Day: May 12, 2017

УСТАВНИТЕ СУДИИ МОЖЕ ДА СТАНАТ СОУЧЕСНИЦИ ВО ПУЧОТ: Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста е обвинението!

Спротивно на Уставот, Законот за Собранието и Деловникот на Собранието, неопределен број на пратеници од СДСМ, ДУИ и Алијанса на Албанците, со извршување на повеќе кривични дела, на 27 април 2017 година насилно го прокламираа Талат Џафери за “претседател на Собранието“ и свесно предизвикаа физичко насилство. Фалсификуваната Одлука за избор на претседател потпишана од пратеникот […]

ОПШТИНИТЕ ЌЕ БИДАТ БЛОКИРАНИ: Од понеделник почнува блокадата на локалната самоуправа!

Од понеделник сите општини ќе бидат под целосна блокада, а тоа најмногу ќе се одрази на граѓаните, изјави градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски во интервју за ТВ НОВА. Тој потсети дека и досега општините функционираа со 70 проценти капацитет и ограничени можности и надлежности, меѓутоа од понеделник нема да може да биде потпишан ниту […]

ОСУДЕН НА 12 ГОДИНИ ПОРАДИ КОКАИН: Заев ветувал дека ќе ослободува лица осудени за трговија со дрога, за да добие албански гласови!

Лица со криминални досиеја, осомничени за криминали биле во постојана комуникација со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, пишува порталот Журнал. -Братот на Есад – Еско Рахиќ, Сеад – Сетко Рахиќ осомничен за трговија со дрога, како организатор на криминална група, јавно се фалел во затворот во Идризово дека има директна комуникација со Заев. Сетко велел […]

КОЛУМНА НА МИРКА ВЕЛИНОВСКА: Не продавајте си ја земјата!

Да, господо. Зборот татковина кој така штедро го користиме, малкумина разбираат што симболизира и која му е суштината. Изворно, тоа е законски добиено наследство. Е сега, ако досега имаше такви на кои не им е јасно која операција ја изведува Зоран Заев и неговата балистичка банда, а под покровителство на евро-атлантските завојувачи и криминалци, во […]

ТРИ МИНУТИ ЗА ТОТАЛНО РАЗОБЛИЧУВАЊЕ НА ЛАГИТЕ: Христијан Делев ги прегази соросоидните издатоци на СДС пред целата Македонска јавност!

Во само три минути, заменик-министерот за економија Христијан Делев ги декласираше лагите пласирани во јавноста од страна на СДС и нивните полтронски медиуми финансирани од Сорос и УСАИД   Како што информираше заменик-министерот, во Македонија не постои никаков скриен долг или долг кој не е јавно објавен. Напротив, сите обврски кои Македонија ги има се […]

ТРЕТА АЛБАНСКА ДРЖАВА, ЗАЕВИСТИЧКА МАКЕДОНИЈА: Џафери го пречека дипломатскиот кор со „Përshëndetje“, Собранието почна да праќа двојазични соопштенија

Талат Џафери своето излагање пред присутните го почна на албански јазик, ги поздрави, а потоа средбата продолжи зад затворени врати. Претходно, соопштенија на македонски и на албански јазик почнаа да доаѓаат од Собранието, што не било случај досега. Службата за информирање од Законодавниот дом утрово испрати известувања во кои имаше прикачено два документа, еден на […]