Day: May 15, 2017

ШТО СЕ СЛУЧУВА НА КОСОВО: Која е причината за Американците да ги испратат своите „ноќни јастреби“?

Американската војска упатува додатен контингент на војници на Косово, обучени да делуваат во случај на нереди. Рамуш Харадинај има стотина луѓе под оружје, кои се реална закана за предизвикување на насилства, ако претходно меѓународното присуство со своето неделување тоа не им го овозможи Американците ќе го засилат својот воен контингент на КФОР на Косово со […]

МАКЕДОНИЈА ДОБИВА ПРИСТАП ДО 124 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ: „Еден појас, еден пат“ отвара фонд од 124 милијарди долари од Кина за Македонија!

На отворањето на меѓународниот форум „Еден појас – еден пат“ во Пекинг на 14 мај рускиот претседател Владимир Путин повика на прекин на протекционизмот, за кој вели дека претставува закана за светската економија. Од своја страна кинескиот лидер Си Ѓинпин повика на изградба на отворена систем за меѓународна економија, соопшти Телевизискиот канал Press TV, а […]

ПАТОТ НА СВИЛАТА ПОЧНУВА СО РЕАЛИЗАЦИЈА: ССК почнува со промоција на кинескиот мегапроект „Пат на свилата“

Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) ќе работи на промовирање на кинескиот мега проект „Еден појас, еден пат” за инфраструктурно и економско поврзување на Азија, Европа, Африка и Блискиот Исток. Со договорот за промоција во рамки на членството во Silk Road Chamber of International Commerce (SRCIC), што беше претставен денеска на маргините на дводневниот […]

КРИВИЧНИ ЗА ПЕТ ГРАДОНАЧАЛНИЦИ: Поранешни градоначалници заработија кривични за организиран криминал и корупција!

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција доставила пет кривични пријави против поранешни градоначалници. ­ – Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција од страна на Управата за финансиска полиција прими пет кривични пријави против поранешни градочалници на општините Струга, Свети Николе, Дебар, Студеничани […]

ГРАЃАНИТЕ БАРААТ НОВИ ИЗБОРИ: Мнозиството граѓани бараат одржување на нови парламентарни избори покажува истражувањето на ИРИ!

Четириесет и четири отсто од испитаниците сметаат дека треба да има предвремени парламентарни избори, 41 отсто дена не треба, а 15 отсто не знаат. Ова го покажуваат резултатите од анкетата на Меѓународниот републикански институт (ИРИ) спроведена преку интервјуа лице-во-лице врз репрезентативен примерок од 1.108 граѓани во периодот од 4 до 12 март годинава.     […]

МАКЕДОНСКО СОБРАНИЕ, АЛБАНСКА КООРДИНАЦИЈА: Од шестмина присутни на координацијата, петмина Албанци и Оливер Спасовски!

Од шестмина присутни на денешната собраниска координација петмина биле Албанци, а само еден Македонски претставник, со што Македонското Собрание се повеќе почнува да наликува на Приштнскиот или Тиранскиот Парламент, а се помалку на Македонски законодавен дом особено по известувањата кои од Собранието почнаа да се испраќаат на Албански јазик На денешната координација од шестмина присутни, […]

ДАМОВСКИ: Никој нема да биде поштеден од оние кои ја предизвикуваат оваа повеќегодишна криза

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ по правен пат ќе ја продолжи битката против неуставниот избор на претседател на Собрание на Република Македонија и обидот за протуркување на тиранската платформа, која директно удира по темелите на уставноста на државата. Како што најави Борис Дамовски од „За заедничка Македонија“, ќе мора да се посвети посериозен пристап на […]

ОЈО РАЗОТКРИВА ОРГАНИЗИРАН КРИМИНАЛ:Отворен предмет против поранешен и актуелен директор на НЛБ Тутунска, поранешен министер, адвокат…

Постојат сомненија дека во периодот од 2006 до 2017 година биле преземани дејствија за основање на фирми, подигање на кредити и пренесување на парични средства во Словенија и во австриски фирми, а потоа дел од средствата се инвестирани во основање на нови фирми и купување на недвижен имот на подрачјето на град Битола. Основното јавно […]

„За заедничка Македонија“: Поднесуваме иницијатива за оценување на уставноста на изборот на Џафери

На 78-миот ден од почетокот на нашите протестни активности најавуваме дека истите ќе започнат да ја добиват и правната поддршка,односно новата форма која ќе е нашето клучно оружје во периодот кој претстои. Јавноста е добро информирана за сите неуставни и незаконски дејства кои беа преземени од страна на тиранската коалиција при обидот за избор на […]

ВМРО-ДПМНЕ СО ГОЛЕМА ДОВЕРБА КАЈ ГРАЃАНИТЕ:Ако има парламентарни избори за ВМРО-ДПМНЕ би гласале 27%, за СДСМ 17%

Доколку има предвремени парламентарни избори, За ВМРО-ДПМНЕ на предвремените парламентрани избори би гласале 27 отсто од испитаниците, 17 отсто за СДСМ, по 7 отсто за ДУИ и за БЕСА, а по 2 отсто за Алијансата на Албанците и за ДПА. Ова го покажуваат резултатите од анкетата на Меѓународниот републикански институт (ИРИ) спроведена преку интервјуа лице-во-лице врз […]
Страница 1 од 212 »