Day: May 10, 2017

ЗАЕВ САКА ДА ИЗБЕГА ОД ОБВИНЕНИЈАТА: Оттаму и заплашувањата до судиите дека ќе имало генерален реизбор!

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски смета дека целта на изјавата на неговиот политички опонент од СДСМ Зоран Заев за промени во судството  е заплашување на судиите и заштита од постапките коишто се водат против него.  Не смее да се случи, истакна Груевски, повторно да завладеат со судството од партиска позиција. -Многу е јасно  и од […]

СТРАШЕН Е ПРИТИСОКОТ ОД БРИСЕЛ И ВАШИНГТОН: Ова е завршниот удар за да се ликвидира Македонскиот идентитет!

Денес можеме ние да говориме кај нас за предавство на интелектуалците, а не за некоја добивка. Ова го насети уште нашиот Ѓорѓија Пулевски, пред две столетија, ѕидарот од Галичник, а според мене најголемиот македонски преродбеник – вели Ефтим Клетников во емисијата „Од наш агол“ Ѓорѓија Пулевски беше првиот кој укажа на нашата генеза од која […]

МАКЕДОНИЈА НЕ СМЕЕ ДА БИДЕ ЕКОНОМСКИ СИЛНА И НЕЗАВИСНА: Ацо Станковски за причините за кризата во Македонија!

  • May 10, 2017
  • Коментари
Еден од најголемите уметници на Македонската сцена, во емисијата „Од наш агол“, со кратка анализа ги опфати вистинските причини поради политичката криза во Македонија која трае повеќе од три години, а има за цел насилна промена на власта   – Она што се случува во овие три години и повеќе е геостратегиската важност на Македонија. […]

ЖОЛТА КУЌА ВО МАКЕДОНИЈА: Фирмата која организираше трговија со човечки органи „оперира“ во Лешок?

Во Лешок е забележана активност на фирмата „Органс воч“ (Organs Watch), компанија која е проврзана со турскиот хирург кој го реализира страшниот проект на познатата Жолта куќа, пренесува српски „Интермагазин“. Жолта куќа е случај на трговија со човечки органи во Албанија и во Косово во 1999 година. Првите сознанија за трговијата со човечки органи во […]

ГРУЕВСКИ: Владата на ВМРО-ДПМНЕ до последен ден ќе работи да ги исполни барањата на граѓаните

Веќе следната недела Владата планира објавување на конкурс за компании во Македонија кои ќе се пријават да добијат речиси бесплатно странски експерт кој што ќе престојува недели или месеци во нивната компанија и врз основа на своите долгогодишни искуства во областа на одредена фабрика или компанија да им ги пренесе најдобрите практики и искуства што […]

НОВ КОНФЛИКТ НА БАЛКАНОТ: Кој тоа однадвор го спремал Заев, Харадинај и Бериша и зошто Села и Зекири имаа средби со терористи?

По падот на т.н. влада на Косово, воените аналитичари во регионот предупредуваат на можна ескалација на состојбите на Балканот, дополнително заострени поради нестабилната политичка ситуација во Македонија Во текот на вчерашниот ден, освен американскиот дипломат и претставник на ОБСЕ во 1999 задолжен за Косово, Вилијам Вокер кој Србија го гони за воени злосторства поради вмешаност […]

ТЕРОРИСТИЧКА ГРУПАЦИЈА: Луѓето кои се сретнаа со Села, блиски соработници на Рамуш Харадинај!

Тајфата на пратеникот во македонското Собрание, Зијадин Села, претходно беше тајфа на поранешниот лидер на ОВК, Рамуш Харадинај. Откако Харадинај беше ослободен од францускиот суд во Коламру, по одбивањето на барањето на Србија за негова екстрадиција, познатите косовски криминалци, браќа Геци, беа на средба со него, пишува Република. На 2 мај браќата кои се бивши […]

КОНВОИ НА КФОР И УТРЕ: По завршена мисија во Косово, конвои на португалската мисија ќе поминат низ Македонија на пат дома!

Конвоите на КФОР кои што се движат низ Македонија се дел од португалската мисија во Косово кои преку Македонија си заминуваат по завршувањето на мисијата, информираат од МВР за Press24. Од таму велат дека денеска немало движење но во периодот меѓу 5 и 9 мај по 20 возила дневно транзитирале низ Македонија „За утре и […]

СУБВЕНЦИИТЕ ЌЕ МОЖЕ ДА СЕ ИСПЛАЌААТ: Уставниот суд дозволи исплата на субвенциите за земјоделците!

Земјодeлците ќе можат да ги добијат субвенциите пред да се формира новата влада, одлучи денеска Уставниот суд на Република Македонија. Судот донесе времена мерка за запирање на извршувањето на одредбите од Изборниот законик и од Законот за спречување на корупција со кои се забрануваше исплатата на земјоделските субвениции до формирањето на новата Влада, до неговото […]

ЃОРЃЕ ИВАНОВ ОСТАНУВА НА СТАВОТ: Мандат ќе има откако сите ќе ја отфрлат Тиранската платформа!

Писмото од Собранието на Република Македонијае е пристигнато во кабинетот на Претседателот на Република Македонија, вчера на 09.05.2017 година. Претседателот Иванов очекува од лидерот на СДСМ да го исполни јавно искажаниот збор дека: „заедно со коалиционите партнери ќе обезбедат гаранции за зајакнување на унитарноста на државата и дека сè ќе биде во согласност со Уставот […]
Страница 1 од 3123 »