политичари […]

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ДУИ ИЗРЕШЕТАН: Убиецот стрелал повеќе пати во Идризи, а потоа се обидел да се самоубие!

Градоначалникот на општина Боговиње Хазби Идризи починал откако денеска бил застрелан од огнено оружје од Ќ.А. (53) од село Боговиње во угостителски објект во непосредна близина на општината, соопшти Министерството за внатрешни работи. Според МВР, денеска во 10:45 часот Идризи бил донесен во Медицинскиот центар Тетово со повеќе прострелни рани по телото добиени од огнено […]

НА ЕДЕН ВОЈВОДА ТРИ ПРЕДАВНИЦИ: Старата народна на дело во вчерашниот обид на „ТВ21“ за организирано надзборување на Ленин Јовановски

Редовно се докажува точноста и мудроста во старите народни поговорки, па како и онаа „На еден војвода три предавници“ вчера повторно беше докажана во обидот за дебата во организација на албанската телевизија „ТВ21“ каде единствен кој застана на страната на народот беше претседатеот на мото-клубот „Ноќни Волци“ со задача да се спротивстави на останатите тројца […]

УБИЕЦОТ СИ ПУКАЛ ВО ГЛАВА: Детали за убиството на градоначалникот од ДУИ Идризи!

Градоначалникот на општина Боговиње Хазби Идризи починал откако денеска бил застрелан од огнено оружје. Тој бил донесен во тетовската клиничка болница околу 10 часот и 45 минути, но од здобиените повреди починал, потврдија од Министерството за внатрешни работи и од болницата. Според првични информации, врз градоначалникот пукал поранешен вработен во општина Боговиње, Ќ.А., по вербална […]

УБИЕН ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА БОГОВИЊЕ: Непознат сторител пукал во него, градоначалникот починал во болница во Тетово!

Градоначалникот на општина Боговиње Хазби Идризи починал откако денеска бил застрелан од огнено оружје. Тој бил донесен во тетовската клиничка болница околу 10 часот и 45 минути но од здобиените повреди починал, потврдија од Министерството за внатрешни работи и од болницата. Според првични информации, екипи на полицијата и јавниот обвинител се организираат за да се […]

ЖОРО, МИЗЕРИЈО ЕДНА: Лоботомирана, нискокалорична протеинска маса, навлечена на фашизам и новинарска проституција

Не беше прашање дали на некој ќе му „текне“ да направи текст во кој ќе се обиде за настаните во Собранието на 27 април да ја обвини Русија или да бара некаква „руска врска“, прашањето беше само на време, кога некој ќе тресне зелена. И јасно, кој друг би ја треснал зелената, ако не еден […]

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС: ПОМЕН ЗА ВЕЧЕН СПОМЕН НА САШКО ГЕШОВСКИ 1971-1991

  • May 6, 2017
  • Коментари
 6 мај 2017 година, Кавадарци, Македонија – Сашко Гешовски, син на Гоце и Цвета, е роден на 31 октомври 1971 година. Сашко Гешовски загина на денешен ден, пред 26 години, на 06 мај 1991 година во Сплит, како војник во ЈНА, во предвечерието на распаѓањето на поранешна СФРЈ. На 7 мај, еден ден по загинувањето […]

Денеска е Ѓурѓовден – празник на природата и животот

  • May 6, 2017
  • Коментари
Денеска е Св. великомаченик Георгиј – Ѓурѓовден. Свети Георгиј беше родум од Кападокија. Со Христос се запозна во својот дом. Кога татко му пострада за Христа и прими маченички венец, тој и мајка му се преселија во Палестина. Момчето порасна и стапи во војската на 20-годишна возраст дојде до чинот трибунал. Како таков му служеше на […]
Страница 1 од 212 »