Day: May 8, 2017

КОДОШИТЕ НАГРАДЕНИ, ПАТРИОТИТЕ НАБРКАНИ: Владо Јовановски избркан од серијата „Преспав“ поради учество на граѓанските протести!

Поради учество во граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, од серијата „Преспав“ која се емитува на телевизија Телма избркан е актерот Владо Јовановски. Владо Јовановски важи за еден од најдобрите актери кои Македонија некогаш ги имала, а и еден од оние по кои е препознатлива серијата „Преспав“, која се емитува на телевизија Телма. Па се поставува […]

БАЛКАНОТ ВЛЕГУВА ВО ОПАСНА ФАЗА: Албанското прашање е бомба со одложено дејство!

Воено-политичкиот коментатор Мирослав Лазански во најновата колумна за српска Политика истакнува дека Балканот, особено југот на полуостровот, влегува во опасна фаза. „Запад и порано интервенираше, бомбардираше и финансираше. И пак ништо. Албанското прашање и понатаму претставува опасност“, тврди Лазански, чиј текст го пренесуваме во целост Дали неодамнешните балкански војни предизвикаа политичарите кои ги лажеа новинарите, […]

ПОРТРЕТ БЕЗ РАМ(К)А: ОНА и он!

Човек кој ќе изјави дека неговата цел да ги претвори вооружените сили во „симбол на соживот, толеранција и почитување на различностите“ на Балканот не треба да се грижи за својата иднина Доказ за тоа е „новоизбраниот“ претседател на Собранието Талат Џафери. Како еден од командантите на ОНА, експозитура на ОВК во Македонија која предизвика крвава […]

АЛБАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ СЕ ОДНЕСУВА КАКО МАКЕДОНИЈА ДА Е НЕГОВА: Албанија веќе не ја крие намерата за анектирање на Македонија!

Илир Мета, шеф на парламентот во Тирана и избран претседател на Албанија, изјави дека е „залага за правата на сите граѓани на Македонија“, со што практично се прогласи за лидер и на Македонија Албанците веќе ја припоија Македонија. Избраниот претседател на Албанија, во моментов шеф на парламентот во Тирана Илир Мета, изјави дека се „залага […]

МАКЕДОНИЈА Е ФРЛЕНА ПОД НОЗЕТЕ НА СТРАНСКИ ИНТЕРЕСИ: Нема правна држава, скршен Устав, спонзорирано Собрание од странски шеќерни водички

Нема правна држава, скршен Устав, спонзорирано Собрание од странски шеќерни водички. Големите бирократи дома незнаени ги поддржуваат овие крпители на Уставот и законот. Единствено гледаме кој го почитува Уставот и законот, тоа е претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов и народот на Македонија, истакна пред законодавниот дом Борис Дамовски од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. […]

НЕМА МАНДАТ ЗА ТИРАНСКА ПЛАТФОРМА: Граѓаните го повикаа претседателот Иванов да не потпаѓа под притисокот!

  • May 8, 2017
  • Коментари
Дојдовме и денес да ве повикаме да продолжите да го слушате гласот на вашиот народ, истакна од пред Народната канцеларија на претседателот на Република Македонија Богдан Илиевски од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. -Да не попуштате под ниту еден притисок. Нема мандат за Тиранска платформа. Не смеете да му одговарате на незаконски избран претседател на […]

МОЖЕБИ ТРЕБАШЕ СО КАЛАШЊИКОВИ: Кога во Украина националисти влегуваа во Собранието и Владата со оружје, САД и ЕУ ги поздравија!

Кога пред три години во Украина започна граѓанската војна, благодарение на Украинските националисти кои вооружени со автоматско оружје влегоа во Украинското Собрание и Влада, САД, ЕУ и НАТО изразуваа поддршка за демонстрантите, велејќи дека се демократски израз на националната волја. Кога голоракиот народ влезе во Собранието во Р.Македонија за да ја заштити државата од државен […]

ЏАФЕРИ ПО ФЕРМАНОТ ВО БРИСЕЛ: Западот ја врати Македонија во Среден век – ЕУ се однесува како робовладетел на Македонија!

Талат Џафери на симболично ниво покажува дека на прво место му се чувствата на Брисел, потоа Тирана, а на крајот на Македонија и нејзините интереси. Понатамошната борба против нелегитимнте власти во Македонија зависи од ВМРО-ДПМНЕ Во средниот век, кога благородникот од едно племе воведувал нов посед, обичај било да го посети кралот, кој му давал […]

ПУКАЊЕ ВО ПРИЛЕП: Тројца прилепчани вчера ја алармирале полицијата!

  • May 8, 2017
  • Коментари
Вчеравечер во 22,40 во полициската станица на ГП-Старавина било пријавено дека на местото викано Расимбегов мост во близина на Прилеп, во два наврати било пукано од огнено оружје. Во 23,15 часот на раскрсницата за с.Дуње-Прилеп, полициските сили сопреле „сеат толедо“ со прилепски регистерски таблици управувано од Б.А. (36), во кое сопатници биле П.Т.(44) и Д.Д. […]

ВРЕМЕ Е ДА СЕ СТАВИ КРАЈ НА ТЕРОРОТ ВРЗ МАКЕДОНСКИОТ НАРОД: Време е, народот е на нозе – Македонија се буди!

СДС продолжува да работи спротивно од волјата на народот. Спротивно од волјата на народот, Уставот, законите и Деловникот СДС се обиде нелегално да избере претседател на Собрание на Република Македонија. Нелегалниот претседател на Собранието уште првиот работен ден во неговиот кабинет постави албанско знаме и кабинетот го претвори во штаб на неговата партија. Нелегалниот претседател […]
Страница 1 од 3123 »